• Stomatolog dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
91% pozytywne
87 głosów

Leczenie próchnicy u dzieci

Próchnica zębów u dziecka jest to uszkodzenie szkliwa zębów spowodowane przez kwasy wytwarzane przez bakterie bytujące w nazębnej płytce bakteryjnej. Istotą choroby jest odwapnienie i rozpad organicznych struktur dziecięcego zęba.

Dziecięca próchnica zębów może rozpoczynać się już w pierwszym roku życia. Krytyczne dla rozwoju procesu próchniczego są pierwsze 3-4 lata życia dziecka. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia dzieci przez swoich rodziców. Z próchnicą należy walczyć (a zwłaszcza zapobiegać) już u niemowlaków, bowiem wczesna próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych.

W Polsce, w szczególności we Wrocławiu, próchnica zębów u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Wraz z wiekiem wzrasta liczba maluchów mających tę dolegliwość. Stwierdza się ją u 5% dzieci jednorocznych, u 10% dwulatków i u 35% trzylatków (głównie dolnośląskie, Wrocław). U przedszkolaków próchnica występuje w 52%. Zachęcamy Państwa do dołożenia wszelkich starań, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy u swoich dzieci, a także do natychmiastowego jej leczenia, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Leczenie próchnicy jest zazwyczaj zabiegiem jednoseansowym i ma na celu:

  • Zahamowanie rozwoju próchnicy
  • Zapobieganie nawrotom próchnicy
  • Odbudowę zniszczonych tkanek zęba
  • Zachowanie żywej, zdrowej miazgi

W przychodni stomatologicznej Clinident we Wrocławiu oferujemy gamę materiałów do wypełnień. Są to materiały sprawdzonych i renomowanych firm. Dzięki temu mamy pewność, że wypełnienie sprawdzi u Państwa dziecka się w każdej sytuacji. Oprócz materiałów uniwersalnych dysponujemy kompozytami przeznaczonymi jedynie do określonych sytuacji klinicznych. Do utwardzania wypełnień kompozytowych używamy lampy wyposażonej w system regulacji natężenia światła. Dzięki temu uzyskujemy ponadprzeciętną szczelność wypełnień (plomb zębów). Szczelne wypełnienie zamyka drogę bakteriom przed ponownym ich wtargnięciem do wnętrza zęba.

W gabinecie dentystycznym Clinident od pierwszej do ostatniej chwili staramy się, aby najmłodsi pacjenci czuli się dobrze i komfortowo.

W leczeniu stomatologicznym dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane. Stomatolodzy w naszym wrocławskim gabinecie dołożą wszelkich starań, aby leczenie próchnicy u Państwa dzieci przebiegło jak najmniej boleśnie i stresująco. Lekarz dentysta najpierw wypyta małego Pacjenta o jego dolegliwości oraz lęki związane z zabiegiem, a potem postara się opowiedzieć o nim i rozwiać wszelkie obawy.

Regularne wizyty u stomatologa, przynajmniej 2 razy w roku, uchronią nasze dziecko przed nieprzyjemnymi zabiegami i bólem.

Jednocześnie podczas każdej wizyty dentystycznej cały czas utrzymywany jest kontakt z małym Pacjentem. Dziecko będące pod wpływem szoku związanego z wizytą nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu dzięki wieloletniemu doświadczeniu z Pacjentami w młodym wieku.

Pomoc o próchnicy zębów u dzieci:

Zagadnienia: Leczenie próchnicy u dziecka na mleczakach, Próchnica dziecięcych zębów, próchnica na zębie mlecznym