Czy przydatne?
85% pozytywne
70 głosów

Czym jest irygator wodny

Irygator wodny służy do codziennych zabiegów higienicznych jamy ustnej. Urządzenie to przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów, jednak zamiast końcówki z włosiem posiada dyszę wystrzeliwującą strumień wody i jest na stałe połączona ze zbiornikiem. Irygatory wodne są bardzo łatwe i wygodne w obsłudze. Strumień wody idealnie oczyszcza jamę ustną z resztek pokarmowych i zęby z płytki nazębnej. Dociera do miejsc, których nie jesteśmy w stanie oczyścić w inny sposób – przestrzenie międzyzębowe, w które nie dotrzemy nawet nicią dentystyczną, kieszonki dziąsłowe; dotrzemy do przestrzeni pod mostami protetycznymi i koronami. Dzięki idealnemu oczyszczeniu jamy ustnej likwidujemy wszystkie miejsca, w których mogłyby rozwijać się niebezpieczne bakterie powodujące próchnicę i zapalenia dziąseł. Dodatkowo strumień wody masuje dziąsła, stymulując ich lepsze ukrwienie i znacznie zdrowszy wygląd.

Jeśli posiadamy uzupełnienie protetyczne, czyli protezę stałą lub protezę ruchomą, irygator wodny może okazać się idealnym rozwiązaniem. Szczoteczką do zębów bardzo trudno jest oczyścić przestrzenie pod mostami protetycznymi, miejsca przechodzenia korony protetycznej w korzeń zęba, czy błonę śluzową pod protezą całkowitą. Strumień wody dotrze w te miejsca bez najmniejszego problemu. Na niedokładnie oczyszczonym podłożu protetycznym mogą rozwijać się stany zapalne, które będą w znacznym stopniu utrudniać korzystanie z protez dentystycznych. Irygator wodny stanowi bardzo dobre rozwiązania do zastosowania w celach profilaktycznych jak i leczniczych.

Każdy stan zapalny przyzębia jest wywoływany przez bakterie i podrażnienia. Najważniejszą metodą leczenia jest idealne dbanie o higienę jamy ustnej. Irygator wodny polecany przez gabinet dentystyczny CLINIDENT we Wrocławiu w znacznym stopniu ułatwia oczyszczanie trudno dostępnych miejsc. Codzienne stosowanie takiego urządzenia w zabiegach higienicznych jamy ustnej w znacznym stopniu przyspiesza leczenie chorób przyzębia (zapalenia, paradontoza). Dodatkową zaletą i pomocą przy leczeniu chorób przyzębia (periodontologia) jest możliwość dodawania do wody odpowiednich leczniczych preparatów – płukanie jamy ustnej nie zawsze doprowadzi leczniczy płyn w odpowiednie miejsca. Natomiast strumień wody pod niewielkim ciśnieniem pozwoli zaaplikować go idealnie w pożądane miejsce.

Posiadacze stałych aparatów ortodontycznych także powinni się zaopatrzyć w irygator wodny. Czyszczenie aparatu od ortodonty, nawet odpowiednimi szczoteczkami, nie zawsze jest dokładne, a na pewno jest niewygodne. Irygator wodny w znacznym stopniu ułatwi i poprawi efektywność zabiegów higienicznych.

Główna przyczyną wszystkich chorób zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nawet u osób, które posiadają genetyczne predyspozycje do takich chorób, mogą w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko ich występowania poprzez odpowiednie zabiegi higieniczne. Irygator wodny w znacznym stopniu pomaga zachować idealną czystość i wyeliminować siedliska niebezpiecznych bakterii. Należy jednak pamiętać, ze przez rozpoczęciem stosowania tego urządzenia należy udać się do gabinetu stomatologicznego Wrocław - CLINIDENT na profesjonalne zabiegi higieniczne. Używanie irygatora wodnego w przypadku występowania złogów kamienia nazębnego może zaowocować wtłoczeniem do pod dziąsło, co skończyć się może ostrym stanem zapalnym. Wszelkich porad udzieli dobry lekarz stomatolog na wizycie kontrolnej.

W tym dziale: irygatory wodne, jak działa irygator wodny, obsługa irygatora wodnego.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

    Niby średni prezent na dzień kobiet, bo od męża dostałam irygator wodny do czyszczenia zębów, ale używam każdego dnia. Polecam po myciu zębów doczyszczenie irygatorem wodnym. Super wyszedł prezent, bardzo praktyczny. Najlepszy irygator wodny to taki z regulacją ciśnienia wody.

    Polecam stosowanie irygatora wodnego przy założonym aparacie. Ja co prawda dopiero go kupiłem, gdy miałem już aparat retencyjny przyklejony. Mój aparat retencyjny to taki drucik przyklejony na dolnej żuchwie od strony języka. Jak nosze ten przyklejony drucik, to pod nim zbiera się dużo osadu nazębnego. Właśnie po to kupiłem irygator wodny, żeby to czyścić. Świetnie się spisuje. Polecam każdemu irygator, nie tylko z aparatem retencyjnym, tylko kupić od razu przy założeniu aparatu ortodontycznego.