• 71 3634597
 • Stomatolog
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
7 głosów

Ubytek klinowy

Ubytek klinowy pojawia się w przyszyjkowej części zęba, blisko dziąseł. Dlatego nazywany jest także ubytkiem przyszyjkowym. Pojawia się wskutek recesji (osunięcia) dziąsła. Jest to ubytek kwalifikowany jako niepróchnicowe pochodzenie. W rezultacie odsłonięcia się szyjek dziąsłowych może występować dolegliwość związana z nadwrażliwością zęba. Odsłaniające się okolice przyszyjkowe zębów nie są pokryte szkliwem zębowym i taka tkanka miękka jest łatwo narażona na czynniki zewnętrzne, zarówno przy spożywaniu posiłków, czy szczotkowaniu zębów. W wielu przypadkach takie objawy złagodzić można szybko w domowy sposób pastą na nadwrażliwość zębów. Stomatolog z CLINIDENT zaleca także poprawę kondycji stanu dziąseł wraz z zabiegiem wypełnienia powstałych już ubytków klinowwych kompozytem (potocznie plombą) zanim w tym miejscu pojawi się próchnica.

Ubytek klinowy Wrocław
Ubytek klinowy

Leczenie ubytków klinowych

Gdy szyjki zębowe odsłoniły się w niewielkim stopniu - stomatologa rzadko decyduje się na ich wypełnienie. Pozostawia się takie ubytki klinowe do dalszej obserwacji, zabezpieczając wcześniej je specjalnym preparatem przez wzgląd, iż zębina zęba na odsłoniętych szyjkach zębowych jest łatwo podatna na próchnicę. W sytuacji gdy utrata tkanki zęba jest znaczna, ubytek klinowy zostaje wypełniony materiałem kompozytowym (potocznie plomba). Takie Wypełnienie zęba chroni go przed rozwojem próchnicy w tym miejscu. Wypełnienie kompozytowe ubytku klinowego chroni ząb przed dalszą erozją, poprawia estetykę uśmiechu i złagodzi bóle pojawiające się z nadwrażliwością tego miejsca, czyli odsłoniętych szyjek zębowych. Dobrze wykonane wypełnienie ubytku klinowego jest niewidoczne, gdyż zakłada się je w kolorze zęba. Szczelne wypełnienie zęba warunkuje trwałość plomby oraz pozbycie się nadwrażliwości zęba spowodowanej przez ubytek klinowy.

Powstawanie ubytków klinowych może być rezultatem nieprawidłowego szczotkowania zębów. Dlatego zwróć uwagę na poprawną technikę mycia oraz zapytaj dentystę z CLINIDENT o instruktaż higieny jamy ustnej, aby uniknąć ubytków klinowych.

W najgorszym przypadku, niewypełnienie ubytku przyszyjkowego prowadzi do dalszego pogłębiania się, a następnie do odsłonięcia miazgi zęba, co ostatecznie może doprowadzić do leczenia kanałowego, czyli uśmiercenia zęba.

Cena za wypełnieniu ubytku przyszyjkowego (klinowego) jest podobna jak przy ubytku próchnicowym, czyli zależy od wielkości powierzchni zęba, którą zajmuje ubytek przyszyjkowy. Cena podana w naszym cenniku uwzględnia: badanie stomatologiczne, preparację oraz wypełnienie ubytku.

W tym dziale: ubytki przyszyjkowe leczenie, ubytek klinowy leczenie, kawałek zęba odpadł, złamał się kawałek zęba przy dziąśle, abfrakcja zęba.
ubytki przyszyjkowe leczenie
Ubytek klinowy
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 3
  • 10 kwietnia 2020

  Przy takim ubytku zęba przy dziąśle lekarz stomatolog zalecił mi plastykę girlandy dziąsłowej. Po skorygowaniu linii girlandy dziąsła zęby wyglądają lepiej. Warto skorygować linię dziąseł, szczególnie po ukruszeniu zęba przy dziąśle jakim jest ubytek klinowy.

  • 14 sierpnia 2018

  Mi się klin kojaży bardziej z piciem :) Żartuje, miałem też ubytek przyszyjkowy i to ból niesamowity przy piciu zimnych napojów. Dopiero założenie plomby pomogło i był spokój z zębem.

  • 31 lipca 2018

  Też tak miałem. Ząb mi się złamał na dole przy dziąśle. Od razu ząb się bardzo wrażliwy na zimno stał.