• Ostry dyżur
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
82% pozytywne
117 głosów

Chwiejący się ząb

Jeśli rozchwianie zębów nie jest wynikiem urazu fizycznego (wypadek, upadek, uderzenie, itp.), to najprawdopodobniej mamy do czynienia z paradontozą. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą Wrocław.

Czym jest paradontoza? Jest to zespół chorobowy przyzębia, najczęściej rozpoczynający się od zapalenia dziąsła. Prowadzi do rozchwiania się zębów i dalej wypadania zębów. Przyczyną większości stanów zapalnych dziąseł jest płytka nazębna. Jest to osad składający się z bakterii, resztek pokarmu i śliny. Bakteria wydzielają substancje (kwasy, toksyny), które powodują podrażnienie i zapalenie dziąseł, a także rozpuszczają szkliwo zęba. Płytka nazębna jest także przyczyną odkładania się kamienia nazębnego. Pierwszym etapem paradontozy jest podrażnienie dziąseł i czasem chwianie się zębów. Następnie dochodzi do stanów zapalnych i cofania się dziąseł. Stan zapalny rozszerza się na inne tkanki przyzębia, a zanik tych tkanek powoduje rozchwianie się zębów.

Najważniejsze przy paradontozie (rozchwiane zęby są jednym z jej objawów) jest bezwzględne zachowanie idealnej higieny jamy ustnej. Należy szczotkować zęby przynajmniej trzy razy dziennie (najlepiej szczoteczką o miękkim włosiu), używać nici dentystycznej, płukać jamę ustną specjalnymi płynami i używać odpowiedniej pasty do zębów. Należy także usunąć kamień nazębny, czy dokonać wszelkich koniecznych zabiegów higienicznych zaleconych przez dentystę Wrocław. W niektórych przypadkach podaje się antybiotyki, ogólne lub miejscowe. To wszystko ma na celu zahamowanie rozwoju choroby (zabiegi zachowawcze). Dopiero gdy te wszystkie warunki zostaną spełnione można przystąpić do dalszego leczenia dentystycznego we Wrocławiu.

Jeśli zabiegi zachowawcze nie przyniosą widocznego efektu – zmiany nie zaczną się cofać – można rozpocząć leczenie chirurgiczne. Każdorazowy przebieg leczenia dentystycznego musi być ustalany ze dentysta Wrocław. Nie wszystkie metody są wymagane w każdym przypadku – na pierwszej wizycie zazwyczaj jest ustalany indywidualny najodpowiedniejszy sposób postępowania. Jednym z elementów leczenia dentystycznego może być tak zwane szynowanie zębów. Zakłada się na zęby coś co bardzo przypomina stały aparat ortodontyczny. Ma on na celu utrzymanie zębów w stałej pozycji względem siebie – zapobiega wychylaniu, przesuwaniu zębów i chwianiu się zębów. Czasem wymagane jest także oczyszczenie torebek dziąsłowych z substancji powodujących stan zapalny (tak zwany kiretaż). Czasem jest konieczna odbudowa kości wyrostka zębodołowego. Jest to możliwe dzięki użyciu resorbowalnych materiałów kościozastępczych, takich jak FISJOGRAFT stosowany w gabinecie stomatologicznym Clinident we Wrocławiu.

Należy pamiętać, że nic nie zastąpi profilaktyki i odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty kontrolne u dentysty Wrocław.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: chwiejące się zęby co robić, szynowanie zębów wrocław, leczenie chwiejący się ząb, gdzie najlepiej rozchwiane zęby, do kogo chwiejący się ząb.