Najważniejszym elementem wizerunku twarzy jest piękny, biały, zdrowy uśmiech. Niestety natura rzadko daje nam równe i białe zęby. Aby taki efekt osiągnąć, wielu z nas musi wybrać się do ortodonty w celu leczenia ortodontycznego. Decydując się na leczenie ortodontyczne przyczyniamy się nie tylko do poprawy estetyki zębów. Mając proste zęby, dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości, a świadomość ładnego uśmiechu i to, że wyglądamy atrakcyjnie – znacznie poprawia samopoczucie. Poprawiając uśmiech, zyskasz pewność siebie i zwiększysz szansę na zrobienie korzystnego wrażenia.
Leczenie ortodontyczne może być prowadzone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego. Jedynym warunkiem rozpoczęcia leczenia jest zdrowie jamy ustnej - zębów i dziąseł.

Leczenie u Ortodonty Wrocław - przed rozpoczęciem:
Na wizycie konsultacyjnej Ortodonta zbiera informacje na temat zgryzu pacjenta. Poznaje oczekiwania Pacjenta co do wyników leczenia u Ortodonty. Najczęściej wykonywane są wyciski i kompletowana dokumentacja ortodontyczna. Pacjent dostaje skierowanie na wykonanie niezbędnych zdjęć radiologicznych. Jeżeli Pacjent był leczony ortodontycznie w przeszłości, powinien w miarę możliwości dostarczyć swoją dokumentację leczenia ortodontycznego od poprzedniego Ortodonty. Ułatwia to nowemu Ortodoncie planowanie leczenia.
Po zebraniu wszystkich informacji i skompletowaniu dokumentacji medycznej Ortodonta opracowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego Pacjenta. Informuje Pacjenta o aparatach, kosztach leczenia ortodontycznego, przebiegu leczenia u Ortodonty i jego przewidywalnej długości. Następnie Pacjent umawiany jest na założenie aparatu ortodontycznego (montaż aparatu ortodontycznego).
Przed założeniem aparatu ortodontycznego wszystkie zęby powinny być wyleczone stomatologicznie. W razie potrzeby Pacjent kierowany jest na usunięcie kamienia i ewentualne piaskowanie. Nie poleca się lakierowania zębów w krótkim okresie przed założeniem aparatu ortodontycznego, ponieważ fluor utrudnia wytrawianie zęba i niekorzystnie to wpływa na utrzymanie zamków ortodontycznych.
Leczenie ortodontyczne Wrocław - w trakcie:
W początkowym okresie po założeniu aparatu stałego możliwe jest odczuwanie przez Pacjenta bólu zębów. Należy wówczas unikać gryzienia twardych pokarmów, stosować miękką dietę a także unikać gorących pokarmów i napoi. Przy szczególnej wrażliwości na ból można przyjąć środki przeciwbólowe. Niewielki ból po założeni aparatu stałego jest normalna reakcją zębów na działające siły i najczęściej zmniejsza się i całkowicie zanika po kilku dniach.
Kilka dni po założeniu aparatu stałego dochodzi najczęściej do otarć na śluzówce w wyniku kontaktu zamków ortodontycznych z błoną śluzową warg i policzków. W celu zapewnienia pacjentom komfortu w tym trudnym okresie dajemy pacjentowi specjalny wosk, którym może zaklejać raniące elementy. Podrażnianie śluzówki jest stanem przejściowym – błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji i po kilku dniach uszkodzenia same znikają.
W trakcie leczenia u Ortodonty najważniejsze jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparat ortodontyczny stanowi dodatkowe miejsce retencyjne do zalegania resztek pokarmowych. Stąd ważne jest aby dokładnie czyścić zęby w okolicy zamków i drutów, ale zwłaszcza w okolicy przy dziąsłach, która po założeniu aparatu stałego staje się najczęściej trudno dostępna dla zabiegów higienicznych i wymaga najwięcej uwagi. Często koniecznie jest stosowanie dodatkowych szczoteczek do higieny. Płyny do płukania bardzo wspomagają i ułatwiają higienę i powinny być stosowane przynajmniej raz na dobę.
