• Ortodonta
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Ortodonta Wrocław

Najważniejszym elementem wizerunku twarzy jest piękny, biały, zdrowy uśmiech. Niestety natura rzadko daje nam równe i białe zęby. Aby taki efekt osiągnąć, wielu z nas musi wybrać się do ortodonty w celu leczenia ortodontycznego. Decydując się na leczenie ortodontyczne przyczyniamy się nie tylko do poprawy estetyki zębów. Mając proste zęby, dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości, a świadomość ładnego uśmiechu i to, że wyglądamy atrakcyjnie – znacznie poprawia samopoczucie. Poprawiając uśmiech, zyskasz pewność siebie i zwiększysz szansę na zrobienie korzystnego wrażenia.

Większość wad zgryzu można dziś skutecznie skorygować!

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego. Jedynym warunkiem rozpoczęcia leczenia jest zdrowie jamy ustnej - zębów i dziąseł.

Stały aparat ortodontyczny Wrocław
Stały aparat ortodontyczny

Leczenie u Ortodonty Wrocław - przed rozpoczęciem:

Na wizycie konsultacyjnej Ortodonta zbiera informacje na temat zgryzu pacjenta. Poznaje oczekiwania Pacjenta co do wyników leczenia u Ortodonty. Najczęściej wykonywane są wyciski i kompletowana dokumentacja ortodontyczna. Pacjent dostaje skierowanie na wykonanie niezbędnych zdjęć radiologicznych. Jeżeli Pacjent był leczony ortodontycznie w przeszłości, powinien w miarę możliwości dostarczyć swoją dokumentację leczenia ortodontycznego od poprzedniego Ortodonty. Ułatwia to nowemu Ortodoncie planowanie leczenia.

Po zebraniu wszystkich informacji i skompletowaniu dokumentacji medycznej Ortodonta opracowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego Pacjenta. Informuje Pacjenta o aparatach, kosztach leczenia ortodontycznego, przebiegu leczenia u Ortodonty i jego przewidywalnej długości. Następnie Pacjent umawiany jest na założenie aparatu ortodontycznego (montaż aparatu ortodontycznego).

Przed założeniem aparatu ortodontycznego wszystkie zęby powinny być wyleczone stomatologicznie. W razie potrzeby Pacjent kierowany jest na usunięcie kamienia i ewentualne piaskowanie. Nie poleca się lakierowania zębów w krótkim okresie przed założeniem aparatu ortodontycznego, ponieważ fluor utrudnia wytrawianie zęba i niekorzystnie to wpływa na utrzymanie zamków ortodontycznych.

Leczenie ortodontyczne Wrocław - w trakcie:

W początkowym okresie po założeniu aparatu stałego możliwe jest odczuwanie przez Pacjenta bólu zębów. Należy wówczas unikać gryzienia twardych pokarmów, stosować miękką dietę a także unikać gorących pokarmów i napoi. Przy szczególnej wrażliwości na ból można przyjąć środki przeciwbólowe. Niewielki ból po założeni aparatu stałego jest normalna reakcją zębów na działające siły i najczęściej zmniejsza się i całkowicie zanika po kilku dniach.

Kilka dni po założeniu aparatu stałego dochodzi najczęściej do otarć na śluzówce w wyniku kontaktu zamków ortodontycznych z błoną śluzową warg i policzków. W celu zapewnienia pacjentom komfortu w tym trudnym okresie dajemy pacjentowi specjalny wosk, którym może zaklejać raniące elementy. Podrażnianie śluzówki jest stanem przejściowym – błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji i po kilku dniach uszkodzenia same znikają.

W trakcie leczenia u Ortodonty najważniejsze jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparat ortodontyczny stanowi dodatkowe miejsce retencyjne do zalegania resztek pokarmowych. Stąd ważne jest aby dokładnie czyścić zęby w okolicy zamków i drutów, ale zwłaszcza w okolicy przy dziąsłach, która po założeniu aparatu stałego staje się najczęściej trudno dostępna dla zabiegów higienicznych i wymaga najwięcej uwagi. Często koniecznie jest stosowanie dodatkowych szczoteczek do higieny. Płyny do płukania bardzo wspomagają i ułatwiają higienę i powinny być stosowane przynajmniej raz na dobę.

