Czy przydatne?
78% pozytywne
52 głosy

Przyczyny nadwrażliwości zębów

U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie korzeni wskutek cofania się dziąseł. Zębina odsłania się zazwyczaj w skutek jakichś niepokojących zmian, np. degradacji szkliwa poprzez działanie szkodliwych kwasów, zbyt mocnego mycia zębów, uszkodzeń mechanicznych takich jak wypadek lub też nawarstwianiem się osadu nazębnego prowadzącego do chorób czy cofnięcia się dziąseł. Dziąsło oddziela się od zęba odkrywając wrażliwą tkankę. Korzenie nie są chronione szkliwem, co powoduje odsłonięcie tysięcy niewielkich kanalików prowadzących do ośrodka nerwowego zęba (miazgi). Oddziaływanie na nie ciepła, zimna lub ucisku objawia się bólem. Jeżeli zęby są zdrowe i mają niezniszczoną powierzchnię, ujścia kanalików są przykryte szkliwem i osłonięte dziąsłami, tworząc naturalną zaporę dla czynników wywołujących ból. Gdy ulegnie ona uszkodzeniu, kanaliki się odsłaniają. Najczęściej zdarza się to zębom przylegającym do policzków, gdyż są najmocniej szorowane podczas mycia.

Lekceważenie nad-wrażliwości zębów może być przyczyną innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy - ze względu na ból - człowiek szczotkuje zęby niestarannie i krótko, zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy zębów i choroby dziąseł.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: przyczyny wrażliwości dziąseł, wrażliwość zębówleczenie wrocław, leczenie wrażliwości zębów wrocław, gdzie najlepiej z nadwrażliwością zębów wrocław.