• Dentysta
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
6 głosów

Metody rekonstrukcji zębów


Zniszczone, złamane, a nawet brakujące zęby są bardzo częstym problemem z jakim spotykają się lekarze dentyści. Właśnie dlatego rekonstrukcja zębów stała się jednym z najważniejszych zadań stomatologii.

Rekonstrukcja zębów jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej stomatologii. Bardzo szybko metody rekonstruowania zębów zostają udoskonalane, wprowadzane nowe, coraz prostsze i skuteczniejsze. Bardzo ważne jest ciągłe szkolenie i zapoznawanie się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Dlatego właśnie nasi dentyści z CLINIDENT we Wrocławiu uczestniczą w najnowszych szkoleniach i zapoznają się z najnowszymi i najlepszymi metodami rekonstrukcji zębów. Wszystko po to, aby zaproponować Państwu jak najlepszą ofertę, byście jak najdłużej cieszyli się wspaniałym uśmiechem.

Dlaczego rekonstrukcja zębów jest tak ważna?

Każdy zniszczony przez próchnicę lub złamany ząb jest bardzo mocno osłabiony. Próchnica dalej będzie postępować, a złamany ząb może w łatwy sposób ulec zakażeniu. To w prosty sposób prowadzi do poważnych problemów i utraty zęba. A przecież nikt z nas nie chciałby aby do tego doszło. Wiadomo też, że zniszczony lub złamany ząb nie prezentuje się najlepiej. Musimy przyznać, że zdecydowanie nie wygląda to najlepiej. Dodatkowo taki ząb nie spełnia swojej funkcji – nie uczestniczy w procesie żucia. Czyli sprawia dodatkowe problemy. Dlatego rekonstrukcja zębów jest niezwykle ważna – przywraca zębom ich najważniejsze, naturalne funkcje.

Metody rekonstrukcji zębów różnią się od tego w jakim stanie jest potrzebujący pomocy ząb. Inną metodę zastosuje się do zęba mocno zniszczonego, inną do zęba trzonowego, a inną przy rekonstrukcji brakującego zęba. W tym miejscu wymienimy przykładowe sposoby rekonstrukcji zębów wyróżniane przez dentystów.

  • Niewielkie uszkodzenia zębów – w tym przypadku rekonstrukcja zęba może być wykonana podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dokonuje się jej za pomocą materiałów kompozytowych. Ta metoda rekonstrukcji zębów jest idealna przy niewielkim wyszczerbieniu, złamaniu korony zęba lub niewielkich ubytkach próchniczych. Jest to najtańszy i najszybszy sposób rekonstrukcji zębów, jednak ma zastosowanie tylko przy niewielkich zmianach. W bardzo dobry sposób odtwarza funkcję żucia jak i estetykę zębów.
  • Zniszczone siekacze, zęby przednie – jeśli zęby przednie, te najbardziej widoczne, są zniszczone w niewielkim stopniu ale w widoczny sposób, można zastosować rekonstrukcję zębów za pomocą licówek porcelanowych. Na odpowiednio opracowany ząb mocuje się licówkę porcelanową, która rekonstruuje kształt i kolor zęba. Jest to bardzo dobry sposób dla rekonstrukcji zębów przednich od strony licowej (widocznej). Jednak nie spełnia swoich funkcji dla zębów trzonowych. Rekonstrukcja zębów za pomocą licówek porcelanowych trwa zazwyczaj dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym.
  • Mocno zniszczone korony zębów – rekonstrukcja zębów mocno zniszczonych powinna być wykonana za pomocą koron protetycznych. Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych używanych do rekonstrukcji zębów. Różnią się one jedynie zastosowanym materiałem, z którego są wykonywane. Natomiast sama idea korony protetycznej jest niezmienna. Zniszczony ząb dokładnie się opracowuje, odpowiednio pod przyszłą koronę protetyczną. Następnie pobiera się miarę, czyli wycisk, na podstawie którego powstanie model szczęki. Na tym modelu wykonuje się idealnie dopasowaną koronę protetyczną. Za pomocą korony protetycznej można zrekonstruować złamany lub bardzo zniszczony ząb każdego rodzaju. Możliwe jest także zrekonstruowanie całego zęba, w którym jedyną nie zniszczoną częścią jest korzeń.
  • Brak zęba – Na rekonstrukcję całego zęba istnieją dwa sposoby: wszczepienie implantu lub wykonanie mostu protetycznego. Wykonanie implantu i osadzonej na nim korony protetycznej jest zdecydowanie bardziej zbliżone do naturalnej anatomicznej budowy zęba, jednak jest zdecydowanie bardziej kosztowne. Natomiast most protetyczny jest dużo bardziej dostępny i nie w niewielkim stopniu ustępuje funkcjonalnością innym metodom. Most protetyczny musi być oparty na zębach sąsiadujących z luką. Dlatego może okazać się trudny do wykonania, jeśli te zęby są całkowicie zdrowe.
Sposoby rekonstrukcji zęba

Sposoby rekonstrukcji zęba

Rekonstrukcja zębów ma za zadanie przywrócenie ich naturalnych funkcji. W naszym gabinecie dentystycznym dążymy do tego, aby zapewnić jak najwyższą jakość usług naszym Pacjentom. Jeśli maja Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości co do rekonstrukcji zębów zapraszamy na konsultacje do naszego dobrego dentysty.

Zagadnienia: Rekonstrukcja zęba we Wrocławiu, odbudowanie zębów utraconych Wrocław, kogo polecacie do leczenia zębów

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Witam mam 34 lata,jestem załamany,wstyd mi za zeby a raczej ich brak.Nie mam pojecia jak to opisac i gdzie szukac ratunku informacji nie wiem porady czegos nie idąc do dentysty tak mi wstyd.Jest mozliwosc wysłania zdjecia i Panstwa opini ? Co robic,gdzie najlepiej,koszta ewentualne.Pozdrawiam