• Usuwanie kamienia nazębnego
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
7 głosów

Usuwanie płytki nazębnej


Płytka nazębna jest miękkim osadem na powierzchni zębów. Praktycznie nie da się powstrzymać jej powstawania. Jedyne co możemy zrobić, to regularne i dokładne usuwanie płytki nazębnej.

Płytkę nazębną usuwa się stosunkowo łatwiej. Nie wymagany jest do tego specjalistyczny sprzęt stomatologiczny. Większość zabiegów usuwania płytki nazębnej możemy, a nawet powinniśmy, wykonywać w domu. Do usuwania płytki nazębnej nie wystarczy woda, czy samo płukanie odpowiednimi płynami. Płytkę nazębną należy bardzo dokładnie usuwać mechanicznie. Najprostszym sposobem jest regularne, dokładne szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. W ten sposób możemy bez problemu usunąć całą płytkę nazębną, co w znacznym stopniu przyczyni się do polepszenia higieny naszej jamy ustnej – razem z płytka nazębną usuwamy niebezpieczne bakterie, które powodują próchnice i wywołują zapalenia dziąseł. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tez przepłukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami, które mogą zabezpieczyć powierzchnię zębów przed bardzo szybkim ponownym tworzeniem się płytki nazębnej. Należy jednak pamiętać, że płytka nazębna tworzy się w przeciągu kilku godzin, a po kilkunastu godzinach staje się niebezpieczna dla naszego szkliwa. Dlatego w walce z płytka nazębną najważniejsza jest systematyczność.

Istnieją tez profesjonalne metody usuwania płytki nazębnej, które wykonywane są w gabinetach dentystycznych. Samodzielne zabiegi higieniczne nie są całkowicie skuteczne. Zawsze znajdą się takie miejsca, gdzie płytka nazębna będzie mogła w spokoju się odkładać i przekształcać w kamień nazębny. Dlatego, co pewien czas, powinniśmy poddawać się profesjonalnym zabiegom higienicznym w gabinecie dentystycznym CLINIDENT Wrocław. Najlepszymi metodami usuwania płytki nazębnej są piaskowanie i polerowanie zębów. Dzięki piaskowaniu usuwamy płytkę nazębną z najbardziej niedostępnych miejsc i pozbywamy się juz stwardniałych złogów płytki nazębnej. Polerowanie powierzchni zębów ma na celu usunięcie ostatnich nalotów i osadów nazębnych. Dzięki polerowaniu powierzchnia szkliwa zębów staje się znacznie gładsza – to utrudnia tworzenie nowych osadów i w znacznym stopniu ułatwia samodzielne usuwanie płytki nazębnej.

Jeśli mamy problem z bardzo szybkim tworzeniem się płytki nazębnej, która trudno jest usunąć, powinniśmy skonsultować się z dobrym lekarzem stomatologiem.

Po usunięciu płytki nazębnej
W tym dziale: usuwanie płytki nazębnej, usuwanie osadu z zębów, usunięcie płytki nazębnej.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Płytka nazębna to nic innego jak osad nazębny. Wolę to Wam tu wytłumaczyć, bo ja sam nie wiedziałem :) A sposobem na usunięcie płytki nazębnej to piaskowanie i polerowanie zębów. Polerowanie zębów to także Polishing, z angielskiego. Ja to miałem i polecam. Na zębach nic nie zostało, zęby białe, bez osadu i kamienia nazębnego.