Fluoryzacja w trakcie leczenia ortodontycznego jest możliwa, a w wielu przypadkach nawet wskazana, zwłaszcza w Pacjentów, którzy maja trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny. Obecność aparatu często uniemożliwia dokładne oczyszczenie wszystkich miejsc łuku zębowego, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych. Możliwa jest aplikacja fluoru w każdej postaci (lakiery, pianki, płukanki).

Leczenie zęba w trakcie leczenia u Ortodonty:

Może się tak zdarzyć, że w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym okaże się koniecznie leczenie stomatologiczne któregoś z zębów. Nie należy z tym czekać do momenty zdjęcia aparatu stałego. Leczenie stomatologiczne jest możliwe także z aparatem na zębach. Często obecność zamka nie przeszkadza w prawidłowym wyleczeniu zęba, jeżeli jednak próchnica jest zlokalizowana na powierzchni stycznej zęba, zamek ortodontyczny należy zdjąć, ponieważ uniemożliwia on prawidłowe założenie formówki odtwarzającej kształt zęba. Wówczas konieczna jest wizyta u Ortodonty – lekarz zdejmuje zamek i zabezpiecza końce drutu. Po wyleczeniu zęba przez stomatologa należy jak najszybciej zgłosić się do Ortodonty, aby mógł on możliwie szybko dokleić brakujący zamek.

Ortodoncja Wrocław - po leczeniu:

Po zdjęciu aparatu stałego zęby wykazują niewielką tendencję do przesuwania się. Pacjent dostaje zdejmowane aparaty retencyjne, które powinny być noszone wg wskazań Ortodonty – mają one na celu utrzymywanie zębów w nowym położeniu do momenty całkowitej stabilizacji.

Klasyczny aparat od ortodonty Wrocław
Klasyczny aparat od ortodonty
Zamki ortodontyczne, mocowanie Wrocław
Zamki ortodontyczne, mocowanie

Ortodonta dla dziecka
 • Dzieci z uzębieniem mlecznym zazwyczaj nie wymagają leczenia ortodontycznego, choć istnieją pewne wady zgryzu wymagające interwencji już w tym okresie. Na konsultację warto się wybrać, jeśli rodzice są zaniepokojeni ustawieniem zębów dziecka lub zasugeruje im to doświadczony lekarz dentysta. Kiedy wszystko wydaje się być w porządku, a rodzice chcieliby odbyć konsultację z własnej ciekawości, najlepiej zgłosić się z Pociechą nie wcześniej niż w 4-5 roku życia.
 • Okres burzliwych zmian w uzębieniu rozpoczyna się w 6-7 roku życia. W tym czasie ortodonta stosuje się najczęściej różnego rodzaju aparaty - w większości zdejmowane, ale niekiedy różne odmiany aparatów stałych.

Niekiedy jednak Pacjenci, mimo leczenia prostym aparatem ortodontycznym w okresie uzębienia mieszanego, potrzebują dodatkowej terapii stałym aparatem ortodontycznym w okresie uzębienia stałego. Wypadanie mlecznych ząbków i wyrastanie ich stałych następców, to bardzo dobry moment na odbycie konsultacji, jeśli dziecko wcześniej nie było leczone u ortodonty.

Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

 • asymetria w rysach twarzy
 • szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
 • wada wymowy
 • oddychanie ustami
 • stałe otwarta buzia
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
 • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
 • nieprawidłowe ustawienie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami
Stłoczenia zębów Wrocław
Stłoczenia zębów
Brak miejsca w żuchwie Wrocław
Brak miejsca w żuchwie

Młodzież i dorośli mogą być leczeni tylko za pomocą aparatów stałych.

Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

 • stłoczenia zębów
 • niezadowalająca kosmetyka w postaci obrotów zębów, szpar
 • zgrzytanie zębami
 • ścieranie się zębów
 • odsłanianie się szyjek zębów
 • nadmierne odkładanie się kamienia

Dobry Ortodonta Wrocław informacje:

Ortodoncja Wrocław - poznaj nasz sposób na proste zęby!

Perfekcyjnie proste zęby to trudny do osiągnięcia ideał - w realizacji tego celu pomoże Ci wykwalifikowany i doświadczony ortodonta. Podstawą udanej współpracy jest indywidualne podejście do każdego Pacjenta, dokładne poznanie jego historii, problemu i oczekiwań. Znajdujący się we Wrocławiu gabinet Clinident świadczy profesjonalne usługi w zakresie wymagającej dziedziny, jaką jest ortodoncja. Zapraszamy dzieci i dorosłych z wadami ortodontycznymi, potrzebujących kompleksowej opieki najlepszych ekspertów.

