Czy przydatne?
80% pozytywne
105 głosów

Złamany lub ukruszony ząb - leczenie

Przypadek złamanego/ukruszonego zęba to częsty uraz mechaniczny naszych Pacjentów. Jeżeli nie odczuwasz bólu, a ukruszony lub złamany fragment zęba jest niewielki, to decyzja co do tego, w jaki sposób i kiedy naprawić ząb, należy do Pacjenta. Z pewnością nie możesz zignorować tego problemu.  Jeśli skruszenie jest niewielkie, stomatolog zabezpiecza ząb i dokonuje korekty w ukruszonym fragmencie. W przypadkach poważniejszych, konieczne będzie wypełnienie kompozytowe lub czasem wstawienie korony albo licówki porcelanowej.

Jak leczyć złamany, ukruszony ząb

Sprawdzony stomatolog z gabinetu stomatologicznego CLINIDENT wyjaśni wszystkie możliwości leczenia stomatologicznego i zaproponują najlepszą metodę w Twoim przypadku. W zależności od rozmiaru uszkodzenia ząb można wygładzić lub poddać kosmetycznej korekcji. Inne dostępne możliwości to licówki, korony i wypełnienia. Jeżeli ukruszeniu ulegnie wypełnienie lub sztuczny ząb, należy je wymienić. Dostępne sposoby leczenia stomatologicznego zależą od wielkości uszkodzenia i są następujące:

  • mikropęknięcia, które nie przekraczają szkliwa: zwykle wystarczy wypolerowanie;
  • odpryski szkliwa: odbudowa żywicą;
  • małe i średnie uszkodzenia stomatologiczne: odbudowa zęba kompozytem, korona porcelanowa;
  • poważne złamania stomatologiczne: odbudowa na sztyfcie kompozytem, korona porcelanowa;
  • odłamanie całej korony (w przypadku, gdy został tylko korzeń): wkład i korona porcelanowa

Należy mieć na uwadze fakt, że pęknięcia nie zawsze są widoczne, nawet w badaniu rentgenowskim RTG. Mogą natomiast występować objawy takie jak ból przy przeżuwaniu pokarmów i nadwrażliwość na zimne, a czasem także gorące pokarmy i płyny, jak również powietrze. Nadwrażliwość z czasem może się nasilać. Miej na uwadze, że to może oznaczać lekkie złamanie/ukruszenie zęba, które może być niewidoczne gołym okiem.

Ukruszony ząb Wrocław
Leczenie ukruszonego zęba Wrocław

Kiedy leczyć złamany/ukruszony ząb

Leczenie stomatologiczne będzie najbardziej skuteczne, jeśli do stomatologa wybierzemy się jak najszybciej po ukruszeniu. Pamiętaj, że ukruszenie zęba może być symptomem innych dolegliwości, a wskutek wizyty u stomatologa jesteś w stanie je sprawdzić i rozpocząć właściwe leczenie. Najważniejsze co robić w przypadku ukruszonego zęba, tonie panikować i niezwłocznie udać się do stomatologa CLINIDENT we Wrocławiu. Szybka interwencja w przypadku złamanego zęba pozwoli uniknąć poważnych problemów stomatologicznych po złamaniu, a także w przyszłości.
złamany ząb stomatolog
Złamany lub ukruszony ząb - leczenie
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Podczas koszykówki we Wrocławiu na meczu Wrobasketu złamał mi się ząb. Pojechałem z tym złamanym zębem do CLINIDENT. Tam okazało się, że lekarz stomatolog też gra w tej lidze. Hehe. Pomógł mi i doczepił plombe, przez co ząb wygląda nawet lepiej niż przed złamaniem.

W tym dziale: złamany ząb stomatolog wrocław, pilne leczenie skruszonego zęba wrocław, szybka odbudowa złamanego zęba wrocław, stomatolog uszkodzony ząb dyżur.