• (71) 363-45-97
 • Stomatolog
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
77% pozytywne
59 głosów

Koronka zębowa

Koronka zębowa (korona zębowa) jest stałym uzupełnieniem protetycznym, które odbudowuje całą koronkę zęba (koronę zęba). Korona zęba to jego część widoczna, wystająca ponad dziąsło – poniżej dziąsła jest korzeń. Koronka zębowa odbudowuje jednego zęba.

Koronka zęba

Koronki zębowe wykonuje się w przypadku gdy ząb jest na tyle zniszczony, że za pomocą technik stomatologii zachowawczej (wypełnienia – plomby) nie można go odbudować, więc trzeba zastosować metody protetyki stomatologicznej. Ząb może być zniszczony przez zaawansowana chorobę próchniczą lub na skutek urazu mechanicznego – złamanie lub pęknięcie zęba.

Istnieje kilka rodzajów koron zębowych w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT:

 • korona metalowa

  – może być wykonana z różnych stopów metali – stal protetyczna, tytan, złoto, srebro. Jej kolor jest uzależniony od materiału, z którego jest wykonana. Nigdy nie będzie miała naturalnego koloru zęba. Z tego powodu jest mało estetyczna.
 • korona akrylowa
  – jest wykonana z odpowiedniego akrylu w kolorze zębów własnych. Jest mało trwała, dlatego koronę akrylową wykonuje się tylko jako uzupełnienie tymczasowe. Można go używać tylko przez okres oczekiwania na uzupełnienie stałe, przez maksymalnie kilka miesięcy (zazwyczaj nie więcej niż kilka tygodni).
 • korona metalowa licowana akrylem

  – jest to korona metalowa, która od strony licowej (przedniej) jest pokryta akrylem w kolorze zębów własnych. Dzisiaj bardzo rzadko wykonuje się takie korony, ponieważ są one mało estetyczne i bardzo nietrwałe – część licowa (akryl) często odpada od metalu.
 • korona metalowa licowana porcelaną

  – jest najczęściej wykonywanym rodzajem korony protetycznej. Metalowa korona jest pokrywana porcelaną, która w bardzo dobry sposób imituje naturalny kolor i naturalne właściwości zęba własnego. Jest estetyczna i bardzo trwała.
 • korona pełnoceramiczna

  – jest to korona zębowa w całości wykonana z odpowiedniej porcelany. Jest bardzo estetyczna, prawie nieodróżnialna od naturalnych zębów. Ma tez bardzo dobre właściwości - bardzo dobrze imituje właściwości zębów własnych. Jej największym mankamentem jest stosunkowo wysoka cena.

Koronki zębowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku zniszczenia powierzchni korony zęba, jednak zachowanie jego korzenia. Ząb własny jest najlepszym z możliwych rozwiązań, dlatego należy jak najdłużej walczyć o jego zachowanie, przynajmniej częściowe – jeśli jest to jeszcze możliwe. Koronka zębowa wzmacnia zęba i osłania jego wewnętrzne, miękkie tkanki przed działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo może stanowić oparcie dla mostów i innych uzupełnień protetycznych.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: korona na zęba, uzupełnienia zębowe, koronki na zęby, koronka zęby wrocław, uzupełnianie ubytków, próchnica na zębie, koronka na zęba.