• 71 3634597
  • Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
2 głosy

Zabiegi endodontyczne


W gabinecie stomatologicznym CLINIDENT zabiegi endodontyczne przeprowadzane są bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym z użyciem najnowocześniejszych materiałów i narzędzi.

Zabiegi endodontyczne wchodzą w skład dziedziny zwanej endodoncją. Endodoncja czyli leczenie kanałowe, skupia się na chorobach i powikłaniach w tkance wypełniającej jamę zęba, czyli miazdze. Blisko 90% wszystkich bólów zębów jest związane z problemami w obrębie delikatnej tkanki, czyli miazgi zębowej. Miazga zwana potocznie nerwem jest bardzo silnie ukrwiona i kiedy ulegnie zakażeniu powoduje trudny do zniesienia ból. Podczas zabiegu endodontycznego zastępuje się zapalną lub martwą miazgę z komory i kanałów korzeniowych zęba biozgodnym materiałem wypełniającym. W tym celu należy odpowiednio spreparować kanał zabezpieczając go przed infekcją, nadać mu właściwy kształt i wypełnić specjalnym materiałem.

Przebieg zabiegu endodontycznego:

  1. badanie ogólne, w którego skład wchodzą: prześwietlenie zęba i podanie znieczulenia miejscowego,
  2. izolacja zęba od dostępu śliny za pomocą koferdamu, otwarcie korony zęba, oczyszczenie i opracowanie kanału,
  3. wypełnienie gutaperką (najczęściej), czyli naturalną żywicą, która nie drażni tkanek okołowierzchołkowych, dzięki czemu stanowi idealny materiał biozgodny,
  4. Zamknięcie fleczerem, czyli tymczasowym wypełnieniem, które twardnieje pod wpływem działania śliny,
  5. rekonstrukcja korony zęba, o ile jest to wymagane.

Lekarz endodonta w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu zwykle wykonuje leczenie kanałowe na jednej wizycie, ale często zdarza się, że jedna wizyta nie wystarcza, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i większym bólem. Każdy pacjent z pewnością wolałby, wybrać pierwszą sytuację, jednak uczulamy, że nie zawsze jest to możliwe. Przyczyną tego może być m.in. duży obrzęk tkanek (opuchlizna) czy też duży wysięk z kanału.

Korzyści płynące z właściwie przeprowadzonego zabiegu endodontycznego:

Zalety leczenia endodontycznego są ogromne. Zabiegi endodontyczne chronią przede wszystkim ząb przed usunięciem oraz koniecznością wszczepienia implantów zębowych. Dzięki endodoncji pacjent ma szansę zachować naturalne żeby, które po leczeniu kanałowym przez wiele lat zachowują swoje funkcję. W razie potrzeby w późniejszych latach można oprzeć na nich stałe i ruchome uzupełnienia protetyczne.

Aby leczenie kanałowe przyniosło odpowiednie skutki i korzyści, musi być wykonane przez doświadczonego specjalistę – lekarza endodontę.

Dobry lekarz endodonta przeprowadzi skutecznie zabieg endodontyczne, niezależnie od zaawansowania procesu zapalnego lub martwiczego obejmującego miazgę zębową.

W tym dziale: endodoncja, zabieg endodontyczny, leczenie kanałowe, zabiegi endodontyczne, lekarz endodonta.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.