Fluoryzacja w trakcie leczenia ortodontycznego jest możliwa, a w wielu przypadkach nawet wskazana, zwłaszcza w Pacjentów, którzy maja trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny. Obecność aparatu często uniemożliwia dokładne oczyszczenie wszystkich miejsc łuku zębowego, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych. Możliwa jest aplikacja fluoru w każdej postaci (lakiery, pianki, płukanki).
Leczenie zęba w trakcie leczenia u Ortodonty:
Może się tak zdarzyć, że w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym okaże się koniecznie leczenie stomatologiczne któregoś z zębów. Nie należy z tym czekać do momenty zdjęcia aparatu stałego. Leczenie stomatologiczne jest możliwe także z aparatem na zębach. Często obecność zamka nie przeszkadza w prawidłowym wyleczeniu zęba, jeżeli jednak próchnica jest zlokalizowana na powierzchni stycznej zęba, zamek ortodontyczny należy zdjąć, ponieważ uniemożliwia on prawidłowe założenie formówki odtwarzającej kształt zęba. Wówczas konieczna jest wizyta u Ortodonty – lekarz zdejmuje zamek i zabezpiecza końce drutu. Po wyleczeniu zęba przez stomatologa należy jak najszybciej zgłosić się do Ortodonty, aby mógł on możliwie szybko dokleić brakujący zamek.
Ortodoncja Wrocław - po leczeniu:
Po zdjęciu aparatu stałego zęby wykazują niewielką tendencję do przesuwania się. Pacjent dostaje zdejmowane aparaty retencyjne, które powinny być noszone wg wskazań Ortodonty – mają one na celu utrzymywanie zębów w nowym położeniu do momenty całkowitej stabilizacji.
![]() |
![]() |
Ortodonta dla dziecka
- Dzieci z uzębieniem mlecznym zazwyczaj nie wymagają leczenia ortodontycznego, choć istnieją pewne wady zgryzu wymagające interwencji już w tym okresie. Na konsultację warto się wybrać, jeśli rodzice są zaniepokojeni ustawieniem zębów dziecka lub zasugeruje im to doświadczony lekarz dentysta. Kiedy wszystko wydaje się być w porządku, a rodzice chcieliby odbyć konsultację z własnej ciekawości, najlepiej zgłosić się z Pociechą nie wcześniej niż w 4-5 roku życia.
- Okres burzliwych zmian w uzębieniu rozpoczyna się w 6-7 roku życia. W tym czasie ortodonta stosuje się najczęściej różnego rodzaju aparaty - w większości zdejmowane, ale niekiedy różne odmiany aparatów stałych.
Niekiedy jednak Pacjenci, mimo leczenia prostym aparatem ortodontycznym w okresie uzębienia mieszanego, potrzebują dodatkowej terapii stałym aparatem ortodontycznym w okresie uzębienia stałego. Wypadanie mlecznych ząbków i wyrastanie ich stałych następców, to bardzo dobry moment na odbycie konsultacji, jeśli dziecko wcześniej nie było leczone u ortodonty.
Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
- asymetria w rysach twarzy
- szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
- wada wymowy
- oddychanie ustami
- stałe otwarta buzia
- przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
- nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
- nieprawidłowe ustawienie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami
![]() |
![]() |
Młodzież i dorośli mogą być leczeni tylko za pomocą aparatów stałych.
Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
- stłoczenia zębów
- niezadowalająca kosmetyka w postaci obrotów zębów, szpar
- zgrzytanie zębami
- ścieranie się zębów
- odsłanianie się szyjek zębów
- nadmierne odkładanie się kamienia
Dobry Ortodonta Wrocław informacje:
-
Ile czasu należy poświęcić na pierwszą wizytę u ortodonty? Czas pierwszej wizyty u ortodonty. Idę na pierwszą wizytę do ortodonty. Chcę iść na wizytę do ortodonty.
-
Aparat powoduje krwawienie Krwawienie z dziąsła przy noszeniu aparatu u ortodonty. Leci krew z dziąseł z aparatem. Krwawią zęby przy założonym aparacie ortodontycznym. Powody krwawienia dziąseł przy aparacie.