Czy noszenie aparatu stałego boli
Noszenie ortodontycznego aparatu stałego nie boli natomiast po wizycie aktywacyjnej u Ortodonty może się pojawić podobna wrażliwość zębów jak po montażu (założeniu aparatu na zęby). Trwa ona jednak krócej bo 2-3 dni i jest zjawiskiem normalnym, świadczy o postępującej korekcie ustawienia zębów. Oczywiście jeśli ból nie występuje to wcale nie znaczy że taka korekta nie zachodzi, jest po prostu dla danego Pacjenta bezbolesna. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się z ortodontą - lekarzem prowadzącym.

ortodonta bezboleśnie leczy, zakładanie aparatu nie boli, noszenie aparatu bez bólu, leczenie ortodontyczne bezbolesne.

Czy po zdjęciu aparatu pozostają na zębach ślady po zamkach?

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego nie zostaną ślady na zębach pod warunkiem, że Pacjent zgodnie z zaleceniami ortodonty należycie dba o higienę zębów i całej jamy ustnej.

Czy aprarat zostawia ślady na zębach? Ślady po zamkach ortodonta. Odciski od zamków ortodontycznych na zębach. zdejmowanie zamków, ślady na zębach, zdejmowanie aparatu konsekwencje, zdjęcie aparatu skutki uboczne

Czy mycie zębów po posiłku zapobiega przebarwieniom aparatu

Tak! Jeśli nie możemy się powstrzymać przed zjedzeniem potrawy zawierającej czynnik barwiący to należy niezwłocznie po posiłku starannie umyć zęby i aparat ortodontyczny. Pozwoli to zachować go dłużej w dobrej kondycji i uchronić przed przebarwieniami.

Mycie zębów, przebarwienie na zębie, przebarwienia na zębach, jak usunąć przebarwienie na zębie, przebarwienia zębów przy aparacie od ortodonty, ycie zębów z aparatem na zębach.

W planie leczenia ortodonta powiedział, że aby pomieścić wszystkie zęby musi trochę "przyszlifować" kilka z nich. Czy nie uszkodzi to zębów? Czy jest to bezpieczne

Delikatne oszlifowanie zębów jest bezpieczną i często stosowaną metodą, dzięki której możliwe jest uzyskanie dodatkowego miejsca w jamie ustnej. Oszlifowanie pionowych płaszczyzn zębów jest znacznie lepszym wyjściem niż ich usunięcie. Szlifuje się niewielką ilość szkliwa (około 0,25mm), dlatego nie należy się tego obawiać, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że oszlifowane zęby wymagają bardzo dużej dbałości o ich higienę, ponieważ są bardziej narażone na działanie kwasów i powstawanie próchnicy.

Szlifowanie zębów, ścieranie zębów, szlifowanie zęba, szlifierka zębów.

Czy noszenie aparatu ruchomego boli?

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Zupełnie tak, jak w przypadku noszenia aparatu stałego - niektórzy Pacjenci odczuwają ból, a inni nie. Poprzez aparat na zęby oddziałują siły, które mogą powodować ból. Oznacza to, że aparat działa, czego rezultatem jest postępująca korekta zębów, a o to przecież Pacjentom chodzi. W przypadku aparatu ruchomego, ból ustępuje po jego zdjęciu. W początkowym okresie noszenia aparatu stałego lub ruchomego mogą wystąpić podrażnienia warg i wewnętrznej strony policzków, a także niewielki ból i uczucie drętwienia zębów. Zwykle dolegliwości te mijają po 2-3 dniowym okresie adaptacji.

Chwilowo drażniący element można osłonić specjalnym woskiem, który otrzymacie Państwo w gabinecie Clinident.

Bezbolesne noszenie aparatu ruchomego, aparat ruchomy nie boli.

Czym zajmuje się ortodonta?

