• Stomatolog dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
98% pozytywne
86 głosów

Lapisowanie zębów mlecznych u dziecka

Lapisowanie mleczaków jest zabiegiem mającym powstrzymać dalszy rozwój próchnicy. Jest stosowany w przypadku, gdy ząb jest bardzo zniszczony przez próchnicę, lub nie ma możliwości prawidłowego wypełnienia ubytku (plomba nie będzie się trzymać). Jest to zabieg stosowany wyłącznie w przypadku zębów mlecznych - powstrzymuje rozwój próchnicy i pozwala zachować mleczny ząb, do czasu wyrżnięcia się na jego miejsce zęba stałego.

Zabieg lapisowania mlecznych zębów w gabinecie stomatologii dziecięcej Wrocław - CLINIDENT polega na oczyszczeniu powierzchni zaatakowanej przez próchnicę odpowiednim roztworem zawierającym wodę utlenioną. Następnie to miejsce nasącza się roztworem azotanu srebra. W tym miejscu wytrąca się srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze (srebro jest aseptyczne – całkowicie zatrzymuje rozwój bakterii). Dzięki temu dalszy rozwój próchnicy jest niemożliwy. Zabieg na jednym zębie trwa nie więcej niż pięć minut i jest całkowicie bezbolesny. W przypadku zębów mlecznych może być alternatywą dla zakładania wypełnień i pozwala uniknąć nieprzyjemnego borowania.

Największą wadą lapisowania zębów mlecznych jest czarne zabarwienie zęba po zabiegu – jest to spowodowane barwą srebra. Jednak nie powinno to stanowić większego problemu. Dzięki lapisowaniu ząb nie wypadnie przedwcześnie. Zbyt szybka utrata zęba mlecznego najczęściej powoduje wady zgryzu w zębach stałych. Lepiej zapobiegać problemom, niż później poświęcać znacznie więcej czasu na ich leczenie dentystyczne.

Zagadnienia: Lapisowanie zęba mlecznego, ochrona zębów mlecznych u dziecka