-
Czy po założeniu aparatu stałego będę miał jakieś problemy z mówieniem? Problemy z wymową z aparatem od ortodonty? Czy będę mieć kłopoty z mówieniem jak założę aparat stały?
-
Mikroimplanty w Ortodoncji Mikroimplanty w leczeniu ortodontycznym. Zastosowanie mikroimplantów w ortodoncji. Mikroimplanty na zębach. Leczenie mikroimplantami.
-
Aparat ortodontyczny u osoby dorosłej Ortodonta dla dorosłego. Aparaty ortodontyczne dla dorosłych. Dorosły wiek leczenia ortodontycznego. Czy nie jestem za stary do ortodonty?
-
Czy powinienem usunąć ósemki? Jeśli tak, to dlaczego? Czemu muszę usunąć zęby mądrości. Jakie wady mogę mieć przez ósemki. Ortodontyczne wyrywanie zębów madrości
-
Szparowatość zębów Przyczyny szparowatych zębów. Duże szpary między zębami i ich leczenie przez ortodontę.
-
Leczenie u ortodonty bez wycisków Badanie u ortodonty bez masy wyciskowej. Ortodoncja bez wycisków. Konsultacja ortodontyczna bez gipsu w ustach. Leczenie ortodontyczne bez pobierania wycisków w buzi.
-
Czy osoby dorosłe mogą nosić aparat ortodontyczny? Ortodonta dla osób starszych. Dorosłe osoby a ortodoncja. Aparaty dla osób wiekowych.
-
Jakie zamki wybrać - kosmetyczne czy metalowe? Jakie są najlepsze zamki ortodontyczne - metalowe czy kosmetyczne? Jakie zamki wybrać?
-
Komputerowe badanie zgryzu Komputerowy plan leczenia u Ortodonty w Clinident. Komputerowanie badanie wad zgryzu zamiast wycisków. Leczenie u ortodonty bez wycisków, elektroniczne wyciski wirtualne
-
Usuwanie szpar między zębami Ortodonta usunie szpary między zębami. Jak zniwelować szpary pomiędzy zębami. Ortodonta a szpary w zębach
-
Jak należy przygotować się przed pierwszą wizytą u ortodonty? Co wziąć na pierwsza wizytę u ortodonty? Co zabrać do ortodonty? Do kogo sięw umowić do ortodonty? Polecany ortodonta
-
Co to jest aparat ortodontyczny stały? Jak wygląda aparat stały na zęby? Czym jest stały aparat ortodontyczny? Metalowy aparat stały
-
Przyczyny wad zgryzu Prezentacja wad zgryzu. Powstawanie wady zgryzu. Krzywa żuchwa a wada zgryzu. Złożenie szczęki, układ żuchwy.
-
Zmiana ortodonty w czasie leczenia Chcę zmienić ortodontę na innego. Zmiana lekarza ortodonty przy założonym aparacie. Co zrobić, by zmienić ortodontę jak już mnie leczy?
-
Jak dbać o aparat ortodontyczny? Sposoby dbania o aparat ortodontyczny. Co robić, aby dbać o założony aparat ortodontyczny. Jak dbać o aparat na zebach. Co robić z aparatem ortodontycznym, aby dobrze wyglądał.
-
Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego? Kiedy zobaczę działanie aparatu na zębach? Po jakim czasie zęby się prostują? Efekt korekty wady zgryzu.
-
Leczenie zębów u stomatologa gdy mam aparat ortodontyczny na zębach Jak leczyć zęby z aparatem ortodontycznym? Czy mogę wyleczyć zęby z aparatem metalowym? Próchnica u dentysty jak mam aparat na zębach.
-
Dlaczego muszę usunąć zęby? Czy muszę usunąć zęby do aparatu ortodontycznego? Ortodonta kazał usunąć zęba lub kilka zębów. Leczenie u ortodonty przez wyrywanie zębów. Dlaczego usuwa się zęby przed założeniem aparatu.
