• (71) 363-45-97
  • Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
94% pozytywne
91 głosów

Wymiana plomby amalgamatowej na nową, w kolorze zęba

W ostatnim czasie wiele się słyszy na temat plomb amalgamatowych. Najczęściej mówi się, że są one szkodliwe, bo zawierają rtęć i inne toksyczne substancje. Prawdą jest, że zawierają rtęć (zawiera także srebro, miedź, kadm i cynk), jednak jest to rtęć związana z innymi metalami i nie przedostająca się do organizmu w ilościach mogących nam zaszkodzić. Szkodliwe są jedynie opary rtęci. Amalgamat w uzupełnieniach dentystycznych używa się od długiego czasu i jak do tej pory nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu na organizm. Jednak zaczyna się powszechnie odchodzić od uzupełnień amalgamatowych – skoro rtęć w nich występuje, nie warto ryzykować.

Plomba amalgamatowa - wymiana
Plomba amalgamatowa - wymiana

Największą wadą plomby amalgamatowej jest ich kolor – występuje jedynie w szarym, metalicznym odcieniu, a tego zmienić nie można. Jest to mało estetyczne, szczególnie na zębach przednich, czy w bardzo widocznych miejscach. Za wymiana przemawia także fakt, że plomby amalgamatowe były standardowo używane już pewien czas temu. Dlatego zazwyczaj maja one więcej niż dziesięć, a czasem i dwadzieścia lat. Po takim czasie mogło dojść do ponownego zakażenia próchniczego pod wypełnieniem. W przychodni dentystycznej Wrocław - CLINIDENT wymiany plomby amalgamatowej dokonujemy na prośbę Pacjenta. Jest to jednorazowy zabieg wymiany plomby, nie powinien przekroczyć czasu standardowej wizyty w gabinecie dentystycznym (około pół godziny). Wszystkie informacje o cenach zabiegów znajdują się w zakładce Cennik.

Wymiana plomby amalgamatowej
Wymiana plomby amalgamatowej
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 5 listopada 2018

    Ja już jestem dojrzałym mężczyzną po 60-tce. Za moich czasów były tylko plomby amalgamatowe, czyli takie czarne plomby na zęby. I tak każdy się cieszył, że dzięki takiej plombie czarnej później ząb po próchnicy nie bolał, więc było super. Natomiast teraz technologia poszła do przodu i są lepsze wypełnienia zębow, czyli te białe, kosmetyczne. Taka kompozytowa plomba o niebo lepsza niż amalgamat. Podobno ta plomba amalgamatowa jest rakotwórcza, więc jej wymiana jest konieczna.

W tym dziale: stara czarna plomba - wymiana na nową, w kolorze zęba.