• Stomatologia estetyczna
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
3 głosy

Uzupełnienie zęba

Dzięki ewolucji w dziedzinie techniki i materiałów stomatologicznych możliwości jakie daje współczesna protetyka są praktycznie nieograniczone. Z powodzeniem może uzupełnić utracone zęby, ich fragmenty czy całkowicie bezzębne szczęki. Braki w uzębieniu są następstwem różnych przyczyn – to kwestia przyczyn naturalnych, kiedy tracimy zęby z wiekiem; niekiedy tracimy zęba w wyniku leczenia (ekstrakcja), a niekiedy jego utratę powodują wypadki, podczas których zęby ulegają ukruszeniom, ułamaniom czy nawet wybiciom.

Brak nawet jednego zęba niesie ze sobą szereg konsekwencji, dlatego zawsze warto jak najszybciej uzupełniać wszelkie braki w uzębieniu.

Uzupełnienia ruchome

Pacjent może zdecydować się na uzupełnienie zęba ruchome, czyli takie, które można łatwo wyjąć z ust. Jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze i stosuje się je w gabinecie dentystycznym CLINIDENT w sytuacji kiedy ilość i jakość pozostałych zębów nie daje za wielu możliwości. Protezy ruchome to uzupełnienia zębów, które z reguły są mniej komfortowe od stałych. Do tego na pewno mniej estetyczne za sprawą nielubianych przez pacjentów klamer, które utrzymują protezę.

Wyróżniamy tu:

 • protezy osiadające, które spoczywają bezpośrednio na błonie śluzowej,
 • protezy podparte na zębach własnych pacjenta.

Uzupełnienie stałe

Stałe uzupełnienia zębów odtwarzają braki pojedynczych zębów lub braki międzyzębowe i wykonane są z różnych materiałów, jednak najlepsza jest porcelana. Obojętna dla tkanek nie ulega starciom i przebarwieniom. Uzupełnienia stałe to uzupełnienia zębów trwale umocowane na własnych zębach pacjenta, najczęściej za pomocą specjalnych cementów. Nie jest prawdą przekonanie, że uzupełnienia stałe są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ koniecznie jest oszlifowanie zębów, ani to, że zęby pod koronami szybko się psują. Nowoczesne techniki, bezbolesne znieczulenia i precyzyjne laboratoria dają możliwość wykonania perfekcyjnych i bezpiecznych prac.

Do protez stałych należą:

 • Licówki stomatologiczne

  Licówki to ultracieńkie nakładki z porcelany, które stosuje się we wszystkich przypadkach, kiedy pacjenci nie akceptują kształtu czy koloru własnych zębów. Nakleja się je na powierzchnię zęba i mogą służyć pacjentowi nawet przez 10 lat.
 • Korony stomatologiczne

  Korony protetyczne to najprostszy sposób uzupełnienia zębów - ich ukruszeń, uszkodzeń czy braków. Koronki mocować można na oszlifowanych zębach pacjenta, na implantach lub na specjalnie przygotowanych mostach protetycznych. Obecnie najpopularniejsze są korony porcelanowe (na podbudowie metalowej) lub korony pełnoceramiczne,
 • Mosty protetyczne

  Mosty protetyczne zalecane w przypadku większych uzupełnień zębów. Mosty protetyczne opierają się na specjalnej podbudowie, która z kolei umieszona jest na implantach lub na spiłowanych zębach filarowych.

Zagadnienia: uzupełnienie tymczasowe, szybkie uzupełnienie zęba, bezbolesne plomby, trwałe wypełnienie zęba, tanie plomby, uzupełnienie stałe

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.