Promocja wiosna 2021 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • 71 3634597
  • Ortodonta
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
99% pozytywne
132 głosy

Poszerzanie szczęki u ortodonty


Zbyt wąska szczęka jest poważną wadą zgryzu, polega na nieprawidłowo rozwiniętym górnym łuku zębowym i podniebieniu. Jest to wada rozwojowa, która rozpoczyna się już od najmłodszych lat, gdy zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby. Najczęściej jest to wada wrodzona, jednak może być też wywołana jakimś urazem (wypadek, czasem złe nawyki, przedwczesna utrata zębów mlecznych). Można ją opisać w następujący sposób: żuchwa (dolna szczęka) rośnie i rozwija się prawidłowo, a szczęka (górna) nie rośnie na boki. Zęby rozwijają się prawidłowo, jednak z powodu wąskiej szczęki ulegają stłoczeniu zębów – zaczynają się wykrzywiać, przemieszczają się, wystając poza łuk zębowy. Taki stan rzeczy pociąga za sobą kolejne wady zgryzu.

Znacznie zwężona szczeka wywołuje wiele dolegliwości, które w znacznym stopniu mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Bardzo poważnym problemem jest zniekształcenie komory nosa i zatok szczękowych. To powoduje problemy z oddychaniem i częste infekcje dróg oddechowych i zatok – stale zatkany noc, trudności z jego oczyszczeniem – z tego powodu Pacjent jest zmuszony do ciągłego oddychania przez usta. Zbyt wąska szczęka nie pozostawia wystarczającego miejsca dla języka, dlatego osoba cierpiąca na te dolegliwość często ma ciągle rozchylone usta – ułatwia to oddychanie (nos zazwyczaj jest zatkany) i daje wygodę (język nie jest ściśnięty między zębami). Brak miejsca na język wywołuje dodatkowe problemy z oddychaniem i trudności w przełykaniu – język musi wykonywać określone ruchy przy przełykaniu. Samo spożywanie posiłków jest utrudnione przez wadę zgryzu, brak miejsca w ustach, a nawet trudności w oddychaniu stają się bardziej uciążliwe podczas jedzenia. Kiedy zęby są stłoczone, odchylone i powykręcane bardzo trudno jest zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Z tego powodu Pacjenci posiadający wady zgryzu mają także znaczne problemy z próchnicą i chorobami dziąseł.

Jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego w gabinecie ortodontycznym CLINIDENT we Wrocławiu. Wczesne rozpoznanie wady i rozpoczęcie leczenia u dobrego ortodonty gwarantuje lepsze wyniki. Najlepiej gdy leczenie rozpocznie się jeszcze w trakcie wzrostu organizmu (dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia). Wtedy efekty będą najlepsze, a i koszty leczenia znacznie mniejsze. U dorosłych Pacjentów czasem wymagana okazuje się interwencja chirurgiczna. Jest to o tyle problematyczne, że zabieg może okazać się mocno inwazyjny, wymagający kilkudniowej hospitalizacji. Jednak w większości przypadków całkowicie skuteczny jest stały aparat ortodontyczny.

U młodych Pacjentów leczenie ortodontyczne zazwyczaj trwa przez cały okres wzrostu. Wada wąskiej szczęki ma tendencję do nawrotów, a precyzyjniej – cały organizm ciągle rośnie, natomiast szczękę należy „zmuszać” do dotrzymywania tempa, czyli ciągle korygować za pomocą aparatów ortodontycznych. Na początku stosuje się ortodontyczny aparat ruchomy. Służy on do rozerwania szwu podniebiennego – szczęka jest zbudowana z dwóch osobnych kości połączonych sztywnym szwem w linii pośrodkowej. Po uzyskaniu odpowiedniej szerokości szczęki ortodontyczny aparat ruchomy może być zastąpiony aparatem stałym (jednak nie jest to regułą, zależy od przyjętego plany leczenia ortodontycznego i preferencji Pacjenta). Ortodontyczny aparat stały działa z mniejszymi siłami, dlatego dobrze nadaje się do utrzymywania prawidłowego stanu i powolnej korekty wady zgryzu w miarę wzrostu ciała. U młodych Pacjentów zmiany mogą być wywoływane szybko – ciągle rosnące kości szybciej przystosowują się do pożądanego stanu i łatwo się regenerują. W przypadku dorosłych Pacjentów raczej stosuje się ortodontyczne aparaty stałe, które działają wolniej, dając organizmowi więcej czasu na regenerację i przystosowanie się do nowej budowy szczęki.

