• Stomatologia estetyczna
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
2 głosy

Wypadła plomba

Trwałość wypełnienia zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma dokładność pracy stomatologa i to, w jaki sposób przygotuje ubytek w zębie. Przede wszystkim musi bardzo dokładnie usunąć całą próchnicę i nadaćodpowiedni kształt plombie. Prawidłowo założone wypełnienie może przetrwać średnio 5 lat, a nawet do końca życia w zależności od jego umiejscowienia, użytego przez stomatologa materiału oraz poziomu higieny jamy ustnej utrzymywanej przez pacjenta. Wypadanie plomb to jednak powszechny problem. Prawie każdemu z nas zdarzyła się taka sytuacja, pomimo wizyty w dobrym gabinecie stomatologicznym i użycia najwyższej jakości materiałów. Musimy się z tym liczyć, ponieważ nasze zęby codziennie ciężko pracują. Wypełnienie może pęknąć lub wypaść,kiedy gryziemy coś twardego lub klejącego.

Co zrobić, kiedy wypadnie wypełnienie?

Jak najszybciej zgłosić się do stomatologa CLINIDENT we Wrocławiu, bowiem ząb bez wypełnienia narażony jest na atak bakterii. Jeśli będziemy z tym zwlekać może dojść do zainfekowania miazgi zęba, a to pociąga za sobą konieczność leczenia kanałowego. Pamiętajmy, że nie należy podejmować prób umieszczania wypełnia z powrotem samodzielnie. Do czasu wizyty w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT trzeba wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej – szczotkować i nitkować ten fragment jamy ustnej bardzo dokładnie. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym nasz stomatolog oczyści miejsce po plombie i założy nowe wypełnienie.

Wypadająca plomba z zęba Wrocław

Jeśli wypadła plomba, należy jak najszybciej udać się do stomatologa CLINIDENT. Plomba to rodzaj wypełnienia, które stosuje się do wypełniania ubytków w zębach. Wypadnięcie plomby z zęba spowodowane jest m.in. silnymi uderzeniami, złą higieną jamy ustnej lub próchnicą zęba. Wypadnięta plomba może powodować ból i dyskomfort Pacjenta, a także prowadzić do powstawania nowych ubytków w miejsciu dziury. Stomatolog w CLINIDENT oceni stan zęba i zaleci odpowiednie leczenie, np. wymianę plomby lub leczenie kanałowe. Trzeba zabrać ze sobą wypadłą plombę, o ile to możliwe.

Zagadnienia: wypadło uzupełnienie, złamana plomba, wypadnięta plomba, stara plomba wypadła

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Jeśli plomba wypadła, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą w celu jej ponownego założenia. Do czasu wizyty u dentysty należy starannie oczyścić i zdezynfekować miejsce, gdzie wypadła plomba, aby zapobiec rozwojowi bakterii i infekcji. Można też przykryć otwór w zębie plastrem dentystycznym lub specjalnym żelem wypełniającym. Należy unikać jedzenia i picia na tym zębie, a także unikając szczotkowania tego miejsca, aby nie uszkodzić go jeszcze bardziej.