• 71 3634597
 • Dentysta
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
4 głosy

Ciężkie przypadki dentystyczne


Ciężkie przypadki dentystyczne to takie przypadki, które wymagają bardzo indywidualnego podejścia i dokładnego planowania leczenia. Podczas planowania uzupełnienia protetycznego w ciężkich przypadkach dentystycznych wymagane są szczegółowe konsultacje, w których wykorzystuje się wiedzę z wielu specjalizacji dentystycznych.

W praktyce protetyki dentystycznej ciężkie przypadki dentystyczne najczęściej są spowodowane nietypowym układem braku zębowego lub niewłaściwym ukształtowaniem podłoża protetycznego (błony śluzowej, z którą będzie kontaktować przyszłe uzupełnienie protetyczne).

 • Bardzo rozległy brak zębowy – przy wykonywaniu uzupełnień stałych, takich jak most protetyczny, bardzo ważne są punkty podparcia mostu, czyli zęby sąsiadujące z luką w łuku zębowym. Jeśli punkty podparcia są od siebie oddalone, często bardzo trudno jest wykonać odpowiedni most protetyczny. Wymaga to dokładnego zaplanowania i ewentualnego dodatkowego podparcia takiego mostu. Dodatkowym utrudnieniem w takim ciężkim przypadku dentystycznym jest zanik wyrostka zębodołowego (kości, w której znajdują się zęby). Trudne przypadki dentystyczne tego typu wymagają szerokich konsultacji z pracownią protetyczną wykonującą przyszły most protetyczny.
 • Bardzo zniszczone zęby, najczęściej przez próchnicę – jeśli zęby sąsiadujące z luka w łuku zębowym są bardzo zniszczone przez próchnicę wykonanie mostu protetycznego, może okazać się wyjątkowo skomplikowane. Jednak to co wydaje się ciężkim przypadkiem dentystycznym można obrócić w zaletę wykorzystując odpowiednich lekarzy specjalistów. Ząb, nawet najbardziej zniszczony, należy starać się uratować. Po wyleczeniu i wzmocnieniu może stanowić doskonały filar dla przyszłego uzupełnienia protetycznego. Może być to tylko sam korzeń zęba. Ząb, a nawet sam korzeń zęba można uratować dzięki sprawnej interwencji endodonty.
 • Niewłaściwe ułożenie zębów, które w znaczący sposób utrudnia wykonanie uzupełnienia protetycznego – projektując uzupełnienie protetyczne w takim ciężkim przypadku dentystycznym wymaga bardzo wnikliwych konsultacji z protetykiem dentystycznym. Dobrze wykonane uzupełnienie protetyczne ma za zadanie odtwarzać prawidłową zdolność żucia i poprawiać wygląd Pacjenta. Dlatego w naszym gabinecie posiłkujemy się konsultacjami ze znakomitymi specjalistami protetykami.
 • Złe ukształtowanie podłoża protetycznego w przypadku bezzębia całkowitego – tkanki miękkie w jamie ustnej mają tendencję do przerostów, do tworzenia się guzów i fałdów. Takie zmiany na błonie śluzowej zazwyczaj bardzo utrudniają wykonanie protezy dentystycznej. Ma to bardzo negatywny wpływ na komfort użytkowania takiej protezy – proteza dentystyczna ugniata, drażni i z tego powodu staje się całkowicie niefunkcjonalna. Z takim ciężkim przypadkiem dentystycznym radzimy sobie poprzez interwencję chirurga stomatologa z CLINIDENT we Wrocławiu.
 • Zanik wyrostków zębodołowych w przypadku bezzębia całkowitego; za niski, lub za płytki przedsionek jamy ustnej – jest to trudny przypadek dentystyczny, w którym utrzymanie protezy ruchomej na podłożu protetycznym jest wyjątkowo trudne. Proteza nie trzyma się na miejscu. Dlatego przed przystąpieniem do leczenia protetycznego należy chirurgicznie skorygować kształt i budowę podłoża protetycznego.

Wymienione przypadki są tylko przykładami najczęściej występujących ciężkich przypadków dentystycznych. Należy pamiętać, że w medycynie nie występują dwa identyczne przypadki. Dlatego każdy Pacjent jest traktowany całkowicie indywidualnie.

W naszym gabinecie dentystycznym CLINIDENT Wrocław mogą Państwo liczyć na profesjonalną pomoc dentystyczną. Nasi lekarze stomatolodzy zajmują się wieloma ciężkimi przypadkami dentystycznymi, dlatego mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem i doskonałą znajomością najnowszych metod leczenia. Żaden trudny przypadek dentystyczny nie stanowi problemu dla naszego wykwalifikowanego personelu medycznego.

W tym dziale: Ciężki przypadek dentystyczny, skomplikowana sytuacja dla dentysty, trudne przypadki dentystyczne.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
  • 2 marca 2020

  Polecam Pana Rafała z CLINIDENT, który pomógł mi z moim ciężkim przypadkiem dentystycznym. Ja do tego spotkania nie miałem zaufania do dentystów, a wizyta w gabinecie dentystycznym to był strach. Przez to zaniedbałem zęby i dopiero kiedy miałem już sporo ubytków to wybrałem się do dentysty. Nie czekaj aż Twój przypadek zrobi się ciężki i skomplikowany, tylko z pierwszym zębem idź od razu.