Dzisiejsza technika ortodontyczna gabinetu CLINIDENT we Wrocławiu pozwala na korekty nawet najbardziej poważnych wad zgryzu i budowy narządu żucia. Lecenie ortodontyczne można rozpocząć prawie w każdym wieku i praktycznie w każdym przypadku udaje się uzyskać zadowalające efekty – wyleczenie wady zgryzu, w tym zbyt wąskiej żuchwy. Jeśli zauważyliśmy jakikolwiek wady i nieprawidłowości w zgryzie naszym lub naszych dzieci powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę kontrolna do lekarza ortodonty. Rozpozna on wadę i zaplanuje najlepszą metodę leczenia ortodontycznego.

W tym dziale: za wąska szczęka ortodoncja, zbyt wąska żuchwa, za mała szczęka ortodonta, leczenie wąskiej żuchwy we wrocławiu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 3

    Dzień dobry, szukamy alternatywy rozszerzenia górnej szczęki u syna 6 lat z zespołem Downa. Szyn ma gotyckie podniebienie, wąską szczękę, przez co ma wiele problemów oddechowych (zatkany nos, oddycha przez usta, a także w związku z tym nieprawidłowo ustawione trąbki słuchowe). Próbowaliśmy z aparatem zdejmowanym ale mimo sumiennego noszenia przez rok nie spełnił on swojego zadania w dodatku był dość uciążliwy- syn nosi wiele sprzętów specjalistycznych (aparaty słuchowe, soczewkę kontaktową, okulary, ortezę tłowia) i każdy kolejny sprzęt który trzeba codzień zakładac i zdejmować jest dla niego utrapieniem,jak też dla Pań w przedszkolu- npzdejmowanie aparatu stłego do posiłku i zakładanie go po było niemożliwe w pkolu- a sam aparat tak bardzo ogromny że utrudniał jedzenie. Słyszeliśmy, że jest możliwość założenia aparatu stałego i w tej sprawie piszę. Będę wdzięczna za informację zwrotną. Dodam że syn ma podśluzowy rozszczep podniebienia miękkiego- nieoperowany. Pozdrawiam, Celina Antczak

    Witam, jestem w trakcie leczenia od niespelna 5 lat. Mam zgryz otwarty i krzyzowy boczny.Moja pani ortodontka zaproponowala mi operacje chirurgiczna. I poszerzanie szczeki hyraxem i aparatem stalym cofanie zgryzu otwartego. Ostatnio bylam u innej specjalistki, ktora stwierdzila, ze operacja nie jest konieczna. Wystarczy zalozyc aparat na gore, po 8 msc na dol. W pierwszej kolejnosci poszerzy on boki, dopiero pozniej zacznie cofac przednie zeby. Mam 23 lata, która metoda bedzie bardziej skuteczna? Dodam ze ten zgryz krzyzowy wystepuje od 4 do 6 po obydwu stronach, jest to dyspriporcja okolo 3mm od normy. Czy poszerzanie szczeki bez ooeracji samym aparatem wiaze się z powstaniem diastemy miedzy jedynkami? Za rok biore slub, nie wiem czy podjac leczenie juz teraz, czy poczekac jeszcze rok. Bardzo proszę o poradę. Nie chcialabym isc do slubu z wielka szpara miedzy jedynkami :(

    Ja miałem wadę zgryzu wąskiej szczęki. Przez to miałem liczne stłoczenia zębów. Niektóre zęby wychodziły do przodu, inne do tyłu, ale nie było linii zębowej. Dlatego leczenie ortodontyczne było konieczne. Ortodonta u mnie zdecydował się usunąć 3 zęby, żeby zrobić miejsce dla innych. Dopiero po usunięciu tych zębów przez chirurga stomatologicznego mogłem wrócić do ortodonty i założyć aparat ortodontyczny na zęby. Długa droga leczenia...