Promocja lato 2020 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

 • 71 3634597
 • Ortodonta dziecięcy
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
98% pozytywne
85 głosów

Wady zgryzu u dziecka


Wada zgryzu u dzieci występuje wtedy, gdy szczęka i żuchwa są w nieprawidłowej pozycji względem siebie, czyli zęby górne i dolne w nieodpowiedni sposób się ze sobą stykają (bądź się nie stykają wcale). Prawidłowy zgryz dziecka, to taki stan, w którym każdy ząb, oprócz dolnych jedynek (środkowych siekaczy) i ostatnich zębów górnych, styka się z dwoma przeciwległymi zębami. Dolne jedynki i górne ostatni zęby (szóstki, siódemki bądź ósemki – zależy od wieku dziecka) kontaktują się tylko z jednym zębem przeciwstawnym. Dodatkowo górne zęby (szczęka) wychodzą lekko poza zęby dolne (żuchwa), a siekacze górne nieznacznie nachodzą na siekacze dolne. Każda inna sytuacja jest wadą zgryzu syna lub córki.

 • Zgryz otwarty u dziecka

  – zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi. Między szczękami nie ma pełnego kontaktu, widzimy wolne przestrzenie między zębami górnymi a dolnymi, gdy szczęki są zaciśnięte.
 • Zgryz głęboki u dziecka

  – zęby górne za bardzo nachodzą na zęby dolne. W prawidłowym ułożeniu siekacze górne powinny zakrywać siekacze górne na nie więcej niż 2/3 ich długości. Jeśli zakrywają je bardziej przy zaciśniętych szczękach, lub zakrywają je zupełnie, wtedy mamy do czynienia ze zgryzem głębokim.
 • Tyłozgryz u dziecka

  – zęby górne są znacznie wysunięte prze zęby dolne. Miedzy siekaczami dolnymi a górnymi nie ma kontaktu. Możemy to zaobserwować, jeśli żuchwa jest cofnięta w stosunku do szczęki – broda często jest krótka i cofnięta.
 • Przodozgryz u dziecka

  – odwrotna sytuacja niż w tyłozgryzie. Zęby dolne znajdują się przed zębami dolnymi. Często objawia się znacznym wysunięciem brody do przodu.
 • Zgryz krzyżowy u dziecka
  – występuje wtedy, gdy jeden, lub kilka zębów dolnych jest wysunięty przed zęby górne – nachodzi na nie.
Wszystkie te wady mogą się ze sobą łączyć w dowolnej konfiguracji!

Do tego dochodzą jeszcze wady polegające na nieprawidłowym ustawieniu zębów w łuku zębowym – stłoczenia, lub szpary między zębami. Aby rozpoznać nieprawidłowy zgryz u dziecka, należy uważnie obserwować czy jego sposób żucia i połykania jest prawidłowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się udać na poradę do lekarza ortodonty w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu. Szybkie rozpoznanie wady zgryzu w znacznym stopniu ułatwia jej leczenie.

W tym dziale: Ortodoncja dziecięca we Wrocławiu, ortodonta dla dziecka, polecany ortodonta dla dzieci Wrocław.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
  • 2 kwietnia 2020

  Fajna prezentacja wad zgryzu. Szukałem lista wszystkich wad zgryzu, ale nie mogłem znaleźć w Internecie. Dzięki!