Czy przydatne?
89% pozytywne
66 głosów

Zgorzel zęba

Zgorzel zęba to stan zapalny miazgi, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego obumarłej miazgi zęba, którego przyczyną są bakterie beztlenowe. Bakterie produkują toksyny, które uszkadzają miazgę zęba, a konsekwencją jest proces gnilny wewnątrz zęba. Czasami objawy są bardzo dyskretne, jak ćmienie, czy bóle przy zmianie pogody. Mogą na tym etapie powstawać zmiany zapalne niszczące kość. Zdarzają się również zmiany torbielowate o tak znacznych rozmiarach, że konieczne jest leczenie operacyjne na oddziale chirurgii szczękowej Wrocław. Te powstają jednak latami i nie jest możliwe, aby taki kłopot pojawił się jeżeli Pacjent regularnie poddaje się badaniu stomatologicznemu we Wrocławiu.

Najczęściej atakowane są już wypełnione zęby (zaplombowane zęby). Jednak zdrowe zęby też nie są bezpieczne. Pacjent nie zawsze wie, że ma zaatakowany bakteriami ząb. Zgorzel nie zawsze wywołuje dolegliwości bólowe. Najczęściej boli dopiero wtedy, gdy bakterie dokonają już dużego spustoszenia. Nieleczona zgorzel grozi poważnymi powikłaniami, włącznie z koniecznością ekstrakcji zęba (usunięcie zęba Wrocław).

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego miazgi zęba możemy zaobserwować następujące objawy i dolegliwości:

  • ciemna brunatno-czarna barwa zmienionych chorobowo miejsc (ząb, przyległe tkanki)
  • silny obrzęk
  • nasilający się ból
  • wydobywanie się charakterystycznego nieprzyjemnego zapach
  • możliwość wystąpienia stanu gorączkowego (do 38,5˚C)
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Dla mnie zgorzel zęba skończył się usunięciem zęba, tzw. ekstrakcją chirurgiczną. Dlatego leczenie zgorzela zęba warto rozpocząć od razu, od momentu kiedy pojawiają się symptomy takie jak stan zapalny.

W tym dziale: leczenie zgorzel wrocław, zapalny stan zęba leczenie wrocław, zgorzel leczenie we wrocławiu.