Dzieci często posiadają nawyk ssania kciuka. W trakcie ssania palca poprzez nieodpowiednią pracę mięśni zaczynają działać mechanizmy zniekształcające szczękę i żuchwę oraz łuki zębowe. Kciuk oraz często używany smoczek mogą być przyczyną licznych wad zgryzu. Najczęściej występujące nieprawidłowości będące następstwem ssania kciuka i/lub używania smoczka to: zgryz otwarty przedni, wychylenie zębów przednich czy szparowatość. Nawet w przypadku odzwyczajenia się od ssania ułożenie języka nadal przeszkadza w samoistnej poprawie ustawienia łuków zębowych. Zapora językowa jest rozwiązaniem, które powstrzymuje nieprawidłowe układanie się języka pomiędzy łukami zębowymi przez co eliminuje powstawanie wad zgryzu i wad wymowy.
Ortodontyczną zaporę dla języka wykonuje się z odpowiednio wygiętego drutu, który pełni rolę przypominacza dla języka ucząc go tym samym prawidłowej pozycji i odgradzając zęby od niekorzystnego naporu języka. Zapora może być częścią aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego. Jeśli szkodliwe nawyki u dzieci nie zostaną wyeliminowane, powtórzą się w uzębieniu stałym.
Zasady użytkowania zapory językowej:
- zaporę językową należy nosić co noc,
- zapora językowa powinna być również noszona w ciągu dnia chociaż przez kilka godzin, żeby przyspieszyć odzwyczajanie się dziecka od nieprawidłowych nawyków,
- stosując się do tych zasad w ciągu tygodnia powinno udać się wyeliminować ssanie kciuka przez dziecko,
- po wyleczeniu dziecka z tego nawyku powinno ono nosić zaporę językową w nocy jeszcze przez około 4 do 8 tygodnii.
- zaporę językową należy regularnie czyścić i nie wolno również zapominać o częstym myciu zębów.