Czy przydatne?
100% pozytywne
2 głosy

Płytka odciążająca przy bruksiźmie

Bruksizm to choroba o podłożu psychosomatycznym polegająca na mimowolnym zaciskaniu oraz zgrzytaniu zębami. Nieświadomy zacisk szczeki jest nawet do 10 razy silniejszy niż podczas np. jedzenia. W związku z tym z czasem bruksizm prowadzi do uszkodzenia zębów i szkliwa, uszkodzenia przyzębia oraz stawów skroniowo – żuchwowych. Bruksizm jest niezwykle trudny do wyleczenia, bowiem przyczyny jego występowania nie są jednoznacznie określone. Jedną ze stosowanych form leczenia jest farmakoterapia za pomocą leków uspokajających lub psychoterapia. Jeśli chodzi o leczenie od strony stomatologicznej bardzo często w leczeniu bruksizmu stosowane są specjalne płytki odciążające, wykonane przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowały do zębów. Zakładane są na zęby górne, zazwyczaj podczas snu tak, aby chroniły przed tarciem o zęby dolne.

Pamiętajmy jednak, że płytki odciążające przy bruksiźmie chronią zęby, lecz nie leczą przyczyn choroby. Nakładka odciążająca w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu stosowana jest jedynie do wyeliminowania dolegliwości bólowych. Koniecznie jest potem leczenie ortodontyczne. W wyeliminowaniu przyczyn a nie tylko skutków choroby bardzo istotna jest kwestia współpracy z lekarzami innych specjalizacji np. z neurologiem, psychologiem czy terapeutą manualnym. Nie ma się co stresować na wyrost, zapraszamy na konsultacje, gdzie pomożemy z problemem nocnego zgrzytania zębami i ich ścierania (skracanie się zębów).

W tym dziale: płytka odciążająca zęby, leczenie bruksizmu, zgrzytanie zębami w nocy.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Dzień dobry, przyszedłem do Clinident z problemem ucisku zębów w nocy. Zaciskałem zęby śpiąc i przez to mocny nacisk kładłem na obie szczęki. Pan Rafał z Clinident zaproponował mi wspomnianą w tym artykule taką płytkę na zęby, którą mogę zakładać na noc. Dzięki tej płytce na bruksizm odciążam nacisk na obie żuchwy i w nocy nie zaciskam zębów. Ścieranie zębów się skończyło i już nie muszę się przejmować krótkimi zębami i startymi mocno trójkami. Ufff.