• Ortodonta dziecięcy
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Ortodonta dla dziecka Wrocław

Wady zgryzu powstają najczęściej we wczesnym wieku dziecięcym. Już podczas wyrzynania się zębów mlecznych można zauważyć ewentualne nieprawidłowości w zgryzie i ułożeniu zębów u dziecka. Jeśli wystąpi jakiś niepokojący objaw powinniśmy jak najszybciej udać się na kontrolę z dzieckiem do Ortodonty. Często rodzice sami nie dostrzegają niewielkich nieprawidłowości, jednak pomocy powinien być pediatra u którego kontrolujemy stan zdrowia dziecka – najczęściej on pierwszy zwraca uwagę na istniejący problem i kieruje na wizytę do odpowiedniego specjalisty.

Najlepszym wiekiem na zabranie dziecka do Ortodonty jest okres między 5 a 7 rokiem życia. W tym czasie rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. Nawet jak nie zauważamy żadnych niepokojących zmian powinniśmy w tym czasie udać się na wizytę kontrolną. Ortodonta sprawdzi czy nie ma nawet najmniejszych wad zgryzu u dziecka, które wymagały by szybkiej interwencji.

Wszystkie wady zgryzu ujawniają się podczas rozwoju układu kostnego. Ten proces jest najszybszy u dzieci i w wieku młodzieńczym. Wtedy też następuje wyrzynanie się zębów mlecznych i wymiana uzębienia na stałe. Jeśli wady zgryzu występują przy zębach mlecznych, to możemy być pewni, że nie leczone znacznie się nasilą podczas wymiany na zęby stałe. Dlatego leczenie dziecka u ortodonty należy rozpocząć już w okresie uzębienia mlecznego. Z tego właśnie powodu ortodonci największa uwagę przywiązują do leczenia dzieci i młodzieży. W tym czasie najłatwiej wyleczyć wszystkie wady zgryzu. Organizm ciągle się rozwija i jest bardzo podatny na zmiany – szybko reaguje na ćwiczenia i działanie aparatów ortodontycznych i równie szybko przystosowuje się do zmian. Dlatego jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia ma ogromne znaczenie – leczenie dziecka u ortodonty jest znacznie łatwiejsze, krótsze i tańsze niż u dorosłych osób. Rozwijający się organizm znacznie łatwiej i lepiej przyjmuje zmiany.

Wady zgryzu u dziecka:

Wady zgryzu u dzieci możemy rozpoznać po kilku podstawowych objawach. Należy pamiętać, że wadę zgryzu sygnalizuje zazwyczaj kilka występujących wspólnie syndromów. Jedna oznaka nie koniecznie musi oznaczać poważną wadę.

Nieprawidłowośc w jamie ustnej mogą oznaczać wady zgryzu u dziecka. Odznaczają się objawami takimi jak:

 • Wady wymowy,
 • Częste wystawianie języka,
 • Ciągle otwarte usta,
 • Oddychanie przez usta,
 • Asymetryczny kształt twarzy,
 • Złe nawyki – obgryzanie ołówków i długopisów, ssanie kciuka i długotrwałe ssanie smoczka, obgryzanie paznokci,
 • Wysunięta lub cofnięta broda,
 • Przerwy między zębami,
 • Krzywe lub stłoczone zęby,
 • Problemy z gryzieniem – gryzienie bokiem, urywanie kęsów zamiast odgryzania,
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych na skutek próchnicy czy urazów mechanicznych.

W przypadku zębów mlecznych można zastosować wszystkie metody leczenia ortodontycznego. Jednak należy rozpocząć od najprostszych, najmniej inwazyjnych i oczywiście najtańszych. Wiele prostych wad zgryzu można wyleczyć bez użycia aparatu ortodontycznego dla dziecka. Im bardziej skomplikowana wada zgryzu, tym bardziej skomplikowane metody leczenia na aparatach stałych i zewnętrznych kończąc.

