Czy przydatne?
77% pozytywne
66 głosów

Ropień zęba

Ropień to bolesna wypełniona ropą opuchlizna spowodowana uszkodzeniem w jamie ustnej, do którego dostały się bakterie. Ropień formuje się szybko, często do 48 godzin od początkowej infekcji. Wyróżniamy dwa rodzaje ropni:

  • ropień dziąsła (periodontalny)

    - obejmuje małą powierzchnię pomiędzy zębem a dziąsłem i może wystąpić, gdy między ząb a dziąsło dostanie się resztka pokarmu
  • ropień zęba (okołowierzchołkowy)

    - występuje gdy nerw zęba obumiera lub już jest martwy, w związku z czym bakterie mogą dostać się do kości w rejonie wierzchołka zęba.

Większość ropni jest niestety bolesna, część z nich może przeistoczyć się w ropnie przewlekłe, które uprzykrzają nam życie miesiącami, a nawet latami. Jeśli ropień nie będzie leczony właściwie, to infekcja może uszkadzać dalsze tkanki. W niektórych najcięższych przypadkach chroniczne ropnie przeobrażają się w cysty, które wymagają chirurgicznego usunięcia przez chirurga stomatologa Wrocław.

Ropień to zawsze poważna sprawa ponieważ może się rozszerzyć na inne części ciała.

Pierwszą reakcją w przypadku, gdy zauważymy opuchliznę na dziąśle, powinno być przepłukanie jamy ustnej ciepłą wodą z solą (1/2 łyżeczki soli na 1/2 szklanki wody). Pozwoli to wypłynąć ropie i przyniesie tymczasową ulgę. Większość ropni dziąsłowych szybko się goi, gdy przyczyną podrażnienia zostanie usunięta nitką dentystyczną. W przypadku ropnia zęba (okołowierzchołkowego) konieczna jest interwencja stomatologa Wrocław. Jeśli infekcja pochodzi od zęba, stomatolog wywierci w nim mały otwór pozwalający odpłynąć wydzielinie z ropnia. Następnie przeprowadzi leczenie kanałowe Wrocław. W niektórych przypadkach może przepisać antybiotyk, aby wspomóc leczenie kanałowe.

Jeśli wystąpi krwawienie, należy zatamować je przy użyciu sterylnej gazy.
Na policzek lub okolice zawsze dobrze jest położyć zimny okład.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Miałam strasznie spuchniętą twarz. Wielka bulwa na twarzy. Jakoś specjalnie nie bolało, najgorzej po prostu twarz wygląda z takim wielkim ropniem. Na szczęście stomatolog mnie przyjął od ręki, ale nikomu nie polecam takiego ropnia przy uchu.

W tym dziale: ropień zęba wrocław, leczenie ropnia zęba, leczenie ropnia stomatolog, który stomatolog leczy ropnie, antybiotyk na ropień zębowy, ropień okołowierzchołkowy zęba, ropień podokostnowy zęba, ropień podśluzówkowy zęba.