• (71) 363-45-97
  • Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
74% pozytywne
128 głosów

Wymiana plomb amalgamatowych

Koszt wymiany plomby amalgamatowej na kompozytową nie różni się znacznie od wykonania nowej plomby kompozytowej. Zabieg wymiany plomby nie trwa dłużej niż standardowa wizyta w gabinecie dentystycznym (około pół godziny). Jeśli pod plombą nie ma wtórnych zmian próchniczych, lub stanów zapalnych, cena jak i czas wymiany plomby nie będzie odbiegał od standardów (wszystkie ceny podane są w sekcji strony: Menu -> Cennik -> Protetyka).

Plomba amalgamatowa - wymiana
Plomba amalgamatowa - wymiana

Jeśli wystąpią jakiekolwiek z wymienionych komplikacji należy się liczyć z zastosowaniem dodatkowych metod leczenia dentystycznego (przykładowo: leczenie kanałowe, zastosowanie znieczulenia miejscowego).

Wymiana plomby amalgamatowej
Wymiana plomby amalgamatowej

Skutki plomby amalgamatowej

Stara czarna plomba amalgamatowa zawiera toksyczną rtęć oraz srebro, miedź i cynę. Odkładająca się powoli rtęć w naszym organizmie kumuluje się w tkankach i może wywoływać alergie, występowanie chorób autoimmunologicznych, neurologicznych. Często spotykanym objawem zatrucia rtęcią po plombie alamgamatowej są przewlekłe infekcje organizmu, brak smaku w ustach, ciągłe uczucie zmęczenia, nadmierna pobudliwość.

Czy należy usuwać plomby amalgamatowe?

Tak, jak najszybciej! Głównym powodem wymiany plomby amalgamatowej jest zwiększone prawdopodobieństwo występowania próchnicy. Amalgamat jest bardzo nieszczelny, gdyż nie wiąże się chemicznie z tkankami zęba. W przypadku słabego organizmu i osłabionych zębów (np. gdy została tylko jedna cienka ścianka zęba) amalgamat powodowuje ich pękanie. Wypełnienia amalgamatowe są także przyczyną do rozwoju chorób dziąseł czyli parodontozy.

Czy każdy stomatolog wymienia plomby amalgamatowe na białe, kompozytowe?

Tak, doświadczony stomatolog w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu wymieni Twoje plomby amalgamatowe na nowe białe kompozytowe wypełnienia. Ważne jest aby przy zabiegu wymiany plomby amalgamatowej zostały także zachowane odpowiednie środki higieny i ostrożności. Zapraszamy!

W tym dziale: wymiana wypełnienia ze starego na nową plombę z oczyszczaniem, wymiana plomb amalgamatowych cena, wymiana plomb amalgamatowych na białe.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2
    • 2 marca 2020

    Witam Proszę o info w jaki sposób w Waszym gabinecie usuwane są w sposób bezpieczny plomby z amalgamatu w jaki sposób chroniony jest pacjent/personel przed oparami rtęci. Czy należy stosować jakiś sposób detoksykacji po zabiegu? Proszę o info. Mam do usunięcia 3 plomby czy można je usunąć w jednym dniu? Pozdrawiam Barbara Stawska

    • 28 listopada 2018

    Najgorsze to w plombie amalgamatowej to, że wydziela się rtęć do organizmu. To strasznie niedobre dla zdrowia i podobno rakotwórcze. Wymiana czarnej plomby z amalgamatu to konieczność. W sumie też niedrogo wychodzi, bo to porównywalny koszt do założenia plomby kompozytowej, czyli zwykłe plombowanie.