• (71) 363-45-97
  • Protezy dentystyczne
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
90% pozytywne
75 głosów

Ustalanie Wysokości Zwarcia

Wyznaczenie wysokości zwarcia wykonywane jest przez lekarza stomatologa podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu. Jest to jeden z etapów wykonania protezy dentystycznej. W przypadku całkowitego bezzębia (kompletnego braku wszystkich zębów), lub gdy braki uniemożliwiają ustalenie prawidłowego zgryzu, należy precyzyjnie ustalić najbardziej optymalne wzajemne położenie szczęki i żuchwy. W przypadku bezzębia policzki zapadają się, ponieważ żuchwa nie może zatrzymać się w swoim naturalnym położeniu. Rola dentysty jest ustalenie wysokości zwarcia, aby układ twarzy był jak najbardziej naturalny. Jest to ważne także podczas czynności żucia.

Wysokość zwarcia ustala się na podstawie specjalnych wzorników przygotowanych indywidualnie dla każdego Pacjenta gabinetu dentystycznego Wrocław CLINIDENT. Są one wykonane z wosku. Przypominają gotową protezę, jednak zamiast zębów maja woskowe wały, które można łatwo docinać, w zależności od ułożenia szczęki i żuchwy. Wały te określają przyszłe położenie zębów. Kiedy szczęka i żuchwa z założonymi wzornikami ułożą się w odpowiedniej pozycji lekarz stomatolog skleja je ze sobą. Na podstawie tak połączonych wzorników technik dentystyczny ustala wzajemne położenie gipsowych modeli roboczych szczęki i żuchwy, na których wykona przyszłą protezę dentystyczną.

Podczas ustalania wysokości zwarcia należy bezwzględnie słuchać poleceń lekarza stomatologa gabinetu stomatologicznego CLINIDENT we Wrocławiu. Jakiekolwiek błędy zaburzające prawidłowe ustalenie wysokości zwarcia i wzajemnego położenia szczęki i żuchwy mogą spowodować błędy w wykonaniu protezy dentystycznej. W najlepszym przypadku może to oznaczać dodatkową wizytę w gabinecie dentystycznym i naniesienie poprawek, a w najgorszym może być przyczyna złego wykonania protezy i trudności w jej użytkowaniu.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Zwarcia, Ustalanie, Wysokości.