-
Czy leczenie ortodontyczne może spowodować jakieś powikłania? Jakie jest ryzyko takiego leczenia? Komplikacje przy leczeniu u ortodonty. Powikłania a leczenie ortodontyczne. Błędy ortodontyczne.
-
Jak leczyć stłoczenia zębów? Zęby nachodzą na siebie - stłoczenia zębów. Ciasno między zębami, tłoczno zęby. Leczenie stłoczeń zębów
-
Ile kosztuje leczenie ortodontyczne? Koszt całkowity ortodontycznego leczenia aparatem stałym. Cena ortodonty, cennik ortodoncji. Ile zapłacę za leczenie u ortodonty? Gdzie taniej do ortodonty?
-
Czy aparat stały niszczy zęby? Aparat ortodontyczny kruszy zęby? Niszczy szkliwo? Psują się zęby od aparatu metalowego?
-
Wymowa międzyzębowa Wymowa interdentalna, czyli wada mowienia międzyzębowego. Leczenie ortodontyczne wady wymowy. Sygmatyzm międzyzębowy czeony u Ortodonty.
-
Zmiana metody korekcji zębów lub ortodonty podczas leczenia? Chcę zmienić metodę leczenia ortodontycznego z aparatu stałego na ruchomy? Jak zmienić metodę korekcji zębów z aparatu ruchomego na stały? Inna metoda leczenia wad zgryzu
-
Zalecenia gdy noszę aparat stały na zębach Jak postępować z załozonym aparatem stałym/ruchomym? Higiena aparatu ortodontycznego. Jak dbać o aparat od ortodonty?
-
Jak często należy zgłaszać się na wizyty kontrolne? Co ile czasu kontrola u ortodonty? Jak często do ortodonty? Terminy wizyt ortodonty
-
Czy nieprawidłowy zgryz może powodować wady wymowy? Trudność w wymowie - ortodoncja i skutki leczenia u ortodonty. Co zrobić z wadą wymowy.
-
Prognoza wyników leczenia u stomatologa, ortodonty Skaner wewnątrzustny: Symulacja efektów leczenia u ortodonty. Prognoza wyników leczenia u stomatologa. Projekcja wyników leczenia aparatem ortodontycznym.
-
Założenie stałego aparatu ortodontycznego na zęby pokryte licówkami z kompozytu Licówki kompozytowe w ortodoncji. Zakładanie aparatu na licówki porcelanowe na zęby przednie.
-
Czy po zdjęciu aparatu pozostaną na zębach ślady po zamkach? Ślady po zamkach aparatu ortodontycznego. Przebarwienia zębów po zamkach aparatu ortodontycznego. Pozostałości po zdejmowanym aparacie ortodontycznym.
-
Czego nie można jeść z aparatem ortodontycznym? Zasady jedzenia i typu żywności z aparatem na zębach. Czego nie wolno spożywać z aparatem ortodontycznym?
-
Pierwsza konsultacja ortodontyczna Jak przebiega pierwsza konsultacja ortodontyczna? Pierwsza wizyta u ortodonty. Pierwsze spotkanie z ortodontą. Początek leczenia u ortodonty.
-
Czy trzeba wyleczyć wszystkie zęby przed zgłoszeniem się do ortodonty? Czy muszę wyleczyć zęby przed pójściem do ortodonty? Plombowanie zębów z aparatem. Leczenie u stomatologa przed wizytą u ortodonty
-
Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny? Po co iść do ortodonty. Kiedy trzeba iść do ortodonty? Kiedy należy pójść do ortodonty i się leczyć. Powody dlaczego nosi się aparat ortodontyczny.
-
Aparat stały tylko na górną lub dolną szczękę Aparat tylko na dolne zęby. Aparat tylko na górne zęby.
-
Czy leczenie ortodontyczne jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? NFZ. Czy ortodontę refunduje NFZ? Kiedy mogę liczyć na zwrot kosztów leczenia przez NFZ?
-
Czy każdą wadę można wyleczyć? Zaawansowanie wady zgryzu a leczenie ortodontyczne. Ortodoncja na każdą wadę zgryzu. Moja wada zgryzu do ortodonty. Wszystkie zabiegi.
