• (71) 363-45-97
  • Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
75% pozytywne
4 głosy

Usuwanie zębów mlecznych u dorosłych

Mleczaki u dorosłego nie są wcale tak rzadkim zjawiskiem. Większość z nas już w wieku 12, 13 lat ma wszystkie zęby stałe. Aleu około 25% dorosłych zachowują się tzw. zęby przetrwałe, czyli zęby mleczne. Najczęstsze zęby mleczne u dorosłych to zęby przedtrzonowe w żuchwie, czyli dolne czwórki i piątki. I zwykle są to pary, czyli lewy i prawy ząb.

Kiedy stomatolog z CLINIDENT we Wrocławiu stwierdzi, że dorosły Pacjent wciąż posiada ząb lub zęby mleczne, zaleca wykonanie zdjęcia RTG, aby znaleźć przyczynę tego stanu. Najczęściej problem ma podłoże genetyczne. Jeśli mleczaki są zdrowe i silne, nie ma się czym przejmować. Zdrowy mleczny ząb zwykle bywa ukryty gdzieś z tyłu, więc tym bardziej nie stanowi to problemu. Na pewno nie należy ruszać zdrowego zęba. Zdrowy mleczny ząb może pozostać na swoim miejscu do 30-40 roku życia, a potem zwykle sam wypada. Czasem Pacjent na siłę chce wyrwać mleczaka, ponieważ jest przekonany, że w jego miejsce wyrośnie ząb stały. Nic bardziej mylnego. Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o swoje zęby mleczne najlepiej jak się da, obserwujemy je i w razie czego zgłaszamy do stomatologa CLINIDENT we Wrocławiu, np. kiedy ząb zaczyna się ruszać lub zmienia kolor. Jeśli ząb sam wypadnie, polecamy odbudować go implantem lub protezą, często po uprzednim przygotowaniu ortodontycznym.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: mleczne zęby u dorosłych, osoby dorosłe, mleczaki u dojrzałych, usuwanie mleczaków u dorosłych, zęby przetrwałe.