Promocja zima 2021 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

 • 71 3634597
 • Ortodonta
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
90% pozytywne
110 głosów

Jakie są przyczyny wad zgryzu


Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. To również poważny problem zdrowotny, który powoduje próchnicę zębów, choroby przyzębia oraz nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą być przyczyną uporczywych bólów głowy. Przyczyn wad zgryzu jest bardzo wiele. Mogą być wrodzone lub nabyte. Wady dziedziczne zgryzu występują rzadziej i są to zwykle poważniejsze zaburzenia, dotyczące budowy kości. Geny mają również wpływ na wielkość zębów i ich ilość. Ale aż 80% wszystkich wad zgryzu ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia. Jest wiele czynników prowadzących do krzywego ustawienia zębów np.:

 • niedobory witaminowe (np. witaminy D),
 • nieodpowiednie układanie niemowlęcia w łóżeczku,
 • nieprawidłowy sposób karmienia,
 • nieodpowiedni sposób oddychania (przez otwarte usta, spowodowany przerostem migdałka gardłowego, alergiami, stanami zapalnymi błony śluzowej nosa lub gardła),
 • nieodpowiedni sposób połykania, mówienia,
 • nawyk ssania (palca, wargi, przedmiotów),
 • obgryzanie paznokci

Jednak zdecydowanie najczęstszym powodem nabytych wad zgryzu jest próchnica dotycząca dzieci z mlecznym uzębieniem (nawet 3-4-latków). Jeśli dziecko z powodu próchnicy straci przedwcześnie mleczaki, wówczas tkanka kostna jego żuchwy i szczęki przestaje prawidłowo pracować, a jej wzrost ulega zahamowaniu. Gdy po kilku latach zaczną się wyrzynać zęby stałe, w niedostatecznie rozwiniętych szczękach, to zabraknie dla nich miejsca i siłą rzeczy będą się musiały ustawić krzywo.

Najważniejszą przyczyną wad zgryzu jest próchnica zębów mlecznych! Dlatego tak istotna jest profilaktyka próchnicy!

U dorosłych Pacjentów przyczyna wady może być jej efektem i odwrotnie. Np. gdy zgrzytamy zębami, bo są one nieprawidłowo ustawione, w efekcie zgrzytania jeszcze bardziej deformujemy łuki zębowe. Przystępując do leczenia u wrocławskiego ortodonty musimy uwzględnić wszystkie przyczyny i korzystać niejednokrotnie ze współpracy innych specjalistów: stomatologa, chirurga, pediatry, logopedy, laryngologa, foniatry, psychologa, neurologa.

W tym dziale: wada zgryzu, powstawanie wad, korekta układu szczęki, prezentacja wszystkich wad zgryzu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

  Przydatna prezentacja przyczyn wad zgryzu od ortodonty. Dziękuję za to. Nie wiedziałam co robić, czy co nie robić, żeby wada zgryzu nie powstała.

  U mnie wada zgryzu pojawiła się przez to, że zaciskałem mocno zęby w nocy. To było w czasie sesji studenckiej, mnóstwo nerwów. To spowodowało powstanie wady zgryzu i konieczność leczenia u Ortodonty. Na szczęście Pani Marlena mi pomogła. Polecam Marlena Kosior-Piwowar.