Wiele prostych wad zgryzu można wyleczyć używając do tego mięśni własnych Pacjenta. U dzieci narząd żucia ciągle się rozwija i bardzo łatwo na niego wpłynąć wykonując odpowiednie ćwiczenia i ucząc dziecko prawidłowych nawyków. Ten sposób leczenia nazywa się bioterapia. Polega on na uczeniu dziecka prawidłowej wymowy, prawidłowego oddychania, połykania i przeżuwania. Wymagane są tez odpowiednie ćwiczenia – służą do tego specjalne zabawki – aparaty. Dzięki nim ćwiczenie mięśni ust i języka jest bardziej ciekawe dla dziecka i łatwiejsze (przynosi więcej efektów). Przy zębach mlecznych można też odpowiednio zeszlifować zęby, aby podczas żucia były nakierowywane na odpowiednie miejsce. Przy przesunięciach pojedynczych zębów dobre efekty może też przynieść ‘uciskanie’ zęba palcem, lub ‘podważanie’ go patyczkiem. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń ortodonty gabinetu stomatologicznego Wrocław - CLINIDENT.

Przy większych wadach zgryzu i przy występowaniu kilku nieprawidłowości u dziecka jednocześnie konieczne będzie wykonanie aparatu ruchomego. Najprostszy aparat składa się z płyty aparatu, utrzymujących klamer i aktywnych sprężyn. Dodatkowo może być zaopatrzony w śrubę ortodontyczną. Ilość, wielkość i rozmieszczenie tych elementów jest uzależniona od rodzaju i wielkości wady zgryzu u dziecka. Aparat ruchomy należy używać dokładnie według zaleceń lekarza ortodonty gabinetu stomatologicznego CLINIDENT we Wrocławiu. Każdy przypadek jest całkowicie inny i wymaga indywidualnego sposobu leczenia. Jeśli ktoś inny instruuje nas na podstawie znanego sobie innego przypadku (dziecko znajomej, kuzynki itd.) bądźmy pewni, że nie wie on lepiej niż sam ortodonta dziecięcy, który badał i planował leczenie naszego dziecka.

Przy poważnych wadach zgryzu może konieczne może się okazać zastosowanie aparatu stałego. Jest on o tyle lepszy, że nie musimy pilnować czasu jego używania i regularności noszenia przez dziecko. Jest on na stałe i działa bez przerwy. Może służyć do leczenia praktycznie wszystkich wad zgryzu. Jednak jest to kosztowny aparat – podobne efektu można uzyskać przy pomocy aparatu ruchomego. Także w przypadku aparatu ruchomego dużo łatwiej jest dziecku dbać o higienę jamy ustnej. Istnieją jeszcze aparaty zewnętrzne - znajdują się poza jama ustną lub z niej wychodzą. Mają formę obręczy i opasek na głowie. Służą do leczenia poważnych wad całego narządu żucia i nieprawidłowej budowy twarzoczaszki. Są stosowane przy poważnych wadach, które nie mogą być wyleczone innymi metodami.

Prawidłowy rozwój dziecka jest bardzo ważną rzeczą. Jeśli wszystkie wady zgryzu zostaną zlikwidowane w młodym wieku, to nie będą sprawiały żadnych problemów u dorosłych. Leczenie dzieci jest znacznie prostsze i znacznie tańsze u dorosłych – w znaczny sposób możemy zminimalizować późniejsze problemy z zębami jak i z ogólnym zdrowiem naszego dziecka. Zapraszamy na wizyty kontrolne do naszego gabinetu stomatologicznego we Wrocławiu. Zapewniamy opiekę najlepiej wykwalifikowanych ortodontów dziecięcych, którzy mają bardzo dobry kontakt z młodymi pacjentami. Staramy się żeby wizyty w naszym gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu nie powodowały stresu u dzieci, a bardziej stanowiły dla nich przygodę i zabawę.

Ortodoncja dla dzieci Wrocław: