Czy przydatne?
94% pozytywne
51 głosów

Ubytki na zębach

Jest to inne określenie próchnicy zębów. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia, czyli to jak jemy, jak dbamy o zęby, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie. Wyróżnia się następujące rodzaje ubytków zębów:

 • ubytki koronowe

  - najczęstszy typ ubytków występujący zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ubytki koronowe zazwyczaj zlokalizowane są na powierzchniach żujących zębów lub pomiędzy zębami,
 • ubytki korzeniowe

  - wraz z wiekiem dziąsła cofają się, częściowo odsłaniając korzenie zębów. Korzenie nie są pokryte szkliwem, więc szczególnie łatwo w tych miejscach o próchnicę,
 • próchnica nawracająca

  - w tym wypadku próchnica powstaje wokół istniejących wypełnień i koron. Jest to spowodowane tym, że w okolicach tych występuje tendencja do akumulacji płytki nazębnej, co w efekcie prowadzi do próchnicy.
Choć ubytki zwykle występują częściej wśród dzieci, osoby dorosłe także są narażone na próchnicę!
W tym dziale: Porady odnośnie ubytków, leczenie ubytków, przy ubytkach leczenie.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

  Kiedyś myślałam, że ubytek to brak zęba, ale wcale tak nie jest. Ubytek zębowy to czarne miejsce na zębie jakie robi się przez próchnicę. Czyli ubytek = próchnica. Od razu z ubytkiem do dentysty idz! :)

  Ubytek zębowy to nic innego jak próchnica. To tak ładnie lekarz stomatolog mówi ubytek, żeby przykro się nam nie robiło, że mamy ochydną próchnicę :)