• Protezy dentystyczne
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
81% pozytywne
124 głosów

Protezy zatrzaskowe

Protezy zębowe (potocznie protezy dentystyczne) utrzymywane na zatrzaskach są jednym z wygodniejszych rozwiązań w przypadku protez ruchomych. Są sztywno utrzymywane na miejscu, nie przemieszczają wie w żadną stronę. Są na tyle wygodne, że można o nich zapomnieć. Oprócz siły lepkości śliny i docisku protez o zęby przeciwstawne, protezy zatrzaskowe są mechanicznie utrzymywane na podłożu protetycznym.

Zatrzask składa się z matrycy umieszczonej w protezie dentystycznej i elementu utrzymującego (najczęściej kulki) umieszczonego na stałe w jamie ustnej. Proteza zatrzaskowa może być: protezą całkowitą i protezą częściową. W przypadku protezy częściowej element mocujący jest umieszczany na koronach zębowych sąsiadujących z luka zębową (zazwyczaj umieszcza się dwa zatrzaski). Wymaga to wykonania dodatkowych koron zębowych, które stają się integralną częścią protezy ruchomej – elementem utrzymującym. W przypadku protez całkowitych zatrzask mocuje się na implantach (najlepiej od 2 do 4) lub na wkładzie korzeniowym – jeśli Pacjent posiada zęby, których korzenie uda się uratować. W takim wypadku po zdjęciu protezy na podłożu protetycznym pozostaje metalowy pin lekko wystający nad dziąsło.

Proteza zatrzaskowa gwarantuje idealne utrzymanie i funkcjonalność dużo bardziej zbliżoną do zębów własnych niż klasyczna proteza osiadająca. Jedynym mankamentem jest konieczność wymiany matryc zatrzasków w protezie dentystycznej. Na skutek jej użytkowania plastikowe matryce ulegają wyrobieniu i staja się luźne. Jest to konieczne raz na rok – dwa, zależnie od indywidualnych okoliczności. Jest to znacznie wygodniejsze niż podścielanie protez osiadających na skutek zmieniającego się podłoża protetycznego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących protez dentystycznych i ich wykonania zapraszamy na konsultację stomatologiczną do CLINIDENT we Wrocławiu. Nasi lekarze stomatolodzy doradzą jaki rodzaj protezy dentystycznej będzie dla Państwa najbardziej odpowiedni i najwygodniejszy.

Zagadnienia: protezy na zatrzaskach stomatologicznych, zatrzask protetyczny wrocław, proteza zatrzaskowa wrocław

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

    Czy w dalszym ciągu wykonuje się protezy zatrzaskowe. Spotkałam się z opinią, że protezy wyszły z użycia, że nie produkuje się elementów do tych protez.

    Czy obecnie wykonuje się protezy na zatrzaskach, chodzi o czas pandemii?