• Ortodonta
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
87% pozytywne
91 głosów

Jakie wyróżniamy wady zgryzu


Nie każdy z nas ma piękne i równe zęby. Często zdarza się, że któryś ząb jest ustawiony nietypowo. Czasem problem dotyczy kilku zębów. Czasem nietypowe są szczęki albo łuki zębowe. Wszystkie nieprawidłowości w zakresie zgryzu nazywamy wadami zgryzu, w których obrębie wyróżniamy:

  • tyłozgryz - stanowi około 70% wszystkich wad. Tyłozgryz polega na cofnięciu żuchwy w stosunku do zębów szczęki. Dokładniej ujmując sprawę, tyłozgryz zachodzi, gdy dolny łuk zębowy jest w stosunku do łuku górnego przesunięty do tyłu, a zęby dolne są cofnięte. Ta wada powstaje najprawdopodobniej na skutek niewłaściwej pielęgnacji dziecka i żywienia
  • przodozgryz - do grupy przodozgryzu zaliczamy 3% wad. Przodozgryz ma miejsce, kiedy łuk dolny wysunięty jest do przodu. Powstaje w wyniku nadmiernego wzrostu żuchwy ku przodowi lub zahamowania wzrostu szczęki. Może być całkowity lub częściowy
  • zgryz krzyżowy - polega na asymetrii w zwieraniu się łuków zębowych. Na połowie łuku zęby dolne zachodzą na zęby górne, a po drugiej stronie wszystko jest w porządku. Może się to zdarzyć u dziecka, które gryzie jedną stroną szczęki, bo po drugiej stronie, np. brakuje mu zęba albo kilku zębów. Wady tego typu ograniczają się do przedniego odcinka łuku zębowego albo do odcinka bocznego. W obu przypadkach tylko grupa zębów zwiera się nieprawidłowo
  • zgryz otwarty - to wada, która polega na tym, że zęby nie schodzą się na pewnym odcinku, brakuje im kontaktu w płaszczyźnie pionowej. Między powierzchniami żującymi lub brzegami siecznymi powstaje szpara. Wydłuża się wówczas dolny odcinek twarzy. Pewną odmianą tej grupy wad jest zgryz głęboki, który polega na tym, że zęby górne nadmiernie zachodzą na dolne i wtedy broda bardzo zbliża się do nosa.

W praktyce u Pacjentów najczęściej występują wady złożone. Przed rozpoczęciem leczenia musimy wybrać tę wadę, która jest wiodąca. W gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu (osiedle Oporów) uwzględniamy w planie leczenia wszystkie etapy i korekty krok po kroku, mimo że jest to w tych przypadkach niezwykle trudne i skomplikowane.

W tym dziale: wady zgryzu prezentacja, korekta wady zgryzu, jakie są wady zgryzu, wszystkie wady zgryzu, rozpoznawanie wad zgryzu, wady zgryzu z obrazkami.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Fajna prezentacja wad zgryzu. Teraz wiemy jakie są wszystkie wady zgryzu. Dzięki tej prezentacji już na oko wiem jaką ja mam :)