• Zalecenia po zabiegu
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
98% pozytywne
103 głosy

Po założeniu aparatu u Ortodonty

  • Przez około 7 dni po założeniu aparatu ortodontycznego może wystąpić ból zębów podczas jedzenia, a w niektórych przypadkach wywołany przez sam aparat ortodontyczy. W takich przypadkach można zastosować środki przeciwbólowe dostępne w aptekach. Ból jest wywoływany działaniem aparatu ortodontycznego – odpowiednie siły działają na zęby w celu ich przesunięcia, taki ucisk często powoduje dolegliwości bólowe. Takie dolegliwości mogą się pojawiać po każdej regulacji aparatu ortodontycznego.
  • Mogą występować otarcia i podrażnienia błony śluzowej. Już po założeniu aparatu na zęby warto się zaopatrzyć w specjalny wosk ochronny. Gdy wystąpią podrażnienia, lub uszkodzenia aparatu ortodonrycznego miejsce uszkodzenia lub drażniący fragment należy pokryć takim woskiem. Zabezpieczy to przed dalszymi podrażnieniami.
  • Należy całkowicie unikać twardych pokarmów – mogą one uszkodzić aparat na zębach. Należy także unikać bardzo kleistych pokarmów – gum do żucia, cukierków – mogą one zalepić aparat ortodontyczny i uniemożliwić jego dokładne oczyszczenie.
  • Niezwykle ważne jest perfekcyjne dbanie o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Zęby należy myć po każdym posiłku, gdzie posiłkiem nazywamy wszystko co jemy. Czyli przegryzienie batonika w krótkiej przerwie też jest posiłkiem! Może to sprawiać pewne problemy, ale należy się do takich działań przyzwyczaić. Można zaopatrzyć się w odpowiednie szczoteczki i nici dentystyczne, które powinniśmy zawsze mieć przy sobie. Są one odpowiednio zaprojektowane – bardzo łatwo docierają nawet w najbardziej niedostępne miejsca aparatu ortodontycznego. Należy także stosować odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej.
  • Należy poddawać się kontroli co około 3 miesiące – lekarz ortodonta gabinetu CLINIDENT we Wrocławiu sprawdzi czy stan higieny jamy ustnej jest odpowiedni, czy nie rozwija się próchnica i jak postępuje proces leczenia ortodontycznego. Jeśli będzie taka konieczność wykona odpowiednie profesjonalne zabiegi higieniczne.
Po założeniu aparatu ortodontycznego

Po założeniu aparatu ortodontycznego

W tym dziale: Aparat, ortodonta, noszenie, użytkowanie.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Pamiętam moje 2 pierwsze dni po założeniu aparatu. To było bardzo bolesne. Nic nie jadłam przez te dni, ale przynajmniej schudłam, bo to swędzenie zębów skutecznie zniechęca do jedzenia. Aktywacje podobnie, jest trochę bólu, ale można się przyzwyczaić. Wszystko dla pięknego hollywoodzkiego uśmiechu.