• (71) 363-45-97
 • Stomatolog
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
86% pozytywne
50 głosów

Domowe sposoby na bolącego zęba

Najlepszym sposobem na bolącego zęba jest wizyta u stomatologa we Wrocławiu. Jednak jeśli akurat nie możemy się wybrać do dentysty istnieje kilka domowych sposobów na złagodzenie bólu. Oczywiście dostępnych jest wiele środków przeciwbólowych, jednak ból zęba może być na tyle silny i uporczywy, że nie na wiele one się zdadzą.

 • Jednym ze sposobów na uśmierzenie nagłego bólu zęba jest aspiryna. Trzeba rozpuścić aspirynę w łyżeczce wody, nasączyć nią wacik i przyłożyć do bolącego zęba na około 15 minut. Można też potrzeć bolącego zęba rozkruszoną aspiryną.
 • Napar z szałwii – należy zalać kilka torebek szałwii (dostępne w aptece) wrzątkiem – jak byśmy robili bardzo mocną herbatę. Jak napar ostygnie trzeba płukać nim usta.
 • Dobrym sposobem jest także olejek goździkowy (jest on dostępny w aptece). Trzeba nasmarować nim bolące miejsce zęba. Olejek goździkowy można rozcieńczyć innym olejem dostępnym w domu – roślinnym, oliwą z oliwek itp. Jeśli nie mamy olejku goździkowego wystarczy sam goździk. Należy go roztłuc w moździerzu lub wystarczy przegryźć, czy rozgnieść i przyłożyć do bolącego miejsca.
 • Alkohol – ma właściwości przeciwbólowe i odkażające. Można przepłukać usta, a w szczególności bolące miejsce, niewielka ilością alkoholu (około 40 procentowego). Ewentualnie można nasączyć wacik niewielką ilością alkoholu i przyłożyć do bolącego zęba.
 • Podobne właściwości ma czosnek. Należy rozkroić jeden ząbek i przyłożyć do bolącego zęba, albo żuć go przez około 10 – 15 minut. Podobno podobne właściwości ma także cebula.
 • Krótkotrwałą ulgę mogą też przynieść zimne okłady. Przyłożenie kostki lodu na 15 minut powinno pomóc na krótki czas.
 • Pomóc także może umycie zębów. Myjąc zęby musimy dobrze rozmasować bolące miejsce szczoteczką do zębów. Pasty do zębów z fluorem maja także działanie antyseptyczne.

Wszystkie podane metody na bolący ząb są tylko tymczasowe. Jeśli pomogą, są skuteczne najwyżej na kilka godzin. Tyle powinno wystarczyć żeby przeczekać do następnego dnia i wybrać się na wizytę do stomatologa w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu. A najlepszą metodą na ból zęba jest do niego nie dopuszczać!

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
  • 16 grudnia 2018

  Ja stosuje w takich sytuacjach polski sposób, czyli wódka z pieprzem trzy na trzy. Znaczy to, że jeśli boli ząb to najpierw trzy kieliszki wódki z pieprzem, później trzy kieliszki wódki bez pieprzu. Kurację na bolącego zęba powtórzyć trzykrotnie. Wtedy ząb nie boli. To najlepszy sposób na bolącego zęba domowym sposobem.

W tym dziale: bolące zęby, jak leczyć ból zęba, paraliżujący ból w zębie, boli mnie ząb, domowy sposób na pozbycie się bólu zęba.