• 71 3634597
 • Stomatolog
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
86% pozytywne
38 głosów

Ubytki w zębach

Ubytkami w zębach nazywa się zmiany próchnicze. Są to, potocznie zwane, dziury w zębach. Próchnica najczęściej atakuje dzieci i zęby mleczne. Jednak dorośli nie mogą być spokojni – choć próchnica występuje rzadziej, to i tak jest najczęstszą chorobą zębów.

Próchnica, a co za tym idzie ubytki w zębach, są wywoływane przez bakterie. W jakie ustnej naturalnie występuje bardzo wiele rodzajów bakterii. Niektóre z nich mogą mocno się namnożyć i w sprzyjających okolicznościach zacząć produkować znaczną ilość toksyn atakujących szkliwo zębów. Te toksyny rozpuszczają szkliwo dostając się do dalszych, bardziej miękkich tkanek zęba. Osłabione szkliwo, wydrążone od środka, po jakimś czasie załamuje się tworząc ubytek (dziurę). Do namnożenia bakterii dochodzi w miejscach dla nich bezpiecznych: tam gdzie trudno dotrzeć szczoteczką, w miejscach gdzie gromadzą się osady i płytka nazębna, a także pod kamieniem nazębnym. Są to bruzdy na powierzchniach żujących zębów, przestrzenie międzyzębowe, przy szyjce zęba w okolicach dziąsła. Tam tez najczęściej zalega płytka nazębna i inne osady.

Rodzaje ubytków nazębnych:

 • ubytki koronowe

  – występują najczęściej zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Jest to próchnica atakująca korony zębów – na powierzchniach żujących, lub w przestrzeniach miedzyzębowych. Jednak może wystąpić na całej powierzchni korony zęba.
 • ubytki korzeniowe

  – korzenie zębów nie są chronione przez szkliwo, dlatego próchnicy dużo łatwiej jest je zaatakować. Z wiekiem dziąsła zaczynają się cofać, odsłaniając szyjki i korzenie zębów. Dlatego na ten rodzaj ubytków są narażone zwłaszcza osoby dorosłe.
 • próchnica nawracająca

  – próchnica często atakuje miejsca juz wcześniej wyleczone – wokół wcześniejszych wypełnień, czy uzupełnień protetycznych (koron zębowych). W takich miejscach z łatwością gromadzi się płytka nazębna, która jest idealnym schronieniem dla bakterii wywołujących próchnicę.

Nieleczona próchnica zazwyczaj prowadzi do całkowitego zniszczenia korony zęba, a nawet do zmian zapalnych tkanek wokół zęba. Kiedy zakażenie dochodzi do komory zębowej i tkanek miękkich, bardzo szybko dociera do wierzchołka korzenia zęba i kości szczęki. To może okazać się bardzo nieprzyjemne i powodować niebezpieczne choroby ogólnoustrojowe. Jednak najbardziej widocznym efektem nie leczonej próchnicy jest nieestetyczny wygląd uzębienia (zęby stają się brązowe i czarne), aż do utraty zębów.

Najlepszym sposobem walki z próchnicą i ubytkami jest profilaktyka. Należy jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej – myć zęby po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, używać płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Trzeba zwracać uwagę na pasty do zębów i płyny do płukania ust – powinny zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo zębów i zabezpiecza je przed bakteriami. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT. Ciągła kontrola pozwoli wykryć zmiany próchnicze odpowiednio szybko i niezwłocznie na nie zareagować. Rozpoznać próchnice na wczesnym jej etapie potrafi jedynie lekarz stomatolog – rozwija się ona pod szkliwem i daje o sobie znać jedynie lekkim przebarwieniem, którego sami nie będziemy w stanie dostrzec. Rodzaj diety także może mieć wpływ na rozwój próchnicy. Należy unikać słodyczy jeśli po ich zjedzeniu nie jesteśmy w stanie umyć zębów.

Bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej są profesjonalne zabiegi higieniczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu. Najlepiej jest rozpocząć od usunięcia złogów kamienia nazębnego, który jest idealnym siedliskiem niebezpiecznych bakterii. Następnie w celu zabezpieczenia się przed szybkim powstaniem nowego kamienia na zębach, należy poddać się zabiegowi piaskowania zębów i polerowania powierzchni zębów. Te zabiegi wygładzą szkliwo zębów, co utrudni ponowne zaleganie płytki nazębnej i powstawanie kamienia nazębnego – z gładkiej powierzchni osad łatwiej zmyć szczoteczką niż z chropowatej. W celu uzyskania profesjonalnej porady należy udać się do gabinetu stomatologicznego.

W tym dziale: Leczenie dziury w zębie, ubytki próchnicze pomoc stomatologa, zakładanie plomby na zęba, leczenie zepsutych zębów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
  • 27 grudnia 2018

  Ubytek na zębie to ładna nazwa dla potocznej plomby nazębnej. Jak stomatolog mówi "masz ubytek" to znaczy naprawdę, że masz wielką dziurę ma zębie i próchnicę :)