• 71 3634597
  • Ostry dyżur
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
88% pozytywne
117 głosów

Leczenie ukruszonego zęba

Ukruszenia zębów to przypadki dotyczące bardzo wielu osób, bez względu na ich wiek, czy płeć. Zwykle te sytuacje zdarzają się przy mechanicznego urazu podczas sportu, upadku, przy spożywaniu pokarmu. Doszło do urazu i masz ukruszony ząb? Nie możesz tego zlekceważyć, gdyż:

  • Gdy ząb jest żywy, to jego ukruszenie może sprawić, że miazga zęba będzie podatna na szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego (bakterie, urazy termiczne).
  • Ukruszone samoczynnie zęby (nie wskutek urazu mechanicznego) są pierwszym objawem innej choroby przyzębia. Im szybciej to zostanie zdiagnozowane, tym większa szansa na uratowanie tego i sąsiednich zębów.
  • Ukruszony ząb może podrażniać język i policzki swoimi ostrymi krawędziami, co z kolei może doprowadzić do sytuacji bólowej, pieczenia czy zranienia śluzówki.
  • Ukruszony ząb zawsze będzie słabszy. Z czasem może kruszyć się dalej przy zwykłych czynnościach, jak np. gryzienie czy kruszenie pokarmów w jamie ustnej.

Leczenie ukruszonego zęba

Wpływ na metodę leczenia ukruszonego zęba ma wiele czynników:

Po pierwsze dużo zależy od przyczyny ukruszenia zęba. Gdy powodem ukruszenia zęba był uraz mechaniczny, np. sport kontaktowy, zderzenie z przedmiotem, upadek, itd., to kwestia odbudowy jest prostym zabiegiem stomatologicznym. Natomiast gdy uraz spowodowany jest procesem długotrwałym należy najpierw zająć się jego przyczyną, a następnie można będzie przejść do odbudowy zęba. Osobom z bruksizmem, czyli przypadkiem zgrzytania i ścierania zębami, wymagane jest leczenie mające na celu zmniejszenie zgrzytania albo jego całkowicie wyeliminowanie. Z kolei dla Pacjentów z niepoprawnymi nawykami higienicznymi lub dietetycznymi, to najpierw należy zająć się zmianą nawyków.

Po drugie – to zależy od stanu zęba. Metoda leczenia ukruszonego zęba jest zależna od tego, czy ukruszony ząb był żywy przed urazem, czy jest nadal żywy po urazie. Gdy ukruszony ząb był już wcześniej martwy, to czy był wcześniej leczony kanałowo. Jeżeli ukruszenie zęba dotyczy zęba żywego, ale dochodzi do ukruszenia w okolicy miazgi (czyli w żywej części zęba), to prawdopodobnie wymagane będzie przeprowadzenie leczenia endodontycznego. Wyjątkiem czasem będzie taki przypadek u dzieci jeśli dziecko szybko trafi po urazie do gabinetu. U dzieci możliwości regeneracji młodych zębów są znacznie większe niż zęby osób starszych.

Po drugie, wielkość ukruszenia determinuje metodę leczenia. Gdy ukruszenie dotyczyło małego fragmentu zęba, to stomatolog wykona wypełnienie chemoutwardzalne ukruszonego fragmentu. Dla takiego przypadku koszt leczenia stomatologicznego będzie najniższy. Z kolei gdy odłamany fragment zęba jest rozległy, to często niezbędne będzie wzmocnienie protetyczne w postaci korony nazębnej. W przypadkach gdy ząb został bardzo zniszczony, to stomatolog może zalecić opracowanie wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. W rzadkich przypadkach, gdy ząb ulegnie złamaniu pod kątem, poniżej kości, czy też wystąpi złamanie zęba na dwie części zęba, to może się okazać, że rozwiązaniem będzie jego usunięcie.

Ukruszony ząb Wrocław
Leczenie ukruszonego zęba Wrocław

Jak leczyć ukruszony ząb

Niezależnie od rozmiaru ukruszenia zęba, tego zdarzenia nie można lekceważyć. Należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem stomatologiem. Każdy taki przypadek stomatolog rozpatruje indywidualnie, a leczenie stomatologiczne zależy od rozmiaru ukruszonego zęba, jak i od przyczyn jak powstało to ukruszenie. Warto pamiętać, że odbudowa zęba w przypadku niewielkiego ukruszenia nie stanowi dużego wydatku. Natomiast gdy zaniedbamy drobne uszkodzenie, koszty leczenia stomatologicznego mogą wzrosnąć potem wielokrotnie.

złamany ząb wrocław
Leczenie ukruszonego zęba
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 23 kwietnia 2020

    Mój synek kopał ze mną piłkę nożną. Niestety ja stałem na bramcę, a młody strzelał gole. Tak mi strzelił w twarz, że ząb nie wytrzymał i się skruszył. Mam ukruszonego zęba, ale w czasie COVID-19 nic z nim nie robię. Trochę gorzej mam z uśmiechaniem, bo widać to ukruszenie jak mówię. Czy koniecznie jest przy ukruszonym zębie, żeby od razu iść do stomatologa? Czy mogę trochę się wstrzymać aż koronawirus minie?

W tym dziale: złamany ząb wrocław, stomatolog skruszony ząb wrocław, stomatologia ukruszony ząb we wrocławiu, stomatolog do nadkruszony ząb wrocław.