Czy przydatne?
89% pozytywne
83 głosy

Co powoduje odsłonięte szyjki zębowe

U wielu osób w pewnym momencie życia dziąsła zaczynają się cofać, co prowadzi do odsłonięcia szyjek zębów (na styku korony zęba z korzeniem). Zęby stają się wyraźnie dłuższe i reagują bólem na dotyk, smak słodki i kwaśny oraz ciepło i zimno. Efektem jest ból zębów podczas szczotkowania, jedzenia, picia, a czasem nawet oddychania. Objawy te są głównie rezultatem niewłaściwego czyszczenia zębów:

  • stosowania twardej szczoteczki do zębów
  • zbyt mocnego przyciskania szczoteczki do powierzchni zębów podczas szczotkowania, co prowadzi do starcia (abrazji) cienkiej warstwy cementu znajdującego się na powierzchni szyjek zębów
  • używania ściernych past do zębów. W wyniku tego zostaje odsłonięta wrażliwa zębina oraz biegnące w niej kanaliki przewodzące ból

Dodatkowo odsłonięte szyjki zębów są szczególnie podatne na próchnicę. Dzieje się tak dlatego, że kwasy bakteryjne demineralizują nie tylko szkliwo korony zęba, ale także zębinę. Odsłonięte szyjki zębów to również problem estetyczny.

Odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe

Nie można lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ jest ona prostą drogą do powstania paradontozy, która powoduje rozchwianie i utratę zębów.

W tym dziale: dziąsło odchodzi od zęba, wystające szyjki zębów, odsłanianie zęba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Ja mam tak, że zęby stały się optycznie dłuższe. Czyli dziąsła są niżej, przez to zęby się wydają dłuższe. U mnie skończyło się to kiretażem poddziąsłowym u periodontologa we Wrocławiu. Nieprzyjemny, ale skuteczny zabieg na wydłużające się zęby kosztem zanikającego dziąsła.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych!

Profesjonalne zabiegi periodontologiczne (chorób dziąseł) w gabinecie dentystycznym
CLINIDENT - umów się przez formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas (71) 363-45-97,
abyśmy my mogli się z Tobą skontaktować i ustalić przebieg leczenia Twoich dziąseł.

Cennik usług periodontologicznych » Cennik periodontologiczny

Więcej informacji o naszych usługach z zakresu » periodontologii