• Usuwanie kamienia nazębnego
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Usuwanie osadu i nalotu z zębów


Kamień nazębny jest niezwykle poważnym problemem dla zdrowia naszych zębów. Powstaje on z płytki nazębnej, która tworzy się na zębach poprzez odkładanie się resztek pokarmu śliny i bakterii na powierzchniach naszych zębów. Nie usunięta płytka nazębna zostaje nasycona składnikami mineralnymi ze śliny i w ten sposób ulega skamienieniu. Twarde złogi kamienia nazębnego stanowią bardzo sprzyjające środowisko dla dalszego rozwoju bakterii, które wytwarzają toksyny wywołujące próchnicę i zapalenia dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego jest możliwe w gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu przy użyciu specjalistycznych narzędzi – skalerów. Nie ma domowych sposobów na usuwanie kamienia nazębnego. Jest to precyzyjny zabieg, który musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, aby nie uszkodzić szkliwa zębów i nie podrażnić dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego może być przeprowadzone na kilka sposobów:

Ręczne usuwanie kamienia nazębnego

– polega na ręcznym rozbijaniu i odrywaniu kamienia nazębnego od powierzchni zębów za pomocą ręcznych skalerów – są to narzędzia stomatologiczne, podobne do sondy dentystycznej, jednak przystosowane do usuwania kamienia. Ręczne usuwanie kamienia nazębnego jest uciążliwą procedurą, często niedokładną, z dużym ryzykiem podrażnienia dziąseł. Ręczne usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się coraz rzadziej.

Mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego

– wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia przenoszącego drgania na odpowiednie końcówki – wiertła i frezy. Wibracje poprzez te końcówki są przenoszone na złogi kamienia nazębnego – dzięki czemu zostają one rozbite i oderwane od powierzchni zęba. Dodatkowo w miejsce przyłożenia wiertła lub frezu kierowany jest strumień wody, który ma na celu schłodzenie nagrzewającej się końcówki i wypłukiwanie kawałków kamienia nazębnego. Ta metoda usuwania kamienia nazębnego także jest rzadko stosowana we Wrocławiu.

Usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami

– poprzez odpowiednia końcówkę ultradźwięki przenoszone są na złogi kamienia nazębnego i otaczającą je wodę. Ultradźwięki powodują rozbijanie kamienia nazębnego i odrywanie się go od powierzchni zębów. Dodatkowo strumień wody wypłukuje drobiny kamienia z trudno dostępnych miejsc i spod dziąseł. Jest to bardzo wygodna, bezbolesna i dokładna metoda usuwania kamienia nazębnego wykorzystywana w CLINIDENT Wrocław.

Kamień nazębny jest główną przyczyną rozwijania się groźnych chorób zębów – próchnicy, zapaleń dziąseł i paradontozy. Kamień nazębny tworzy się u każdego człowieka. Szybkość jego powstawania może być różna, ale nikt nie jest od niego wolny. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Zazwyczaj zaleca się usuwanie kamienia nazębnego co 6 – 12 miesięcy. Osobą szczególnie podatnym na jego szybkie powstawanie zaleca się częstsze usuwanie kamienia nazębnego – co 3 – 4 miesiące.

Usuwanie kamienia nazębnego jest też zabiegiem estetycznym. Pozwala pozbyć się nieestetycznych żółtych nalotów z okolic przyszyjkowych zębów – jest to najczęściej powstający lub już istniejący kamień nazębny. Częste usuwanie kamienia nazębnego zabezpiecza nasze zęby przed cofającymi się dziąsłami, odsłanianiem korzeni zębów i paradontozą, która oprócz swojej ewidentnej szkodliwości jest też choroba bardzo nieprzyjemną wizualnie.

Jeśli planujemy leczenie ortodontyczne lub zabieg wybielania zębów w CLINIDENT Wrocław to usuwanie kamienia nazębnego jest nawet konieczne. Usuwanie kamienia nazębnego należy wykonać przed wszystkimi innymi zabiegami. Podczas zabiegu wybielania zębów powierzchnie ukryte pod kamieniem nazębnym nie zostaną wybielone, natomiast w przypadku leczenia ortodontycznego kamień nazębny może wywołać poważne stany zapalne przyzębia oraz próchnicę – mogą być to powody przerwania leczenia ortodontycznego.

Usuwanie zanieczyszczeń z zębów:

 • Usuwanie płytki nazębnej
  Usunięcie płytki nazębnej, usuwanie osadu z zębów
 • Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego
  Ultradźwięki w usuwaniu kamienia nazębnego. Usunięcie kamienia nazębnego metodą ultradźwięków. Eliminacja kamienia nazębnego przy uzyciu ultradźwięków.
 • Polerowanie zębów
  Czyszczenie zębów z przebarwień i nalotów zębowych - stomatolog. Usuwanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Polerowanie i zbieranie osadów z zębów
 • Złogi nazębne
  Leczenie zębów. Leczenie próchnicy i założenie plomby, koronki na zęba w gabinecie stomatologicznym. Leczenie złogów na zębach
 • Domowe usuwanie kamienia nazębnego
  Domowe sposoby na usuwanie kamienia z zębów. Usuwanie kamienia nazębnego w domu. Skaling w domu, samodzielne oczyszczanie zębów z kamienia. Domowe sposoby na skaling i kamień nazębny.
 • Polishing zębów
  Oczyszczanie zębów z nalotów zębowych - stmatolog. Polerowanie zębów przed kamieniem nazębnym
 • Usuwanie kamienia poddziąsłowego
  Skaling poddziąsłowy. Oczyszczanie poddziąsłowe. Poddziąsłowe usuwanie kamienia z zębów. Kamień nazębny poddziąsłowy. Eliminowanie poddziąsłowego kamienia z zębów. Usuwanie kamienia pod dziąsłami.
 • Usuwanie kamienia naddziąsłowego
  Skaling naddziąsłowy. Oczyszczanie naddziąsłowe. Naddziąsłowe usuwanie kamienia z zębów. Kamień nazębny naddziąsłowy. Eliminowanie naddziąsłowego kamienia z zębów. Usuwanie kamienia nad dziąsłami.
Usuwanie kamienia nazębnego Wrocław
Usuwanie kamienia nazębnego Wrocław