Czy przydatne?
82% pozytywne
75 głosów

Dziąsło krwawi podczas szczotkowania

Krwawiące dziąsła są zazwyczaj pierwszym objawem postępującego zapalenia dziąsła. W tym przypadku najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nie można rezygnować ze szczotkowania zębów! Wydawać się może, że powodem krwawienia z dziąsła jest podrażnienie dziąsła szczoteczką. Jeśli mamy takie obawy, zmieńmy szczoteczkę na inną – najlepiej o miękkich włóknach. Jeśli już dziąsła krwawią dalej należy szczotkować zęby, co najmniej trzy razy dziennie. Kolejnym ważnym zabiegiem higienicznym jest używanie nici dentystycznej – usuwa ona osad i resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Możemy używać specjalnego płynu przeciwdziałającemu osadzaniu się płytki nazębnej i odpowiedniej pasty do zębów. Należy też zadbać o regularne usuwanie kamienia nazębnego jeśli mamy z tym problemy. Należy także udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Krwawiące dziąsła mogą być pierwszą oznaką stanu zapalnego!

Wszystkie te zabiegi higieniczne mają na celu usunięcie płytki nazębnej. Jest ona odpowiedzialna za większość stanów zapalnych przyzębia, a to prowadzić może do poważniejszych schorzeń. Płytka nazębna jest to osad nazębny, który składa się głównie z bakterii i resztek pokarmowych. Bakterie wydzielają substancje podrażniające dziąsła i niszczące szkliwo zębów (toksyny, kwasy). Im lepiej będziemy dbać o żeby nie dopuszczać do osadzania się płytki nazębnej, tym szybciej pozbędziemy się krwawienia z dziąseł.

Krwawiące dziąsła mogą być także spowodowane różnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Mogą to być: cukrzyca, choroby nadnerczy, choroby krwi, obniżona odporność, nadmierny długotrwały stres, bruksizm (mimowolne, bezwiedne zgrzytanie zębami). Może na to także wpływać palenie tytoniu.

Odpowiednia higiena jamy ustnej i profilaktyka są najważniejsze. Umów się na wizytę kontrolną w naszym gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: krew z dziąsła leczenie wrocław, leci krew z dziąseł podczas mycia zębów, zapalenie dziąsła wrocław ostry dyżur, stan zapalny dziąseł leczenie wrocław, kiretaż zębów wrocław.