-
Czy potrzebne będzie u mnie usunięcie zębów? Czy muszę usunąć zęba? Wyrywanie zębów przez zalecenie ortodonty. W jakich sytuacjach ortodonta poleci usunięcie zęba?
-
Dlaczego aparat powoduje krwawienie? Czemu krew leci z aparatem ortodontycznym? Czmu leci mi krew jak założyłem aparat u ortodonty? Krawienie dziąseł
-
Czy po założeniu aparatu zmienią mi się rysy twarzy? Zmiana kształtu twarzy po leczeniu ortodontycznym. Owal twarzy przy noszeniu aparatu ortodontycznego. Kształt rzuchwy zmienia się po leczeniu aparatem.
-
Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę leczenia u Ortodonty? Ortodonta dla dorosłej osoby. Ortodoncja dla osób starszych. Późna ortodoncja - dla dojrzałych
-
Czy można założyć aparat ortodontyczny jeśli ma się martwe zęby? Zakładanie aparatu a zęby martwe i sztuczne. Obumarłe zęby, ciemniejący marty ząb a zakładanie aparatu. Czy mogę założyć aparat na martwy ząb? Zakładanie aparatu na sztuczne zęby? Aparat mocowany na marte zęby.
-
Cennik leczenia u Ortodonty? Cena leczenia ortodontycznego. Cennik ortodonty. Koszty leczenia u ortodonty. Ile kosztuje ortodonta.
-
Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Metody dbania o aparat na zębach - co robić, aby dbać o aparat ortodontyczny. Jak opiekować się zębami z założonym aparatem. Jak czyścić zęby z aparatem od ortodonty.
-
Kiedy udać się do ortodonty? Czy muszę iść do ortodonty? Kiedy trzeba iść do ortodonty? Potrzeba leczenia ortodontycznego
-
Jakie są rodzaje ortodontycznych aparatów stałych? Podział aparatów stałych. Jaki aparat stały wybrać? Podział rodzajowy aparatów ortodontycznych
-
Jak szybko widać i jak trwałe są efekty leczenia ortodontycznego? Po jakim czasie zobaczyć można efekty leczenia u ortodonty? Kiedy zęby będą się schodzić
-
Jakie wyróżniamy wady zgryzu? Prezentacja wad zgryzu. Spis wad u ortodonty. Lista wad zgryzu. Które wady zgryzu posiadam? Jakie są wszystkie wady zgryzu?
-
Czy zabieg zakładania aparatu ortodontycznego jest bolesny? Bezbolesny ortodonta, nie boli ortodonta leczenie aparaty stałe i ruchome
-
Poszerzanie szczęki u ortodonty Zbyt wąska szczęka, za wąski układ żuchwy - leczenie wady zgryzu polegającej na wąskim rozstawieniu szczęki, żuchwy
-
Jakie dolegliwości/bóle mogę odczuwać po założeniu aparatu stałego? Czy aparat sprawia ból przy noszeniu na co dzień? Czy codzienne noszenie aparatu od ortodonty boli? Bezbolesne leczenie u ortodonty.
-
Mam bardzo otarte i bolesne dziąsła od aparatu, co zrobić? Ocieranie zamków o dziąsła. Ból dziąseł. Ocieranie apaaratu o wnętrze buzi.
-
Separacja zębów u Ortodonty Odseparowane zęby - szpary między zębami przed założeniem u Ortodonty aparatu ortodontycznego na zęby
Ortodoncja Wrocław - poznaj nasz sposób na proste zęby!
Perfekcyjnie proste zęby to trudny do osiągnięcia ideał - w realizacji tego celu pomoże Ci wykwalifikowany i doświadczony ortodonta. Podstawą udanej współpracy jest indywidualne podejście do każdego Pacjenta, dokładne poznanie jego historii, problemu i oczekiwań. Znajdujący się we Wrocławiu gabinet Clinident świadczy profesjonalne usługi w zakresie wymagającej dziedziny, jaką jest ortodoncja. Zapraszamy dzieci i dorosłych z wadami ortodontycznymi, potrzebujących kompleksowej opieki najlepszych ekspertów.