• Usuwanie kamienia nazębnego
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
81% pozytywne
27 głosów

Złogi nazębne


Złogi nazębne, czyli płytka nazębna i kamień nazębny są podstawowymi przyczynami chorób zębów i przyzębia. Są one doskonałym środowiskiem dla bakterii wywołujących większość dolegliwości jamy ustnej.

Wszystko zaczyna się od płytki nazębnej. Składa się ona w największym stopniu z bakterii. Innymi jej składnikami są resztki pokarmowe i ślina. Jeśli płytka nazębna nie jest regularnie usuwana bakterie w niej zawarte zaczynają produkować znaczne ilości toksyn wywołujących próchnicę i zapalenia przyzębia. Długo utrzymująca się płytka z czasem ulega mineralizacji: część bakterii obumiera i wysyca się związkami mineralnymi zawartymi w ślinie. Kamień nazębny tworzy idealna ochronę dla niebezpiecznych bakterii – mogą się one rozwijać niczym niepokojone i wytwarzać niebezpieczne kwasy. Taki długo utrzymujący się stan prowadzi do próchnicy i zapalenia dziąseł, a w efekcie do paradontozy i wypadania zębów. Kamień nazębny i gruba płytka nazębna są bardzo nieestetyczne i przyczyniają się do powstawania niezdrowego zapachu z ust.

Najważniejszą metoda walki ze złogami nazębnymi jest profilaktyka. Dokładne czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki – przynajmniej dwa razy dziennie, a jeśli istnieje taka konieczność (duża podatność na odkładanie się złogów) po każdym posiłku. Należy też dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Pomagają także płyny do płukania ust, które utrudniają odkładanie się płytki nazębnej. Bardzo ważne jest tez regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego Wrocław - CLINIDENT i wykonywanie profesjonalnych zabiegów higienicznych.

Usuwanie złogów na zębach Wrocław
Usuwanie złogów na zębach Wrocław

Usuwanie złogów nazębnych można wykonać w naszym gabinecie stomatologicznym. Są to bezbolesne i nie wymagające długiego czasu zabiegi. Zęby oczyszcza się strumieniem wody z domieszką odpowiednich płynów. Strumień wody dociera w najbardziej niedostępne miejsca, a domieszka odpowiednich płynów działa przeciwbakteryjnie. Dodatkowo należy wypolerować powierzchnię zębów. Dzięki temu pozbędziemy się wszystkich osadów, a powierzchnia szkliwa będzie wygładzona – utrudni to ponowne tworzenie się osadów i ułatwi oczyszczanie zębów z płytki nazębnej. Należy pamiętać, że płytka nazębna tworzy się przez cały czas (nawet w nocy podczas snu!), dlatego regularne zabiegi higieniczne są niezwykle ważne.

Poważniejszy problem stanowi kamień nazębny. Jest on bardzo twardy, więc domowe próby usunięcia go mogą się skończyć poważnym uszkodzeniem szkliwa i dziąseł. Jedynym sposobem na usuniecie go jest zabieg skalingu zębów przeprowadzany w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu. Wykonuje się go przy użyciu specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki rozbijające kamień. Specjalna końcówkę, która jest wprawiana w drgania o wysokiej częstotliwości przykłada się do powierzchni zęba. Drgania przenoszone w pobliże złogów kamienia rozbijają go na mniejsze fragmenty i oddzielają od powierzchni zęba. Resztki kamienia nazębnego wypłukuje się z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych za pomocą strumienia wody. Skaling zębów dzieli się na naddziąsłowy – usuwanie kamienia widocznego na koronie zęba i w okolicach przyszyjkowych – i poddziąsłowy – usuwanie kamienia, który znajduje się pod linia dziąseł na szyjce i korzeniu zęba.

Po wykonaniu skalingu zębów należy dodatkowo wypiaskować powierzchnię zębów. W ten sposób usuwamy resztki kamienia i osady nazębne. Po tych wszystkich zabiegach bardzo dobrze jest wypolerować powierzchnie zębów. Dzięki temu szkliwo staje się gładsze, co utrudnia osadzanie się nowych złogów (na chropowatej powierzchni znacznie łatwiej powstają złogi zanieczyszczeń niż na gładkiej).

Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki powstawania niebezpiecznych złogów na zębach zalecamy umówienie się na wizytę kontrolna w naszym gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT. Lekarz stomatolog rozpozna główne przyczyny takiego stany rzeczy i doradzi najlepszy sposób przeciwdziałania – zaleci najlepsze zabiegi i doradzi jakie podjąć działania profilaktyczne.

Po usuwaniu złogów nazębnych
W tym dziale: Leczenie złogów na zębach, stomatolog na złogi nazębne, ubytki zębów leczenie we Wrocławiu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.