• 71 3634597
  • Protezy dentystyczne
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
79% pozytywne
53 głosy

Kiedy musimy zrobić sobie koronę protetyczną

Koronę protetyczną należy wykonać, gdy ząb jest na tyle zniszczony, lub jego kształt jest nieodpowiedni, a nie ma możliwości odbudowania go w inny sposób (przykładowo materiałami kompozytowymi). Istnieje kilka wskazań do wykonania korony protetycznej:

  • Zniszczony ząb na skutek choroby próchniczej lub złamania – jeśli ząb jest zniszczony w znacznym stopniu i nie można go odbudować materiałem kompozytowym, należy wykonać koronę protetyczną. Gdy ząb jest zniszczony w takim stopniu, że niemożliwe jest jego odpowiednie oszlifowanie, ale korzeń jest zachowany, należy wykonać wkład koronowo-korzeniowy.
  • Istnieje konieczność wykonania mostu protetycznego – korony protetyczne są filarami mostów protetycznych. Most jest zawieszony najczęściej między dwiema koronami (może być tylko na jednej, lub przyklejony do zębów sąsiadujących z luką – zależnie od warunków). W takim wypadku należy wykonać koronę protetyczną na co najmniej jeden ząb sąsiadujący z luką w łuku zębowym.
  • Wskazania estetyczne lub ortodontyczne – jeśli ząb ma nieodpowiedni kolor, kształt, jest nieprawidłowo położony w łuku zębowym, czy są luki miedzy zębami lub w zgryzie. Te wady w szczególnych przypadkach można skorygować koronami protetycznymi. Sposób postępowania zależy od indywidualnych warunków w jamie ustnej i od oceny lekarza stomatologa w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu.
W tym dziale: leczenie zniszczonych zębów Wrocław, stomatolog na zniszczone zęby Wrocław, odbudowa zniszczonego zęba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Witam mam zęba który jest dość zniszczony ma cienkie ścianki i był już leczony kanałowo jednak teraz mam założone w nim lekarstwo. Chciałbym założyć Koronę protetyczną jest to piątka górna. Jaki byłby koszt takiej naprawy? Pozdrawiam