• (71) 363-45-97
 • Periodontologia
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
75% pozytywne
8 głosów

Kieszonki zębowe leczenie

Kiretaż jest to zabieg wyłyżeczkowania kieszonek dziąsłowych. Polega na wyskrobaniu ścian patologicznej kieszonki przyzębnej i zewnętrznej powierzchni korzenia zęba. Dokładnie usuwa się wtedy płytkę bakteryjną, kamień nazębny, ziarninę wypełniającą kieszonkę dziąsłową wraz ze zmienionym zapalnie przyczepem nabłonkowym,a także nabłonek wyścielający dziąsłową ścianę kieszonki.

W zabiegu kieretażu ogromne znaczenie ma jakość i rodzaj używanych przez periodontologa z CLINIDENT narzędzi, gdyż to od nich zależydokładne wygładzenie powierzchni korzenia zapobiegająceponownemu odkładaniu się nowych osadów.

Po zabiegu kiretażu, dot. kieszonek zębowych:

Zabieg kieretażu jest dosyć inwazyjne, więc zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Jednak po ustąpienia znieczulenia Pacjent może przez kilka dni odczuwać ból i dyskomfort. Aby zminimalizować dolegliwości bólowe, Pacjent powinien stosować się do następujących zaleceń:

 • po kiretażu przynajmniej jeden pełny dzień należy przeznaczyć na odpoczynek. Aby nie zwiększać ciśnienia krwi, najlepiej spędzić ten dzień leżąc w łóżku i unikając gwałtownego pochylania głowy,
 • przyjmować leki przeciwbólowe lub antybiotyk. Pierwszą tabletkę przeciwbólową najlepiej zażyć tuż po zabiegu, zanim ustanie działanie znieczulenia. Do uśmierzania bólu absolutnie nie wolno stosować aspiryny,
 • stosować zimne okłady mające na celu zmniejszenie obrzęku (również kolejnego dnia po zabiegu),
 • przez co najmniej 48 h po zabiegu absolutnie nie pić alkoholu ani nie palić papierosów,
 • przez pierwsze 7 dni po zabiegu stosować półpłynną dietę. Do czasu zdjęcia szwów nie używać zębów po stronie operowanej.
W tym dziale: leczenie kieszeni zębowej, zabieg na kieszeń przyzebną, kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
  • 27 grudnia 2018

  Było znieczulenie miejscowe, ale i tak czułam to skrobanie po zębach przy zabiegu wyłyżeczkowania kieszonek dziąsłowych. Nic przyjemnego, nie polecam zabiegu. Wiadomo, że jego efekty super, kiretaż się udał i cały osad, płytka nazębna usunięta. Dziękuję Pani Magdalenie z Clinident za pomoc, ale sam zabieg nic przyjemnego.