• (71) 363-45-97
 • Protezy dentystyczne
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
73% pozytywne
119 głosów

Sztuczne zęby - Odtwarzanie utraconych zębów

Odtwarzaniem utraconych zębów zajmuje się dział stomatologii - protetyka. Jest kilka metod uzupełniania braków zębowych. Każda z nich jest zróżnicowana pod względem cenowym i jakościowym. Dwiema najważniejszymi cechami uzupełnień protetycznych są: odtworzenie funkcji narządu żucia i odtworzenie funkcji estetycznej, czyli odtworzony ząb (czyli sztuczny ząb) ma jak najbardziej przypominać prawdziwy ząb.

Sposoby odtworzenia utraconych zębów:


Uzupełnienia ruchome

mogą odtwarzać pojedyncze zęby jak i całe łuki zębowe. Protezy ruchome dzielą się na protezy osiadające i protezy szkieletowe.

 • protezy osiadające

  – są wykonane z akrylu (rodzaj plastiku) i mogą posiadać metalowe klamry (elementy utrzymujące protezę dentystyczną na miejscu – tylko w przypadku protez częściowych). Protezy akrylowe dość dobrze odtwarzają estetyczne właściwości zębów, jednak ich wada jest słabe odbudowywanie funkcji żucia. Dodatkową wadą jest osiadanie protezy. Bardzo długie używanie takich protez powoduje zanik wyrostka zębodołowego, co pociąga za sobą coraz słabsze utrzymanie protezy na właściwym miejscu. Jednak są bardzo popularne i stosunkowo tanie.
 • protezy szkieletowe

  – ich najważniejsza cechą jest metalowy szkielet, który łączy jej poszczególne elementy. Proteza szkieletowa opiera się o zęby własne za pomocą cierni i klamer. Może być tylko częściowa, więc możemy nią uzupełnić tylko braki kilku zębów. Dobrze spełnia swoja funkcję estetyczną i dobrze odtwarza warunki żucia. Nie osiada, ponieważ wszystkie siły są przenoszone na zęby własne Pacjenta. Dodatkową zaletą takiej protezy jest ograniczona płyta – dzięki metalowemu szkieletowi – czyli zajmuje mniej miejsca na podniebieniu.

Uzupełnienia stałe

mogą odtwarzać pojedyncze zęby, lub kilka zębów sąsiadujących. Stałymi uzupełnieniami protetycznymi nie odtworzymy całkowitego bezzębia (braku wszystkich zębów).

 • korony protetyczne

  – odtwarzają fragment zęba. Jeśli ząb uległ złamaniu, lub próchnica zniszczyła go w znacznym stopniu w części koronowej. Warunki estetyczne odtwarza w zależności od użytego materiału, natomiast funkcja żucia jest bardzo zbliżona do zębów naturalnych.
 • most protetyczny

  – odtwarza utracone zęby. Można w ten sposób odtworzyć do trzech – czterech zębów, zależnie od warunków. Wariantów mostów protetycznych jest wiele: na sąsiednie zęby wykonuje się korony protetyczne, między którymi zawieszony jest most; koronę protetyczną wykonuje się tylko na jednego sąsiadującego z luką zęba, w zależności od wielkości mostu może być on podparty z drugiej strony; mosty przyklejone do zębów sąsiednich bez ich szlifowania. Podobnie jak korony protetyczne, mosty w zależności o materiału są prawie nieodróżnialne od zębów naturalnych i bardzo dobrze odtwarzają funkcję żucia.
Uzupełnianie utraconych zębów

Uzupełnianie utraconych zębów

Implanty

– są to sztuczne zęby wszczepiane w kość szczęki Pacjenta. Za ich pomocą można odbudować pojedyncze zęby jak i całe łuki zębowe. Bardzo dobrze odtwarzają estetykę zębów jak i ich funkcję żucia. Implanty dentystyczne stanowią bardzo dobrą bazę dla koron, mostów i protez ruchomych (zatrzaskowych itp.). Ich największą zaleta jest przenoszenie wszystkich sił na kość szczęki, więc działają dokładnie tak jak naturalne zęby. Wadą implantów jest to, że nie zawsze można je wszczepić, zależy to od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Także cena może stanowić pewną barierę dla Pacjenta gabinetu stomatologicznego CLINIDENT, ale jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości, może się okazać, że sztuczne zęby w postaci implantów są najlepszym rozwiązaniem.

W tym dziale: brak zębów, sztuczne zęby, wstawianie sztucznego zęba Wrocław, częściowe braki w uzębieniu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.