Lekarz ortodonta to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wad zębowych i zgryzowych. Lekarz taki ukończył studia stomatologiczne we Wrocławiu, a także wieloletnie szkolenia z zakresu ortodoncji oraz zdał egzamin państwowy z ortopedii szczękowej. Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Lekarz ortodonta bada rozwój i wzrost zębów, szczęk, twarzy, głowy, oczywiście w powiązaniu z rozwojem całego ciała Pacjenta. Ortodonta wychwytuje wady zgryzu i pomaga je wyeliminować. Proponuje korygowanie wad zgryzu za pomocą przeróżnych aparatów ortodontycznych - od tych zupełnie prostych po bardzo skomplikowane. Korzyści płynące z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Dziś profesjonalni ortodonci kreują nie tylko poprawny zgryz, ale także i piękny uśmiech. Nowoczesna ortodoncja to także poprawa profilu twarzy, wyglądu dziąseł, a w przypadku Pacjentów rosnących skuteczne przywracanie prawidłowego rozwoju szczęk lub nadawanie im pożądanego wzorca. Leczenie ortodontyczne przynosi również wiele korzyści czynnościowych poprawiając funkcję żucia, zapobiegając próchnicy, chorobom przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych. Ortodoncja w naszym kraju rozwija się świetnie i coraz więcej osób, również dorosłych, decyduje się na leczenie. Niestety pojawia się także coraz więcej wad zgryzu, szczególnie u dzieci, dlatego zachęcamy wszystkich do zainteresowania się tematem ortodoncji.

Proces leczenia ortodontycznego. Leczenie u ortodonty. Ortodoncja w leczeniu wad zgryzu, Ortodoncja, leczenie ortodontyczne, zadanie ortodonty, praca ortodonty

Czy zakładanie/przyklejanie aparatu jest zabiegiem bolesnym

Zakładanie aparatu ortodontycznego jest bezbolesne. Trwa średnio półtorej godziny, więc wymaga od Pacjenta cierpliwości. Po założeniu aparatu ortodontycznego Pacjent może odczuwać dolegliwości w postaci podrażnień śluzówki, warg i policzków, które spowodowane są wystającymi elementami aparatu. Dolegliwości mijają po kilkunastu godzinach. W początkowym etapie może również wystąpić niewielki ból pojedynczych zębów, który mija zazwyczaj po kilku dniach.

Zakładanie aparatu na zęby nie boli! Bezbolesne zakładanie aparatu ortodontycznego? Czy można bezboleśnie leczyć się u ortodonty?

Dieta przez pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego

Dla osób z aparatem na zębach zalecana jest dieta miękka, aby dodatkowo nie obciążać zębów, na które działa aparat ortodontyczny.

Dieta dla noszących aparat. Pożywienie dla osób z aparatem. Pożywienie lekkie po ortodoncie. Menu po założeniu aparatu.

Ślady na zębach po zamkach ortodontycznych, po zdjęciu aparatu

Czy aprarat zostawia ślady na zębach? Ślady po zamkach ortodonta. Odciski od zamków ortodontycznych na zębach.

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego nie zostaną ślady na zębach pod warunkiem, że Pacjent zgodnie z zaleceniami ortodonty należycie dba o higienę zębów i całej jamy ustnej.

zdejmowanie zamków, ślady na zębach, zdejmowanie aparatu konsekwencje, zdjęcie aparatu skutki uboczne.

Wizyta na "podkręcenie" nacisku aparatu ortodontycznego

Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na czas trwania wizyty kontrolnej u Ortodonty w celu "podkręcenia" nacisku apratu na zęby. Bardzo dużo zależy od samego Pacjenta - jak dba o aparat na zębach i higienę zębów - oraz od etapu leczenia. Ogólnie można powiedzieć, że wizyta kontrolna u ortodonty trwa od 15 do 30 minut.

długość wizyt ortodonty Wrocław, trwanie i częstość odwiedzin u ortodonty, konsultacja na podkręcenie aparatu ortodontycznego

Dieta przy aparacie ortodontycznym – co szkodzi:

Zaliczamy tu wszelkie produkty twarde, np. orzechy, czekolada, cukierki, owoce pestkowe, jabłka, marchewki (te ostatnie można jeść rozdrobnione) oraz ciągnące i oklejające zęby (np. guma do żucia, toffi, batony).

Szkodliwe pokarmy z aparatem ortodontycznym, czego nie jeść z aparatem od ortodonty, czego unikać w diecie przy aparacie ortodontycznym.

Jedzenie gorących potraw z aparatem ortodontycznym

Potrawy spożywane podczas noszenia aparatu ortodontycznego stałego nie powinny być za gorące. Spożywanie bardzo gorących produktów jest niewskazane nie tylko ze względu na aparat ortodontyczny, ale też na stan zdrowia zębów i przyzębia.

Zbyt gorące potrawy mogą również źle wpływać na szkliwo zębów!

gorące posiłki z aparatem ortodontycznym, ciepłe jedzenie na aparat, gorąca herbata a aparat ortodontyczny