• Dentysta
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
2 głosy

Rodzaje plomb dentystycznych


Decydując się na uzupełnienie ubytku plombą, musimy zastanowić się, jaki materiał będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem pod względem ceny, trwałości i estetyki. W gabinecie CLINIDENT lekarz dentysta pomoże dobrać taką plombę, która spełni wszystkie oczekiwania. Plomba musi być trwała, odporna na ucisk, żucie czy ścieranie, doskonale przylegać do zęba oraz jednocześnie wyglądać estetycznie, czyli jak najmniej różnić się od zdrowych zębów kolorem.

Najpopularniejsze do tej pory były plomby amalgamatowe (srebrne), jednakże obecnie w przeważającej większości używa się plomb kompozytowych, zarówno do wypełnień ubytków w zębach przednich, jak i bocznych. Do wypełnień niewielkich ubytków stosuje się cement glasjonomerowy. Popularne stają się także wypełnienia ceramiczne. Zdarzają się też wypełnienia ze złota. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom poszczególnych materiałów:

 • AMALGAMATY

  – to plomby wykonane ze stopów metali w postaci proszku zmieszanych z rtęcią. Amalgamat jest plombą trwałą, gdyż potrafi służyć pacjentowi nawet kilkanaście lat, jednak jego ciemny kolor sprawia, że plomba taka wygląda nieestetycznie i absolutnie nie zakłada się go w przednich zębach. Amalgamat ma jeszcze jedną wadę – stwardniałe wypełnienia amalgamatowe uwalniają śladowe ilości rtęci, dlatego plomb tego rodzaju nie stosuje się u dzieci czy kobiet ciężarnych, a także w przypadku zębów, które mają styczność z metalowymi częściami, na przykład wkładami protetycznym,
 • KOMPOZYTY

  – plomba wykonana z kompozytu to najczęściej używany dziś rodzaj wypełnień. Kompozyty to materiały kosmetyczne wykonane z tworzywa sztucznego, które występują w formie światłoutwardzalnej i chemoutwardzalnej. W gabinecie stomatologicznym do utwardzania takiego wypełnienia stosuje się lampy polimeryzacyjne. Kompozyty zaczęły wypierać amalgamaty, ponieważ są dużo bardziej estetyczne. Używa się ich do plombowania zębów przednich i bocznych. Jego największą zaletą jest fakt, iż taka plomba jest prawie idealnie dopasowana kolorem do szkliwa pozostałych zębów, plomby te są praktycznie niewidoczne. Należy jednak pamiętać o tym, że plomby kompozytowe są mniej trwałe, wytrzymują od 3 do 10 lat,
 • GLASJONOMERY

 • INLAY i ONLAY
  – to nowoczesne plomby, które Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków a następnie umieszcza się ubytku. Mogą być one wykonane z kompozytu, metalu albo materiału ceramicznego. Stosuje się je do wypełniania rozległych ubytków. Plomby inlay i onlay mają wiele zalet – są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie, wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają zachować zębom swoje właściwości,
 • ZŁOTO
  - złote plomby idealnie nadają się do dużych ubytków, ze względu na swoją trwałość - nawet do 20 lat. Jest to jednak jeden z najdroższych rodzajów plomb.

Pamiętajmy także, że nie wszystkie plomby są refundowane przez NFZ. Państwo dopłaci jedynie za ciemne amalgamaty, które, jak wspomnieliśmy wyżej, nie należą do estetycznych, dlatego naszym pacjentom radzimy wybór plomby z innych nowocześniejszych i lepszych materiałów.

W tym dziale: rodzaj plomby, wszystkie rodzaje uzupełnienia, jakie są plomby, jakie są rodzaje uzupełnienia na zęby.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

  Jak odbywa się w Państwa gabinecie wymiana amalgamatowej plomby na białą? Czy standardowo czy w uwzględnieniem bezpiecznego usunięcia czyli: maska tlenowa, odsysarka, chłodzenie wodne przy usuwaniu, itd? Czyli wszystko co nie powoduje zatrucia rtęcia przy usuwaniu. Chcę bezpiecznie usunąć amalgamat z zęba i zamienić na plombę nowoczesną we Wrocławiu u dobrego dentysty.