Czy przydatne?
87% pozytywne
54 głosy

Dlaczego psują się nam zęby i jak temu zapobiegać

Główną przyczyną pojawiania się chorób zębów i dziąseł (m.in. paradontozy) jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Istnieje również pewna wrodzona podatność na próchnicę, ale to od nas samych najczęściej zależy stan naszych zębów. Sprzyjającym czynnikiem do powstawania próchnicy jest spożywanie dużej ilości cukru w pokarmach. Kiedy tworzące płytkę nazębną bakterie wchodzą w kontakt z cukrem zawartym w pożywieniu, powstają kwasy, które mogą zaatakować i osłabić szkliwo. Wydzielane przez bakterie kwasy niszczą najpierw szkliwo, potem zębinę. Jeśli ubytek nadal nie jest leczony bakterie docierają do kości, co jest przyczyną bolesnego zapalenia.

Na szczęście możemy z łatwością zapobiegać rozwojowi ubytków. Pacjentom, którym zależy na zdrowych zębach, zalecamy przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet dentystyczny CLINIDENT we Wrocławiu, aby dokonać przeglądu swoich zębów, oczyścić je z osadów i kamienia, a także pokryć lakierem fluorowym. Dzieciom natomiast zalecamy lakowanie zębów. Bruzdy i miejsca w których mogą odkładać się resztki pokarmowe wypełnia się specjalnym lakiem, który może przez wiele lat chronić zęby przed próchnicą. Liczne badania potwierdzają, że prawidłowa higiena jamy ustnej stosowana u dzieci od najmłodszych lat pozwala utrzymać zdrowe zęby do późnej starości.

Podsumowując, kluczem do profilaktyki próchnicy powinno być działanie skierowane na zmniejszenie produkcji kwasów w jamie ustnej przez eliminację bakterii i cukrów oraz na zwiększenie odporności zębów. Na zapobieganie próchnicy zębów składa się kilka najważniejszych elementów:

  • higiena jamy ustnej (mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, nitkowanie zębów, płukanie ust)
  • racjonalna dieta
  • stosowanie preparatów z zawartością fluoru
  • lakowanie bruzd zębów
  • kontrolne wizyty u stomatologa
W tym dziale: powody psucia się zębów, dlaczego psuja mi się zęby, wynik doświadczenia, zbadaj przyczynę psucia się zębów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.