• Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
83% pozytywne
30 głosów

Jakie są przyczyny usuwania zębów

Zabieg usuwania zębów (ekstrakcja) powinien być dziś traktowany zarówno przez lekarza stomatologa jak i przez Pacjenta jako ostateczność. Usunięcie zęba jest zabiegiem stomatologicznym, którego wykonanie musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem z Pacjentem. Zabieg usuwania zęba musi też być też starannie zaplanowany i przeprowadzony. Konieczne jest również zdjęcie rentgenowskie. Wynika to z faktu, że zabieg ekstrakcji powoduje zawsze mniejsze lub większe obciążenie okolicznych tkanek, a także całego ustroju.

W CLINIDENT dokładamy wszelkich starań i wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia medycyny, aby zabieg ekstrakcji był ostatecznością!

Zęby usuwa się z wielu przyczyn m.in.:

  • gdy próchnica dotrze w głąb zęba
  • gdy zakażenie zniszczy dużą część zęba lub otaczającej go kości
  • gdy w jamie ustnej nie mieszczą się wszystkie zęby

Jeżeli ząb jest bardzo zniszczony próchnicowo, może okazać się, że odbudowanie go metodami dostępnymi w stomatologii zachowawczej i protetyce staje się niemożliwe. Wtedy stomatolog podejmuje decyzję o jego usunięciu. Także zaawansowane schorzenia przyzębia, doprowadzające do znacznego rozchwiania zęba i nie rokujące pomyślnego leczenia, skłaniają dentystę do podjęcia decyzji o ekstrakcji (usunięciu zęba). Usunięciu ulegają z reguły także zęby po złożonych urazach, w których doszło do złamania korony lub korzenia, zęby zatrzymane i przemieszczone.

Wielu dentystów zaleca usuwanie zębów wklinowanych, które wyrznęły się jedynie częściowo. Wokół częściowo wyrzniętego się zęba mogą gromadzić się bakterie, powodując infekcję, która może rozszerzyć się na otaczające kości i mieć poważny przebieg. Zęby wklinowane nadal próbują przebić się przez tkankę dziąsła, nawet jeżeli nie ma na nie miejsca. Ciągły nacisk powodowany przez te próby wyrznięcia się mogą w efekcie doprowadzić do uszkodzenia korzeni zębów otaczających. Usunięcie zęba wklinowanego może często zapobiec zakażeniu, uszkodzeniu przylegających zębów i kości, jak również zaoszczędzić Pacjentowi bólu w kolejnych latach.

Usuwa się również tzw. zęby mądrości, ósme w kolejności łuku zębowego, które są często powodem nieprzespanych nocy i kontroli u dentysty. Pierwszą i najczęstszą przyczyną usuwania tych zębów jest zapalenie otaczających je dziąseł, obrzmienie i ból. Jeśli to zapalenie jest słabe nie trzeba usuwać zębów mądrości. Jeśli objawia się w wyraźny sposób, usunięcie jest jedynym sposobem, aby zapobiec problemom. Innym zaleceniem do usunięcia jest próchnica zębów mądrości, która pojawia się w zębach mądrości z łatwością.

Zęby usuwa się również z powodów ortodontycznych. Czasami istnieją do tego wskazania, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia ze stłoczeniem zębów w jamie ustnej. Ekstrakcje zębów są w niektórych wadach integralną częścią leczenia ortodontycznego. Pozwalają ukryć ciężką wadę, dopasować do siebie łuki zębowe i uzyskać najlepsze i najbardziej stabilne rezultaty.

W gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu decyzja o usuwaniu zębów zapada zawsze dopiero po szczegółowym badaniu pacjenta.
W tym dziale: Usuwanie zębów, czy muszę usunąć zęba? Usuwanie zębów częściowo zatrzymanych Wrocław.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.