• 71 3634597
  • Stomatologia rodzinna
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Stomatologia rodzinna we Wrocławiu


Stomatologia zachowawcza zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zmian próchniczych zębów. Jej głównym celem jest zachowanie zębów własnych Pacjenta – czyli zabezpieczanie przed ich utratą. Najpowszechniejszą chorobą dotykającą zęby jest próchnica. Jest ona wywoływana przez bakterie występujące w płytce nazębnej, które wydzielają toksyny rozpuszczające szkliwo zębów. W ten sposób szkliwo rozmięka, szybko się ściera powodując ubytki, a bakterie wraz z infekcją próchniczą docierają coraz głębiej w tkanki zębów. Próchnica rozpoczyna się od niewielkich przebarwień próchniczych na powierzchniach zębów. Mają one żółtawo brązowy kolor i poza względami estetycznymi początkowo nie sprawiają żadnych problemów. Jednak nieleczone powodują szybkie ścieranie się szkliwa i wnikanie infekcji coraz głębiej w tkanki zęba. Tak powstaje ubytek próchniczy – potocznie nazywany dziurą w zębie, która ma nieestetyczne brązowo czarne przebarwienia. Taki ubytek mocno osłabia szkliwo i całego zęba, może on ulegać łatwym złamaniom. Infekcja próchnicza może dojść nawet do miazgi zębowej (nie jest to rzadkim zjawiskiem, jeśli próchnica nie zostanie szybko wyleczona). Jeśli miazga zostanie zaatakowana dochodzi do jej zakażenia – najczęstszymi objawami są dolegliwości bólowe. Z czasem ząb obumiera i ulega trwałym przebarwieniom, a infekcja może atakować dalsze tkanki. Taki ząb może okazać się groźnym ogniskiem zapalnym dla całego organizmu powodując groźne powikłania. Jeśli próchnica nie jest leczona na takim etapie ząb nadaje się jedynie do usunięcia (ekstrakcja zęba). Nawet najlepsze uzupełnienie protetyczne nie zastąpi zębów własnych, dlatego należy o nie jak najlepiej dbać.

W stomatologii zachowawczej najważniejsza pozostaje profilaktyka. Ogólnie przyjmuje się, że próchnica jest spowodowana zaniedbaniami w higienie jamy ustnej. Tylko niektórzy pomimo stosowania wszelkich dostępnych zabiegów higienicznych mają naturalną podatność na tę chorobę. Dlatego należy zacząć od odpowiedniej higieny jamy ustnej: regularne czyszczenie zębów szczoteczką do zębów, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku; codzienne stosowanie nici dentystycznej w celu oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych; płukanie jamy ustnej płynami przeciwdziałającymi osadzaniu się płytki nazębnej. Bardzo ważne są także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu: dorośli raz na sześć miesięcy, dzieci raz na trzy miesiące. Dzięki temu stomatolog będzie mógł szybko zareagować już w początkowej fazie próchnicy. Wskaże najlepsze metody dbania o higienę jamy ustnej i doradzi najodpowiedniejsze produkty. Należy także regularnie poddawać się zabiegom higienicznym wykonywanym przez dentystę: oczyszczanie z kamienia i osadów (skaling ultradźwiękami - usuwanie kamienia nazębnego), czy indywidualna fluoryzacja zębów. Bardzo pomocne mogą się też okazać wskazówki żywieniowe – rodzaj diety także ma wpływ na rozwój próchnicy. Im szybciej próchnica zostanie rozpoznana, tym łatwiej i taniej będzie można ją wyleczyć.

Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza

Na każdym etapie rozwoju próchnicy stosuje się inne metody leczenia stomatologicznego:

  • Wczesne stadium, plamy próchnicowe – w przebarwiona powierzchnię zęba zaatakowaną próchnicą wciera się odpowiednie preparaty fluorowe. Zapobiegają one dalszemu postępowi infekcji i wzmacniają szkliwo zęba. Taki zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie w przeciągu kilkunastu dni.
  • Ubytek próchniczy – jest to już większy problem, jednak nie stanowi znaczącego zagrożenia dla zęba (jeśli szybko zajmiemy się jago leczeniem dentystycznym). Ubytek próchniczy należy dokładnie oczyścić z zainfekowanej tkanki – jest to tak nie lubiane borowanie zęba (potocznie: wiercenie w zębie). Po dokładnym oczyszczeniu ubytku, należy go odkazić i szczelnie wypełnić odpowiednim materiałem (plomba, wypełnienie). Na koniec dopasowuje się plombę do zgryzu i poleruje jej powierzchnię, żeby niczym nie różniła się od powierzchni zębów naturalnych. Stosując nowoczesne materiały kolor wypełnienia jest dobierany do naturalnego koloru zębów, dzięki temu są one całkowicie niewidoczne.
    Stomatologia zachowawcza
    Stomatologia zachowawcza
  • Jeśli infekcja próchnicza zaatakuje miazgę zębową (tkanki miękkie) niezbędne jest leczenie endodontyczne (inaczej leczenie kanałowe). Zapalenie, martwica lub zgorzel miazgi zębowej objawia się silnym dokuczliwym bólem. Zazwyczaj nie pomagają nawet leki przeciwbólowe. Dlatego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie endodontyczne. Dzięki nowoczesnym metodą możliwe jest przeprowadzenie całego zabiegu na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu, jednak w części przypadków należy zastosować klasyczną technikę zabiegu rozłożonego na kilka wizyt dentystycznych. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia ubytku próchniczego i otwarcia kanału zębowego. Następnie należy usunąć całą jego zawartość – zainfekowana tkankę miękką. Kanał korzeniowy należy poszerzyć i oczyścić mechanicznie. Następnie dokładnie zdezynfekować i wypełnić odpowiednim materiałem. Komorę zęba zamyka się wypełnieniem (plomba) – materiałem chomoutwardzalnym. Jeśli miazga zęba i nerwy w niej zawarte są jeszcze żywe należy je zatruć odpowiednimi preparatami. Dlatego w części przypadków pełne wykonanie zabiegu może przedłużyć się na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Po leczeniu kanałowym (endodontycznym) ząb pozostaje martwy. Z czasem może ulegać niewielkim przebarwieniom – martwy ząb w inny sposób wchłania składniki mineralne. Jednak jest to zazwyczaj ostatnia szansa na zachowanie zęba własnego, a ząb własny będzie znacznie lepiej spełniał swoje funkcje niż nawet najlepsze uzupełnienie protetyczne.