• Zalecenia po zabiegu
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
76% pozytywne
317 głosów

Po założeniu plomby

Przez pewien czas po założeniu plomby stomatologicznej (wypełnienia stomatologicznego) nie należy nic jeść. Zazwyczaj zaleca się czas od jednej do trzech godzin. Nie powinno się tez żuć gumy, jeść miękkich lub bardzo twardych cukierków. Świeżo założona plomba stomatologiczna może być jeszcze minimalnie miękka i należy odczekać pewien czas, aby się dostatecznie utwardziła.

Często też stosowane jest znieczulenie miejscowe – powoduje ono, że część jamy ustnej i języka mamy całkowicie nieczułą, a nawet sparaliżowaną. Efekt znieczulenia mija po około godzinie do trzech. Żucie w tym czasie czegokolwiek może skutkować mocnym pogryzieniem języka i wewnętrznej strony policzków, a co za tym idzie obfitym krwawieniem.

Należy unikać zimnych i gorących napoi (posiłków też) przez kilka pierwszych godzin po założeniu plomby stomatologicznej. Ząb przez pewien czas może być nadwrażliwy, a świeża plomba może być podatna na ekstremalne temperatury i może dojść do jej rozszczelnienia (to zazwyczaj skutkuje szybkim nawrotem próchnicy).

Po kilku godzinach od założenia plomby można już, a nawet należy, normalnie szczotkować zęby. Najlepiej używać past do zębów z dużą zawartością fluoru – borowanie jednak w znacznym stopniu osłabia szkliwo, dlatego należy je jak najszybciej wzmocnić. Można także używać past przeciwdziałających nadwrażliwości zębów – przyniesie to szybką ulgę w przypadku jej wystąpienia.

Najważniejsza rzeczą po założeniu plomby stomatologicznej w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu jest jak najlepsze dbanie o higienę jamy ustnej – dzięki temu uda nam się uniknąć kolejnych ubytków i kolejnego plombowania zębów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy dokładnie wypytać lekarza stomatologa zakładającego plombę – udzieli on wyczerpujących i jasnych informacji o prawidłowym postępowaniu.

Po założeniu plomby

Po założeniu plomby

W tym dziale: plomby nazębne, próchnica leczenie, zasady plomb, ile nie można jeść po założeniu plomby, ile nie jeść po plombie.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 7

  Emma, jeśli dziecko będzie dotykać plomby itd.... to przylecą kosmici i ci to dziecko zbiorą... Co to za pytanie? A co ma się niby stać?

  Co się stanie gdy dziecko będzie dotykać ciągle godzinę po założeniu plomby, miejsce w którym znajduje się plomba?

  Fluor powinno sir zdelegalizowac :) ciagle sie dziwie ze jeszcze ludzie o tym pisza. Uzywano go w wojnach. Po co teraz? A lekarze w domach na polkach pasty bez fluoru :) a Jak tylko siada za biorkiem wlacza im sie fluor lol interesujace :)

  dzięki za rady bo zapomniałem spytać dentysty po wizycie :) pozdrawiam

  A po 2 godzinach można jeść i pić gorące i zimne napoje lub posiłki

  Mam pytanie? Czy po założeniu plomby można palić papierosy?A jak nie można to ile trzeba odczekać?

  U mnie lekarz stomatolog powiedział, że te teraz nowe plomby światłoutwardzalne są od razu gotowe i można od razu jeść i normalnie funkcjonować. Także nie było jakiegoś czeka po leczeniu stomatologicznym, od razu zęby funkcjonowały i mogłam swobodnie zgryzać zębami.