• Stomatolog dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
84% pozytywne
71 głosów

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie, zwane także uszczelnianiem, jest zabiegiem stomatologicznym stosowanym w celu zapobiegania powstawaniu próchnicy u dzieci. Polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu szczoteczką do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu ognisk próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia stałego u dziecka. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba dziecka, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. W ten sposób chronimy ząb przed próchnicą naszego dziecka.

Lakuje się trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych dziecka. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe). Pojawiają się one ok. 6. roku życia dziecka - stąd zalecamy profilaktyczne ich lakowanie.

Bardzo ważna jest kontrola lakowanych zębów u dziecka. Zachęcamy Rodziców do regularnej obserwacji swoich dzieci i wizyt kontrolnych w Clinident co 6 miesięcy. Redukcja próchnicy u dziecka nawet do 90% jest bowiem zależna od utrzymania się materiału uszczelniającego. Tam, gdzie uszczelniacz wypadł lub uległ starciu, ponawia się lakowanie lub dokłada materiał, aby zwiększyć jego skuteczność.

Zagadnienia o lakowaniu zębów u dzieci:

Zagadnienia: Lakowanie mleczaków u dziecka Wrocław, Stomatolog lakowanie dziecięcych zębów Wrocław