• Usuwanie kamienia nazębnego
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
91% pozytywne
48 głosów

Polerowanie zębów


Polerowanie zębów jest jednym z profesjonalnych zabiegów higienicznych wykonywanych w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub wyszkoloną higienistkę stomatologiczną. Polega na oczyszczeniu powierzchni zębów z nalotów, przebarwień i miękkich złogów takich jak płytka nazębna.

Przebarwienia, naloty i osady na zębach powstają samoistnie. Główną przyczyną ich długotrwałego odkładania się i zalegania na zębach jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że częste mycie zębów - po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – jest najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed niepożądanymi nalotami i przebarwieniami. Jednak nie zawsze możemy się przed tym uchronić. Niektórzy mają naturalną podatność na odkładanie się płytki nazębnej, prowadzą tryb życia, który sprzyja powstawaniu osadów (picie dużej ilości kawy i herbaty, palenie papierosów). Dodatkowo często nie zwracamy uwagi na przestrzenie międzyzębowe, w których bardzo szybko odkładają się barwiące cząsteczki.

Zanieczyszczenia na zębach mogą sprawiać wiele problemów. Od ewidentnie nieestetycznego wyglądu do poważnych zagrożeń dla zdrowia całego organizmu. Osady na zębach są idealnym siedliskiem dla bakterii, które mogą w każdej chwili zaatakować nasz organizm powodując stany zapalne, dodatkowo mogą go długotrwale osłabiać (organizm musi bez przerwy z nimi walczyć). Nalot na zębach może utrudniać wykonanie uzupełnień protetycznych, powodować ich nieszczelność i być przyczyną ich niedokładnego wykonania. Nawet podczas prostego wypełniania ubytku próchniczego (plombowanie zębów) osad może utrudnić dokładne założenie plomby i przyczynić się do powstania kolejnego zakażenia (przez bakterie w nim występujące). Aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami zalegania osadów i nieestetycznymi przebarwieniami na powierzchniach zębów powinniśmy regularnie poddawać się zabiegowi polerowania powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Do polerowania powierzchni zębów stosuje się odpowiednie pasty polerujące i gumki. Pastę nakłada się na powierzchnie zębów, natomiast gumka się ją rozprowadza i dodatkowo poleruje zęby. W ten sposób szybko zbiera się wszystkie osady i przebarwienia pozostawiając całkowicie czystą i wygładzoną powierzchnię zębów. Dodatkowo przestrzenie międzyzębowe należy oczyścić specjalnymi paskami polerującymi lub, jeśli jest taka możliwość, dotrzeć do nich odpowiednio wyprofilowana gumką do polerowania zębów.

Polerowanie zębów pozostawia ich powierzchnię całkowicie gładką. Dzięki temu utrudnione jest powstawanie nowych przebarwień, złogów płytki nazębnej i innych osadów. Na gładkiej, wypolerowanej powierzchni zanieczyszczenia nie będą się tak łatwo trzymać jak na chropowatej. Dodatkowo dużo łatwiej będzie je oczyścić za pomocą szczoteczki do zębów i odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej. Ten zabieg jest także obowiązkowo wykonywany po usuwaniu kamienia nazębnego (skaling zębów).

Po usuwaniu nalotu z zębów
W tym dziale: Oczyszczanie zębów z nalotów zębowych i osadów na zębach. Polerowanie powierzchni zęba celem usunięcia kamienia nazębnego, polerowanie szkliwa zęba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.