• 71 3634597
  • Piaskowanie zębów
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
81% pozytywne
22 głosy

Lakierowanie zębów

Jest to zabieg profilaktyczny wykonywany przez stomatologa w gabinecie dentystycznym. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów lakieru z dużą zawartością fluoru. Dzięki temu zęby są wzmacniane i zabezpieczane przed próchnicą. Fluor jest substancją mineralną, która wzmacnia szkliwo zębów i zabezpiecza je przed wypłukiwaniem minerałów pod wpływem działania kwasów wydzielanych przez bakterie próchnicze. Zęby odpowiednio nasycone fluorem są znacznie mocniejsze i bardziej odporne.

Fluor jest zawarty w prawie każdej dostępnej dzisiaj paście do zębów i płynie do płukania jamy ustnej. Jednak w produktach do użytku domowego jest go bardzo niewiele. Wchłanianie fluoru przez zęby następuje tylko podczas mycia zębów i w bardzo krótkim czasie po. Natomiast preparaty stosowane w gabinecie stomatologicznym zawierają znacznie więcej fluoru, przez co dużo więcej są go w stanie wchłonąć zęby. Tego typu preparatów nie można stosować samodzielnie. Fluor w dużych dawkach może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego lekarz stomatolog w gabinecie stomatologicznym Wrocław - CLINIDENT musi dokładnie kontrolować proces nakładania lakieru fluorowego i zadbać o odpowiednią jego dawkę.

Lakierowanie zębów preparatem fluorowym najlepiej jest przeprowadzić zaraz po zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów (skaling zębów, piaskowanie zębów, polerowanie zębów). Gwarantuje to optymalne działanie preparatu – oczyszczone zęby znacznie lepiej wchłoną fluor, a sam preparat będzie dłużej działał na powierzchnię zębów.

Fluoryzację zębów można przeprowadzać w każdym wieku (i często zaleca się regularne przeprowadzanie takiego zabiegu). Już od pojawienia się pierwszych mlecznych zębów należy zadbać o ich odpowiednie wzmocnienie. Pozwoli to uniknąć późniejszych kłopotów z psującymi się zębami. Często zwraca się uwagę, że po zabiegu fluoryzacji zęby dziecka mają żółtą barwę – jest to spowodowane kolorem lakieru, aby lepiej kontrolować ilość preparatu nakładanego na zęby dziecka ma on żółtawy odcień. Po krótkim czasie kolor zębów wraca do normy. Zabieg najlepiej powtarzać regularnie – u dzieci raz na trzy miesiące, u dorosłych raz na sześć miesięcy (zęby stałe są znacznie bardziej odporne niż zęby mleczne u dziecka).

Po zabiegu lakierowania:
W tym dziale: lakierowanie zębów mlecznych, pokrycie zębów lakierem Wrocław, lakierowanie zębów u dziecka.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 31 sierpnia 2020

    Polecam lakierowanie zębów z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego. Tuż po skalingu lekarz stomatolog robi lakierowanie zębów. To lakierowanie zębów to kładzenie lakieru w połączeniu z fluorem. Super wzmacnia zęby po takim zabiegu.