• (71) 363-45-97
  • Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
92% pozytywne
28 głosów

Strach przed wizyta u stomatologa, a wybór doświadczonego specjalisty

Każdy chyba zna to uczucie – strach przed stomatologiem. Patrząc na dzisiejsze metody leczenia stomatologicznego strach przed dentystą nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Najczęściej wynika on z przykrych doświadczeń, które miały miejsce jeszcze w latach osiemdziesiątych, gdy ból i traumatyczne przeżycia na fotelu dentystycznym były normą; kiedy jeszcze znieczulenie było dostępne tylko w wyjątkowych przypadkach, a już na pewno nie marnowano go dla dzieci, które przecież znacznie mniej czują. Doświadczenia z tamtych lat są dalej przekazywane przez rodziców, dziadków i inne osoby, dla których są to znakomite anegdoty do opowiadania przy jakiejkolwiek okazji. Przez to lekarz stomatolog jest jednoznacznie kojarzony z bólem zębów.

Kolejną przyczyną strachu przed stomatologiem, a może jest to jego efekt, jest jak najdłuższe odwlekanie wizyt z gabinecie stomatologicznym. Chociaż od dawna wiemy, że ząb się psuje, zaczyna chwiać, albo lekko boli, czekamy aż do czasu, gdy ból zęba będzie nie do zniesienie. Wtedy szukamy ratunku. Jednak zapominamy, że winny bólowi nie jest stomatolog, ale nasza opieszałość, odwlekanie wizyty w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu.

Najczęściej też nie wiemy co nas czeka u stomatologa. Wiadomo, że będzie to jakieś badanie, ale co z niego wyniknie? Jaki będzie jego efekt? A może będzie bolało? A jeśli będzie trzeba usunąć ząb? Nigdy nie wiadomo. Może nas tam czeka najgorsze?! Oczywiście, jeśli będziemy wystarczająco długo zwlekać, to tak.

Pamiętamy też wizyty u stomatologa w dzieciństwie, kiedy zapewniano nas, że nie będzie bolało. Ciągłe powtarzanie: doktor nic ci nie zrobi, to nie będzie bolało, najczęściej przynosi odwrotny efekt do zamierzonego. Podświadomie zaczynamy odczuwać stres i strach: jeśli tak zapewniają i ciągle powtarzają, to musi cos być na rzeczy. Stąd się biorą traumy. Do tego dochodzi sposób działania stomatologów sprzed kilkunastu lat.

Strach przed stomatologiem jest niestety dość powszechny. A tak naprawdę nie ma się czego bać. Dzisiejsze metody leczenia stomatologicznego pozwalają na całkowicie bezbolesne przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów. Znieczulenie jest powszechne i dostępne na życzenie Pacjenta, a w większości przypadków jest wręcz zalecane.

Wybór odpowiedniego stomatologa

Wybór odpowiedniego stomatologa

W tym dziale: wybór stomatologa Wrocław, strach przed dentystą we Wrocławiu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.